Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska konferencja o cyfrowym wykluczeniu w Gdańsku

Michał kowal
Krzysztof Głomb, Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska podpisali w środę list intencyjny w sprawie organizowania międzynarodowej konferencji
Krzysztof Głomb, Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska podpisali w środę list intencyjny w sprawie organizowania międzynarodowej konferencji K. Misztal
Około 350 delegatów między innymi z Europy, Indii i Brazylii przyjedzie w październiku do Gdańska żeby rozmawiać o cyfrowej integracji i wykluczeniu na konferencji odbywającej się w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. - To realny problem. Cyfrowe wykluczenie i nieumiejętność używania internetu jest tym samym, czym kilka lat temu był analfabetyzm - przekonywał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

W środę Gdańsk i Stowarzyszanie "Miasta w Internecie" podpisało list intencyjny w sprawie organizacji międzynarodowej konferencji "Innovation for Digital Inclusion", która ma się odbyć w dniach 5-7 października w Filharmonii Bałtyckiej. Patronat nad tym wydarzeniem obejmie Komisja Europejska.

Przeczytaj także: Specjaliści zapewniają: woda na Pomorzu jest dobra

- Wybraliśmy Gdańsk ponieważ szukaliśmy miasta, które dynamicznie się rozwija. To miejsce, które idealnie nadaje się na międzynarodową konferencję. Podkreślimy w ten sposób globalny wymiar miasta - wyjaśnił Krzysztof Głomb, Prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie". - Dzisiaj ponad 1/3 populacji powyżej 45 roku życia w Polsce jest cyfrowo wykluczona. My staramy się to zmienić - dodał.

Problem istnieje także w samym Gdańsku. Tutaj jednak największym kłopotem jest nie tyle brak dostępu do sieci co kłopoty związane z brakiem umiejętności i wiekiem użytkowników.

- Przecież człowiek starszy może nie być w stanie odczytać drobnej czcionki na ekranie monitora - przekonywał Jarosław Kubacki, dyrektor Biura Informatyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Gorzej sprawa prezentuje się w pozostałej części województwa. W wielu wsiach szerokopasmowy dostęp do szybkiego internetu jest obecnie niemożliwy. W całej Polsce jest aż 13 mln ludzi cyfrowo wykluczonych, czyli takich które nie mają dostępu do sieci i nie potrafią posługiwać się najnowszymi technologiami. Jednak nie lepiej jest w innych krajach. W Anglii ten problem dotyka 10 mln ludzi.

- To problem o charakterze globalnym. Na konferencję zaprosimy prelegentów z Indii i Brazylii. Opowiedzą oni o tym jaką rolę pełni Internet w ich szybko rozwijających się krajach. Podzielą się także doświadczeniami z zakresu upowszechniania tego medium - tłumaczył Głomb.

Organizacja konferencji ma na celu promowanie Gdańska jako miasta, które żyje nowymi technologiami. To kolejne po Blog Forum Gdańsk i zjeździe twórców Wikipedii wydarzenie, które bezpośrednio dotyka tematu internetu.

- Blog Forum i współpraca ze stowarzyszeniem "Miasta w Internecie" to nie przypadkowy zbieg zdarzeń. Chcemy budować wizerunek Gdańska na nowoczesnych technologiach, również na Internecie. Ta sfera ma być nową, silną marką Gdańska - przekonuje prezydent Adamowicz. - Ja sam chciałbym żeby Gdańsk stał się ważnym miejscem debat i spotkań na temat internetu i jego roli w życiu człowieka i miast - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto