Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emocje wokół spalarni śmieci w Trójmieście

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Czy trójmiejska spalarnia śmieci powstanie w Gdańsku przy ul. Benzynowej? Kolejna debata w tej sprawie, tym razem w Gdyni, wywołała emocje mieszkańców, które łagodzić próbowali urzędnicy.

Spotkanie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym dotyczyło lokalizacji spalarni śmieci, która już w najbliższych latach powstanie w jednym z sześciu proponowanych miejsc w rejonie Trójmiasta. Brane są pod uwagę następujące tereny - rejon oczyszczalni ścieków "Wschód" w Gdańsku; Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach; Eko Dolina w Łężycach, gmina Wejherowo; działka Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdańsku Szadółkach; teren Elektrociepłowni 2 w Gdańsku; teren Elektrociepłowni 3 w Gdyni.

Ochrona środowiska - wspólna sprawa

Konsultacje są przeprowadzane, by poznać opinię mieszkańców i rozwiać ewentualne wątpliwości w sprawie spalarni. Wcześniej spotkania odbyły się m.in. w Gdańsku oraz Tczewie, który ma zostać włączony do Metropolii Trójmiejskiej. Jako pierwsza zabrała głos wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel. - Problem składowania odpadów w Polsce nie jest cały czas rozwiązany i potrzebne są wieloletnie plany ekonomiczne, by tę sprawę uporządkować - zaznaczała.

Później przyszedł czas na prezentację fachowców dotyczącą stanu gospodarki odpadami w woj. pomorskim oraz Trójmieście. - 100 tys. ton odpadów może być przetworzone w woj. pomorskim, co jest wynikiem zupełnie realnym - podkreślała Anna Grapatyn - Korzeniowska, zastępca Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Zasobów Naturalnych w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Unia Europejska będzie karała

Ważną kwestią jest fakt, że odpady wysokoenergetyczne (czyli np. baterie) nie mogą być składowane na wysypiskach po 2013 roku. Wiąże się to z groźbą kar ze strony Unii Europejskiej, która szczególnie dba o **

sprawy ekologii

**i nałożyła na nas ten obowiązek w Traktacie Akcesyjnym. Jak zaznaczała Grapatyn - Korzeniowska, w Polsce jest na razie jedna instalacja do przetwarzania termicznego. Docelowo ma ich stanąć dziesięć.

Z kolei Beata Dombrowska z Zakładu Utylizacji w Gdańsku próbowała przekonać zebranych, że spalarni nie należy się obawiać, ponieważ w wielu krajach europejskich budynki są wzorowo zaprojektowane pod względem architektonicznym. - Unia Europejska nakłada na nas określone normy, których będziemy musieli przestrzegać - dodawała.

Segregacja śmieci w rzeczywistości i na pokazie

Duże zaciekawienie wywołała prezentacja Sabiny Kowalskiej z firmy Eko Dolina dotycząca

segregacji śmieci

w Polsce. Kowalska podczas krótkiej prezentacji pokazała jak wiele produktów nadaje się do przetworzenia, lecz brak odpowiednio przeprowadzonej segregacji śmieci sprawia, że tak się nie dzieje. Po krótkich ogólnych prezentacjach przyszedł czas na konkrety.

Według badań i obliczeń firmy Socotec na temat składowania śmieci w Trójmieście, optymalne miejsce do zbudowania spalarni to rejon oczyszczalni ścieków "Wschód" w Gdańsku (ul. Benzynowa). Pod uwagę były brane uwarunkowania ekonomiczne, komunikacyjno-transportowe. Według przedstawieciela firmy Tomasza Nowackiego, niebagatelne znaczenie miały apekty środowiskowe i spoleczne. Ta lokalizacja wzbudza jednak wiele kontrowersji wśród mieszkańców.

Nieuzasadniony niepokój?

Na sali rozpoczęła się dyskusja. Padały zarzuty dotyczące kryteriów, jakimi kierowano się przy wyborze miejsca. - Zdecydowanie wśród kryteriów zabrakło ceny gruntów w miejscu, gdzie zbudowana zostanie spalarnia - mówił profesor Witold Andruszkiewicz. Mieszkańcy bardziej obawiali się o zanieszczyszenia, które będzie powodowała praca spalarni. Obecni na sali eksperci próbowali przekonywać, że z pewnością nie dojdzie do zwiększenia zanieszczyszczenia. - Ludzie na pewno nie powinni obawiać się tego typu projektów - mówiła obecna podczas dyskusji Marta Wielgosz, studentka V roku Technologii Ochrony Środowiska PG. - Mimo, że często strach wynika z niewiedzy, należy pytać o zdanie mieszkańców i takie spotkania uważam za pożyteczne.

Wszyscy obecni na sali swoje zdanie o spalarni mogli wyrazić bezpośrednio w specjalnie przygotowanej ankiecie. Jedno z pytań dotyczyło obaw o wpływ spalarni na warunki bytowe i zdrowotne lokalnej społeczności. Na 10 grudnia zaplanowano finisz konsultacji. Wtedy odbędzie się ostatnie, podsumowujące spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Wtedy też zostaną przedstawione wyniki ankiet przeprowadzanych podczas spotkań. Pierwsze śmieci mają trafić do spalarni w 2015 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto