Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska emerytura

Łukasz Wójcik
Już 230 wniosków w sprawie uzyskania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych nabytych w krajach Wspólnoty Europejskiej wpłynęło do pomorskich oddziałów ZUS.

Już 230 wniosków w sprawie uzyskania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych nabytych w krajach Wspólnoty Europejskiej wpłynęło do pomorskich oddziałów ZUS.

Jest to możliwe od 1 maja 2004 roku, czyli od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Reguluje to zasada równego traktowania wszystkich obywateli UE. Zgodnie z przepisami, każdy pracujący na terenie innego państwa niż kraj pochodzenia ma te same prawa co rdzenni mieszkańcy tego kraju, w tym również prawo do emerytury.
Przez prawie 1,5 roku w oddziałach ZUS województwa pomorskiego złożono ponad 230 wniosków o dodatkowe świadczenia, większość w gdańskim oddziale (206), który jeszcze przed akcesją Polski do UE otworzył specjalny punkt informacyjny. Połowa wniosków dotyczyła tzw. świadczeń pierwszorazowych, czyli od osób, które po raz pierwszy starają się o emeryturę, posiadających okresy pracy przebyte w danym państwie członkowskim.
- Najczęściej o dodatkowe świadczenia starają się mieszkańcy Trójmiasta - mówi Ewa Pancer, rzecznik gdańskiego ZUS. - Są to głównie marynarze dalekomorscy i stoczniowcy, którzy pracowali w Niemczech, Norwegii i Szwecji. Kolejna grupa to osoby, które podlegały systemowi ubezpieczeń we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Hiszpanii.
Miesięcznie wnioski o świadczenia emerytalno-rentowe składa od kilku do kilkunastu osób. Ponadto do gdańskiego oddziału ZUS wpłynęły dwa wnioski osób o podwójnym obywatelstwie (litewskim i polskim).
Natomiast w słupskim oddziale ZUS urzędnicy przyjęli 30 wniosków pierwszorazowych.
- Dużo wniosków składali ubezpieczeni w pierwszym kwartale po akcesji - mówi Ewa Dusza, naczelnik Wydziału Koordynacji Obsługi Klientów słupskiego oddziału ZUS. - Później liczba wniosków się ustabilizowała. Ostatnio jednak ponownie daje się zauważyć tendencję wzrostową. Na pewno liczba będzie rosła, ponieważ ze względu na sytuację ekonomiczną kraju coraz więcej osób wyjeżdża w poszukiwaniu pracy do państw Wspólnoty.
W słupskim ZUS dominują wnioski złożone przez osoby, które pracowały w Niemczech i Szwecji. Jest również marynarz pływający pod banderą Cypru. Ponadto w Słupsku odnotowano trzy przypadki, gdy osoby, które już wcześniej nabyły prawa emerytalno-rentowe, teraz po wejściu do Unii Europejskiej mogą również ubiegać się o świadczenia innych krajów Wspólnoty.
Droga przez procedury
Aby otrzymać emeryturę z Unii Europejskiej, należy wypełnić wniosek o emeryturę - druk E202 (odpowiednik polskiego RP 7) oraz podać informacje dotyczące okresu ubezpieczeniowego - druk E207. Komplet dokumentów trzeba złożyć we właściwym dla miejsca zameldowania oddziale ZUS. Następnie informacje trafiają do jednego z oddziałów JRUM (jednostki realizujące umowy międzynarodowe). Te instytucje przeprowadzają postępowanie administracyjne i kompletują dokumentację niezbędną do ustalenia prawa do zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. I tak na przykład opolski ZUS zajmuje się sprawami osób, którzy pracowały na terenie Niemiec, najbliżej nas zlokalizowany oddział w Szczecinie osób pracujących w krajach skandynawskich oraz krajach bałtyckich. Wypłata świadczeń następuje w miejscu wskazanym przez ubezpieczonego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto