18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień Logopedy: Na skuteczną walkę z wadą wymowy nigdy nie jest za późno

Daria Jankiewicz/ opr. Tamina
Z Agnieszką Rykaczewską, logopedą z Gdyni, rozmawia Daria Jankiewicz

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. "Ploszę baldzo wylazić opinię o litelce l?" - czyli jak wiele dzieci ma problemy z "r" i dlaczego niektóre wymawiają "r" od razu, a inne potrzebują pomocy logopedy?

Głoska "r" należy do tej grupy głosek, które się najpóźniej pojawiają w wymowie dziecka. Jest ona trudna do wymówienia, głównie ze względu na występującą w jej wymawianiu wibrację czubka języka. A przyczyn nieprawidłowej wymowy "r" można wskazać wiele. Wśród nich są między innymi nieprawidłowa budowa języka lub zbyt mała sprawność jego czubka, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, skrócenie wędzidełka podjęzykowego, zgryz otwarty, wada słuchu, a także nieprawidłowe wzory wymowy, jakie dziecko czerpie z otoczenia.

A jakie są inne, najczęściej występujące problemy logopedyczne?

Dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej trafiają do logopedy z powodu opóźnionego rozwoju mowy, rotacyzmu (zaburzona wymowa głoski "r"), seplenienia i gammacyzmu (zaburzona głoska "g"). Często występującą wadą wymowy jest także kappacyzm (zaburzona głoska "k") i lambdacyzm (zaburzona głoska "l"). Ćwiczenia logopedyczne potrzebne są też dzieciom upośledzonym umysłowo.

Problemy te nie dotyczą jednak tylko i wyłącznie dzieci...

Oczywiście, wady wymowy mają także dorośli, których rodzice nie zadbali o to, gdy byli jeszcze dziećmi. A że w dzisiejszym świecie słowo mówione jest potrzebne praktycznie wszędzie, warto o nie zadbać, nawet będąc już dorosłym człowiekiem. Na ćwiczenia artykulacyjne, dykcyjne, emisyjne powinni się zdecydować szczególnie ci, którzy na co dzień pracują głosem.

Czy rodzice sami mogą w domu przeprowadzić jakiś test, który pozwoli im ocenić, czy powinni udać się ze swoim dzieckiem do logopedy?

Jeżeli rodzic czuje się zaniepokojony rozwojem mowy dziecka, najlepiej byłoby, gdyby poszedł z tym do logopedy, bo najlepszy test i najlepszą diagnozę przeprowadzi specjalista. I jeśli się rzeczywiście okaże, że dziecko potrzebuje pomocy, to również on zajmie się przeprowadzeniem terapii. A rodzic będzie mógł ją tylko wspierać, regularnie wykonując z dzieckiem zlecone ćwiczenia.

Dziś dzieci oglądają znacznie więcej filmów, chodzą częściej do kina i teatru, jest internet, są różne gry. Czy to wszystko pozytywnie wpływa na ich logopedyczny rozwój?

Oczywiście wszystko może być pomocne, ale to zależy głównie od wymiaru czasowego, w jakim serwowane jest dzieciom. Bo chociażby zbyt długie granie w gry komputerowe może doprowadzić raczej do zaburzeń, na przykład w komunikowaniu się, koncentracji uwagi i konstruowaniu własnych wypowiedzi, a nie do poprawy rozwoju mowy.

Mówi się, że nigdy nie jest za późno. Czy powiedzonko to odnosi się także do logopedycznych problemów?

Tak. Wiek nie ma tu znaczenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto