EuroBasket: na inaugurację Rosja wygrała z Łotwą

W pierwszym rozgrywanym w Gdańsku meczu EuroBasket 2009 zmierzyły się drużyny Rosji i Łotwy. Ci pierwsi wygrali 81:68 prowadząc przez całe spotkanie.

Tytuł Mistrzów Europy bronią właśnie zawodnicy Rosji, którzy dwa lata temu w Hiszpanii w finałowym boju wygrali z Hiszpanią. Popularnie zwana "Sborną" z Łotwą w Hali Oliwii prowadziła od samego początku.

Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 28:21 a najlepszym zawodnikiem był Siergiej Bykow, który zdobył aż 11 punktów, z czego aż trzy razy za trzy.

Drugą część lepiej zaczęli Łotysze, choć w połowie było zaledwie 3:3. Kwarta zakończyła się dla nich 15:11, ale Rosjanie nadal prowadzili trzema punktami.

Trzecia kwarta to prawdziwy opis Rosji, która odskoczyła do 45:36. Łotwa fatalnie pudłowała, szczególnie z rzutów wolnych. Stracili aż osiem punktów na rzutach wolnych, z dwudziestu wykonywanych trafili dwanaście razy.

W czwartej kwarcie znów dominowali Łotysze. Cztery minuty przed końcem spotkania było już tylko 63:65 dla Rosji, ale wtedy pokazał się Kelly McCarty. Amerykanin z rosyjskim paszportem rzucił kilka ważnych punktów, swoje dołożyli Andrej Woroncewicz i Siergiej Monia, który dwa razy z rzędu trafił za trzy, a Rosja wygrała całe spotkanie 81:68.

Rosja 81:68 Łotwa
(28:21, 11:15, 19:16, 23:16)

Punkty:

Rosja: Kelly Mc Carty 24, Siergiej Bykow 22, Timofiej Mozgow 10, Witalij Fridzon 7, Dmitrij Sokołow 6, Anton Ponkraszow 4, Andriej Woroncewicz 3, Sergiej Monia 3, Aleksiej Zozulin 2, Nikita Kurbanow 0, Fedor Dimitriew 0, Jegor Wialcew 0.

Łotwa: Kaspars Kambala 22, Kristaps Janicenoks 14, Armands Skele 8, Janis Blums 8, Kristaps Walters 7, Andris Biedrins 6, Uvis Helmanis 2, Arturs Stalbergs 1, Aigars Vitols 0.

EuroBasket 2009:** relacje, wyniki, zdjęcia z ME w koszykówce **