Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fazer. W likwidowanej fabryce czekolady - majątek na sprzedaż

Kazimierz Netka
Przewodnicząca NSZZ ,Solidarność" w Cloetta Fazer Polska, Danuta Kwapińska-Koronowicz: - Gdańska fabryka czekolady nie może zniknąć z pejzażu miasta.
Fot. Robert Kwiatek
Przewodnicząca NSZZ ,Solidarność" w Cloetta Fazer Polska, Danuta Kwapińska-Koronowicz: - Gdańska fabryka czekolady nie może zniknąć z pejzażu miasta. Fot. Robert Kwiatek
O ponad 180 osób (głównie kobiet) zwiększy się od dziś pomorskie grono bezrobotnych. Tylu spośród ponad 320 zatrudnionych jeszcze wiosną w fabryce czekolady Cloetta Fazer Polska w Oliwie traci źródło utrzymania.

O ponad 180 osób (głównie kobiet) zwiększy się od dziś pomorskie grono bezrobotnych. Tylu spośród ponad 320 zatrudnionych jeszcze wiosną w fabryce czekolady Cloetta Fazer Polska w Oliwie traci źródło utrzymania. Piątek był dla nich ostatnim dniem pracy. Od 31 lipca, czyli od niedzieli, zgodnie z harmonogramem zwolnień grupowych, przestają oni być pracownikami ww. zakładu.
- To dla nas trudne chwile - mówi Danuta Kwapińska-Koronowicz, przewodnicząca NSZZ ,Solidarność" w Cloetta Fazer Polska. - Nie mamy szans na znalezienie pracy. Związki zawodowe, popierane finansowo, przystąpiły do przetargu na kupno zakładu.
- Robimy wszystko, by utrzymać tutaj miejsca pracy i by zakład mógł dalej funkcjonować - mówi Krystyna Martensson, likwidator spółki Cloetta Fazer Polska. - Stara się o to zarówno właściciel zakładu, likwidator, jak i związki zawodowe, z którymi współpracujemy. One, współdziałając z inwestorem finansowym, są jednym z kilku potencjalnych kupców. Jednak nie ma mowy o sprzedaży fabryki, lecz majątku. Musimy bowiem zebrać pieniądze na spłatę długów. Niewykluczone jednak, że fabryka zostanie sprzedana w całości. Więcej będzie wiadomo na ten temat pod koniec sierpnia br.
- Niestety, nie mogę powiedzieć, jakiej żądamy ceny - mówi Krystyna Martensson. - To tajemnica.
Działka zajmowana przez spółkę Cloetta Fazer Polska w Gdańsku Oliwie liczy nieco ponad 9180 metrów kwadratowych. Na niej znajduje się osiem budynków. Najstarszy pochodzi z lat 20. ubiegłego wieku. Jeżeli dojdzie do wyprzedaży majątku i fabryka przestanie istnieć, nowego zakładu produkcyjnego nie będzie można tam wybudować. - Uchwalony 31 marca br. przez Radę Miasta Gdańska miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Oliwa Dolna dopuszcza istnienie obecnej fabryki - mówi Barbara Szczerbowska, kierownik Referatu Planów i Marketingu w Wydziale Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Gdyby jednak nowy inwestor zburzył budynki, nie mógłby tam postawić nowego zakładu przemysłowego. Plan przewiduje bowiem dla tego terenu obiekty usługowe.
Historia
Początki produkcji wyrobów czekoladowych sięgają w Gdańsku Oliwie lat 20. ubiegłego stulecia. Zaczęły wówczas funkcjonować trzy wytwórnie: Anglas, Baltic i Kosma. Po II wojnie światowej powstały Zakłady Przemysłu Cukierniczego ,Bałtyk".
W 1993 r. fabrykę przejęła skandynawska firma Karl Fazer. Likwidowanie fabryki zaczęło się 22 marca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto