Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fałszywy alarm, zadymienie z agregatu, pożary altanki i traw. Pracowita sobota strażaków na Pomorzu, 02.04.2022

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Sobota, 2 kwietnia 2022 roku do najspokojniejszych nie należy. Z całą pewnością takie zdanie mogą mieć strażacy z województwa pomorskiego. Od fałszywego alarmu pożarowego w dyskoncie, przez zadymienie z agregatu prądotwórczego, po wielohektarowy pożar traw. Straż Pożarna przypomina o ostrożności oraz rozwadze, zwłaszcza w kontekście nawet przypadkowego włączenia alarmu, który skutkuje przyjazdem służb na miejsce.

Fałszywy alarm, zadymienie z agregatu, pożary altanki i traw. Pracowita sobota strażaków na Pomorzu, 02.04.2022

Strażacy w województwie pomorskim od godzin porannych w sobotę, 2 kwietnia 2022 roku walczą z pożarami traw. To zarówno efekt suszy, jak i bezmyślności oraz nieuwagi ludzi, którzy wypalają trawy, a potem tracą kontrolę nad ogniem.

Do dużego pożaru doszło dzisiaj w Gminie Gdańsk, a konkretnie w miejscowości Przywidz. Jak informuje oficer dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku, ogniem mogło być zajętym nawet 10 ha pola. O faktycznym rozmiarze strat będzie można powiedzieć w chwili zakończenia wszystkich czynności przez służby.

W międzyczasie do dwóch zdarzeń doszło także w Gdańsku i w Gdyni. Najpierw w Gdyni przy ul. Świętojańskiej w sklepie sieci Biedronka uruchomiono alarm przeciwpożarowy, co okazało się fałszywym zgłoszeniem, następnie Straż Pożarna udała się na ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku, gdzie dym wydobywał się z piekarni Grzegorza Pellowskiego.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że na szczęście do pożaru nie doszło, zaś dym spowodowany był awarią agregatu prądotwórczego na poziomie piwnicznym.

W godzinach popołudniowych w Gdańsku doszło także do pożaru altany przy ul. Uczniowskiej. Na miejscu pojawiły się dwa zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej. Na szczęście w przypadku zajęcia się ogniem pustostanu nie stwierdzono osób poszkodowanych.

Straż Pożarna apeluje o rozwagę, a także przypomina o trwającej kampanii "Stop pożarom traw 2022". Przez lekkomyślne zachowania osób wypalających trawy, może dojść do sytuacji, w której, strażacy nie dojadą na czas do miejsca, w którym będą bardzo potrzebni.

Statystki pożarów traw w przeszłości:

  • 2021 rok - 2.370 pożarów o łącznej powierzchni ponad 400 ha. 6 osób rannych (w tym 1 dziecko)
  • 2020 rok - 4.322 pożary, o łącznej powierzchni ponad 1200 ha. 2 osoby ranne. 1 ofiara śmiertelna
  • 2019 rok - 5.755 pożarów, o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. 3 osoby ranne. 4 ofiary śmiertelne
  • 2018 rok - 5.292 pożary, o łącznej powierzchni ponad 1700 ha. 8 osób rannych (w tym 2 dzieci). 1 ofiara śmiertelna
  • 2017 rok - 5.520 pożarów, o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. 8 osób rannych (w tym 1 dziecko)

Straż Pożarna przypomina, że wypalanie traw jest zabronione, o tym, że postępowanie takie jest zakazane, mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto