Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Dzień Pracy na UG: Oferty pracy, spotkania z doradcami i inspektorami ZDJĘCIA/FILM

AMN
Oferty pracy w Rumunii, Dani, Francji czy Słowenii. Porady doradców zawodowych oraz przestrogi pracowników Okręgowego Inspektoratu Pracy. To wszystko i jeszcze więcej studenci mogli znaleźć na Uniwersytecie Gdańskim z okazji Europejskiego Dnia Pracy, zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

- Te targi to impreza o charakterze informacyjnym, skierowana głównie do osób młodych oraz studentów, którzy mają szansę zapoznać się z możliwościami pracy na terenie wielu państw europejskich - mówi Tomasz Robaczewski, kierownik wydziału komunikacji społecznej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku. - Gdy młodzi ludzie wychodzą na rynek pracy, okazuje się, że poważną przeszkodą w jej znalezieniu jest brak doświadczenia. Z tego powodu to do nich skierowaliśmy naszą ofertę, która jest bogata w propozycje zagranicznych wymian studenckich, praktyk, staży i pracy - podkreśla.

Sprawdź także: Targi Pracy w Gdańsku

Choć targi nie przyciągnęły na Wydział Nauk Społecznych tłumów - pomiędzy stoiskami spacerowali głównie studenci mieszczących się tam kierunków - wielu z żaków nie ukrywała swego zadowolenie z inicjatywy WUP.

- Zależało mi na zagranicznym wyjdzie do pracy na wakacje, ponieważ mogłabym trochę zarobić i przy okazji podszkolić język. Udało mi się znaleźć kilka fajnych ofert, a przede wszystkim zabieram stąd cały plik ulotek z adresami stron internetowych, gdzie podobno propozycji jest pełno - mówi Alicja z pedagogiki.

Do chętnie odwiedzanych stoisk należało też stanowisko IESN UG Gdańsk, gdzie studentki tej uczelni opowiadały o swoich doświadczeniach podczas wymiany Erasmus.

- Dla wielu to jest ważne, że mogą nas zapytać, jak wyjazd w ramach wymiany zagranicznej wygląda w praktyce. Pytają więc np. jak trzeba załatwić wszelkie formalności, żeby wyjechać, czy suma, jaką się otrzymuje na wyjazd wystarczy, itp. - mówi Izabela Wójcik z IESN UG Gdańsk.

Ale organizatorzy Europejskiego Dnia Pracy na UG podkreślają, że propozycja zatrudnienia za granicą, to wcale nie jedyny walor tych targów. W ich trakcie można było także zapoznać się z zasadami bezpiecznego poruszania się po europejskim rynku pracy, jak również z warunkami życia i pracy w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Chętni uzyskali też informację na temat możliwości korzystania z unijnych grantów przyznawanych na zagraniczne studia lub szkolenia oraz dowiedzieli się jak przygotować CV i list motywacyjny, by przekonać do swojej kandydatury pracodawcę.

- Do tej pory wiele razy słyszałam, że Unia Europejska przygotowała dla studentów jakieś programy, albo że mogę pojechać na zagraniczny staż. Tutaj jednak te wszystkie informacje sobie uporządkowałam - mówiła Aleksandra z psychologii.

Ale przedstawiciele WUP przekonywali, że osoby, którym nie udało się dziś dotrzeć na targi, wcale nie straciły szansy na zagraniczny wyjazd. - Zachęcamy wszystkich młodych ludzi do odwiedzania WUP i Powiatowych Urzędów Pracy, gdzie mogą się spotkać z doradcami Eures, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia - zachęcał Tomasz Robaczewski. - Warto podkreślić, że codziennie na stronie Eures można znaleźć do miliona ofert! Każdego roku Unia Europejska pomaga uczyć się i pracować za granicą 400 tys. młodych osób.

Specjaliści również ostrzegali, by wybierając agencję pośrednictwa pracy za granicą, sprawdzić, czy jest ona na stronie www.kraz.praca.gov.pl. - Można mieć pewność, że agencja, która tam się znajdzie, jest przez nas sprawdzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto