EuroBasket 2017. Polska - Portugalia 83:57 w Hali Mistrzów we Włocławku [zdjęcia]

Wojciech Nawrocki
Maciej Lampe w walce podkoszowej z Miguelem Queirozem
Maciej Lampe w walce podkoszowej z Miguelem Queirozem Wojciech Nawrocki
Reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła kwalifikacje do EuroBasketu 2017. W Hali Mistrzów we Włocławku Biało-Czerwoni pewnie pokonali Portugalię 83:57.

W środowy wieczór kibice spragnieni basketu na najwyższym poziomie tłumnie wypełnili włocławską halę, by gorąco dopingować reprezentację Polski. Wynik dla biało-czerwonych otworzył, ten który tydzień wcześniej nie mógł się wstrzelić do kosza we włocławskiej twierdzy, lider drużyny Maciej Lampe. Koledzy Maćka również nie odstawali i szybko wypracowali sobie przewagę w pierwszej kwarcie 23:14.

O drugiej kwarcie podopieczni Mike Taylora chcieliby szybko zapomnieć i nigdy o niej nie wspominać. Przez kilka minut wynik po stronie polaków stał w przysłowiowym miejscu. Kadrowicze pogubili się w obronie i grali bardzo słabo w ataku, a gościom wychodziło wszystko, rzuty z dystansu za 3 pkt. oraz półdystansu jak również rzuty osobiste. Niestety, z 9 punktowej przewagi na koniec pierwszej kwarty zostały tylko 2 punkty, a wynik na tablicy to 35:33.

Po przerwie wyszła inna drużyna biało-czerwonych. Podopieczni Mike Taylora zaczęli grać z polotem, to co zakreślił w założeniach taktycznych trener. Dobry popis gry podkoszowej dał Mateusz Ponitka, Łukasz Koszarek i A.J. Slaughter, którzy raz za razem dziurawili kosz gości. Z minuty na minutę rosła przewagą naszej reprezentacji. Trzecią kwartę wygrali 10 oczkami i przewagą wzrosła do 12 punktów 58:46. Ostatnia kwarta była efektownym postawieniem przysłowiowej kropki nad i. Polacy nie pozwoli rozkręcić się rywalom, choć w dalszym ciągu prym wiódł Joao Gomes.

Od początku czwartej kwarty nasi koszykarze byli maksymalnie skoncentrowani, punktowali i powiększali przewagę. Ostatecznie wygrali ją 25:11, a całe spotkanie 26 punktami 83:57. Sukcesem zwycięstwa reprezentacji Polski była dobra gra w obronie, z którą nie mogli sobie poradzić goście. Patrząc na wynik rywalizacji, mogłoby się wydawać, że gra dla podopiecznych Mike Taylora była łatwa i przyjemna, ale nic mylnego.

Portugalczycy długo stawiali opór i nie byli wygodnym rywalem. Z pierwszej wygranej należy się cieszyć, ale trener wraz ze sztabem szkoleniowym przed kolejnym meczem musi wyeliminować niektóre mankamenty swoich podopiecznych. Już w najbliższą sobotę 3 września o godz. 17:30 w Mińsku Polska zagra z Białorusią, którzy swoje pierwsze spotkanie przegrali na wyjeździe z Estonią 61:82. W drugim spotkaniu tego dnia Estonia podejmować będzie Portugalię. Awans na EuroBasket 2017 wywalczą zwycięzcy grup, a także cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc.

Na pomeczowej konferencji trener Mike Taylor podkreślił: „Duży szacunek dla Portugalii za to jak zagrała w niskim składzie. Na pewno nie można powiedzieć, że ten mecz był łatwy, mimo że wynik na to wskazuje. W drugiej kwarcie mieliśmy problemy mentalne, problemy z koncentracją. Przez to tak naprawdę musieliśmy wygrać ten mecz dwa razy. Między innymi Łukasz Koszarek dał drużynie sporo w trzeciej kwarcie. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak zagraliśmy w drugiej połowie.”

Ponadto w imieniu koszykarzy i własnym nie szczędził słów uznania dla Włocławka i włocławian, cyt. „Dziękuję miastu Włocławek, które okazało się wspaniałym gospodarzem turnieju towarzyskiego i meczu kwalifikacji mistrzostw Europy. Ja i moja drużyna jesteśmy też wdzięczni kibicom za ich wsparcie. Gra tutaj była dla nas niesamowitym przeżyciem.”

Polska - Portugalia 83:57 (23:14, 12:19, 23:13, 25:11)
Polska: M. Ponitka 14, A. Waczyński 10 (2), A.J. Slaughter 12 (2), A. Czyż 10, Ł. Koszarek 9 (1), M. Lampe 9 (1), P. Zamojski 8 (2), A. Hrycaniuk 8, T. Gielo 3 (1), M. Sokołowski 0, R. Skibniewski 0.
Portugalia: J. Gomez 18 (3), J. Silva 14 (4), J. Guerreiro 8 (1), J. Soarez 6, M. Queiroz 5 (1), F. Lima 3 (1), T. Barroso 2, P. Pinto 1, J. Baleseiro 0, Oliveira 0, M. Fernandes 0