Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Faktoria nad Radunią przenosi do czasów Nerona

Marek Adamkowicz
Faktoria nad Radunią
Faktoria nad Radunią Fot. Marek Adamkowicz
Zrekonstruowana osada handlowa z czasów rzymskich to najnowsza atrakcja powiatu gdańskiego. Zbudowano ją w Pruszczu Gdańskim nad wodami Raduni. Obiekt funkcjonuje zaledwie od kilku dni, ale już przeżył prawdziwe oblężenie. W pierwszy weekend po otwarciu odwiedziło go około 2 tys. gości.

W otoczonej palisadą osadzie można zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Pomorza na przełomie er. Są tu cztery kryte strzechą chaty. W dwóch mniejszych "zamieszkały" rodziny kowala i bursztyniarza, pozostałe przeznaczono na miejsca edukacji oraz do celów ekspozycyjnych. Co ciekawe, zabytki są tu pokazywane w sposób nowoczesny. Można je oglądać nie tylko w gablotach, ale też przyjrzeć się im z wielu stron na tablicach multimedialnych.

Czytaj także: Park Miniatur w Chocielewku

Niejednego turystę przyprawi o dreszczyk widok starożytnego pruszczanina, a dokładniej jego szkielet znaleziony na terenie miasta.
Jak podkreślają archeolodzy, którzy uczestniczyli w projekcie rekonstrukcji faktorii, jej budowa w Pruszczu ma uzasadnienie historyczne. To właśnie w tych okolicach kończyło się jedno z odgałęzień słynnego szlaku bursztynowego. Potwierdzeniem tego są liczne znaleziska. Ślady osadnictwa obejmują zresztą okres od neolitu aż po wczesne średniowiecze.

Wycieczkę do faktorii najlepiej zaplanować na weekend i połączyć z wysłuchaniem koncertu lub obejrzeniem spektaklu, jakie odbywają się w pobliskim amfiteatrze. W każdą sobotę wakacji można tu oglądać występy kabaretów lub aktorów z teatru Wybrzeże, zaś w niedzielę warto wybrać się na spektakl dla dzieci lub występy czołowych polskich zespołów i wokalistów. Zainteresowanie tą ofertą jest bardzo duże i to nie tylko wśród mieszkańców Pruszcza. Faktorię chętnie odwiedzają też goście z Trójmiasta. Pokazuje to, że powiatowe miasteczko może być pod względem kultury równie atrakcyjne jak Gdańsk, Sopot czy Gdynia.

Dobrze wiedzieć

Jak dojechać
Do faktorii można dojechać od ul. Grunwaldzkiej (przedłużenie Traktu Św. Wojciecha) w Gdańsku

Wstęp
Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł. Zniżka obejmuje m.in. mieszkańców miasta za okazaniem dowodu osobistego. Uwaga! Wstęp na wakacyjne koncerty i spektakle w amfiteatrze jest bezpłatny!

Gdzie parkować
W dni powszednie można zostawiać samochody na parkingu, który jest kilkaset metrów przed faktorią. W weekendy mogą być jednak problemy ze znalezieniem miejsca, można jednak auto zaparkować przed kościołem przy ul. Wojska Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto