Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał programu "Girls Do Engineering" w Gdańsku. Czas dla kobiet w branży ICT

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
mat. prasowe Amazon Development Center Poland
Podczas finałowej gali "Girls Do Engineering" 24 uczennice szkół średnich w Trójmieście otrzymały wyróżnienia za ukończenie programu. Głównym celem projektu było zachęcenie dziewcząt do wyboru ścieżki zawodowej w branży technologicznej. Uczestniczki stworzyły prototypy rozwiązań, aplikacji i stron internetowych. Między innymi zaprojektowały planer podróży oraz aplikację ułatwiającą proces segregowania śmieci.

Amazon Development Center Poland i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog obalają genderowe mity w branży ICT

Po raz trzeci Amazon Development Center Poland (ADCP) tym razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog otworzył kobietom drzwi do technologicznego świata. 23 lutego 2023 roku w Centrum naukowo-badawczym ADCP w Gdańsku odbyła się gala finałowa, podczas której podsumowano osiągnięcia laureatek programu "Girls Do Engineering". Dlaczego Amazon zachęca kobiety do zawodowego rozwoju w branży ICT? Inicjatorka programu, Ewa Kolczyk z ADCP podkreśliła, że kobiety stanowią połowę społeczeństwa i przed tą połową Amazon chce otwierać możliwości rozwoju w branży, która jest przyszłościowa. Łącznie w trzech edycjach programu uczestniczyły już 42 uczennice trójmiejskich szkół średnich.

- Inżynieria jest interesująca, stymuluje intelektualnie, daje poczucie mocy, którego dziewczynom potrzeba. Co więcej, w inżynierii najlepiej sprawdzają się zespoły różnorodne – mówi Ewa Kolczyk, senior software development manager w Amazon Development Center Poland, i dodaje – Widzimy, że wciąż pokutuje mit o tym, że branża technologiczna jest zarezerwowana dla mężczyzn, co utrudnia młodym kobietom wybór takiej ścieżki kariery. Amazon wierzy w potencjał kobiet, dlatego nieustannie zachęca je do zawodowego rozwoju w branży ICT, a program "Girls Do Engineering” jest idealnym przykładem tego typu działań.

Specjalny program mentoringowy

W trakcie realizacji programu "Girls Do Engineering” uczestniczki brały udział w warsztatach rozwijających myślenie projektowe, umiejętności programistyczne i kompetencje miękkie. Uczyły się pracy zespołowej, wspólnie tworząc prototypy aplikacji mobilnych. Odbyły sesje mentoringowe z inżynierkami i inżynierami z branży IT, spotkały się z pracowniczkami Amazon oraz odwiedziły Politechnikę Gdańską. Ponadto miały również okazję polepszyć swoje umiejętności wystąpień publicznych i autoprezentacji.

Finałowa gala - prototypy aplikacji mobilnych

Podczas gali finałowej laureatki zaprezentowały efekty trzymiesięcznej pracy. 24 uczennice trójmiejskich szkół średnich przedstawiły prototypy rozwiązań, aplikacji i stron internetowych, które projektowały w ramach programu mentoringowego z ekspertami Amazon oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Uczennice dostały także nagrody od organizatorów w postaci upamiętniającego dyplomu, bonu edukacyjnego o wartości 500 zł oraz urządzenia Amazon Echo, czyli tzw. Alexy.

- Jedną z tych umiejętności, które dziewczyny się nauczyły, jest programowanie tych urządzeń. Do tej pory korzystały z naszych, a teraz mogą zabrać je do domu i same sobie stworzyć aplikacje właśnie na te urządzenia Echo, żeby kontynuować swój rozwój - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Ewa Kolczyk, senior software development manager w Amazon Development Center Poland.

Prototypy aplikacji i stron internetowych, które powstały podczas programu "Girls Do Engineering”:

  • “naSTOrcja” (autorki: Paulina Kościowska, Martyna Majer, Lena Przasnyska, lga Własów i Paulina Zielińska) - to strona internetowa, na której uczennice i uczniowie szkół średnich będą mogli sprawdzać poprawność swoich prac z języka polskiego,
  • “Giftme” (autorki: Kalina Kalwasińska i Zofia Pior-Kucińska) - narzędzie do szybkiego wyszukiwania prezentów za pomocą formularza pytań i odpowiedzi, które będzie dostępne w formie aplikacji i strony internetowej,
  • “Elka” (autorki: Rita Cavalieri-Łukasiewicz, Agnieszka Hintz, Marta Piórecka i Oliwia Zając) - pomysł na aplikację dedykowaną kobietom, która połączy istniejące dostępne metody przeciwdziałania zagrożeniom i środki zachowania bezpieczeństwa,
  • "Jedz to, czym jesz” (autorki: Julia Bilińska, Zofia Dechnik, Nikola Konkol, Oliwia Paliwoda, Kornelia Soćko i Nikola Ruczyńska) - jest to projekt jadalnych i smacznych sztućców, które są zarówno ekologiczne, jak i praktyczne – nie trzeba ich myć ani przechowywać,
  • “Sort it out” (autorki: Hanna Biegacz, Emilia Chabik i Julia Faszczewska) - celem projektu jest ułatwienie procesu segregowania śmieci, w szczególności poza domem, gdzie stanowi to największe wyzwanie,
  • "Your Journey” (autorki: Lena Bartczak, Amelia Bulczak, Maja Kamińska i Elena Majewska) - zintegrowany planer podróży, który umożliwi zaplanowanie trasy, transportu i noclegu, a na miejscu pokaże lokalne atrakcje i restauracje.

"Girls Do Engineering” - kolejna edycja już niebawem

Ewa Kolczyk, inicjatorka programu Girls Do Engineering zdradziła "Dziennikowi Bałtyckiemu", że kolejna edycja odbędzie się w 2023 roku. Ogłoszenie o możliwości zgłaszania się do projektu prawdopodobnie pojawi się na wiosnę, a sam projekt wystartuje wczesną jesienią, kiedy młodzież wróci po wakacjach do szkoły.

- Dzięki udziałowi w "Girls Do Engineering" mamy szansę doświadczyć pracy w inżynierii w praktyce, zobaczyć, jak faktycznie wygląda na co dzień. To doświadczenie, które trudno byłoby inaczej zdobyć - mówiła Hanna Biegacz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Pniewskiego w Gdańsku.

- W „Girls Do Engineering" najbardziej podobała mi się praca z inżynierkami. Pokazały nam, że informatyka to nie jest dziedzina wyłącznie dla mężczyzn - podsumowała program Julia Bilińska z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku.

- Uważam, że projekt "Girls Do Engineering" jest naprawdę wspaniały. Daje nam dużo możliwości, poszerza naszą perspektywę oraz pokazuje od podstaw pracę przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych - dodała Julia Faszczewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Pniewskiego w Gdańsku.

3. edycja programu była realizowana pod patronatem prezydenta Miasta Gdańska, prezydenta Miasta Sopotu i prezydenta Miasta Gdyni oraz centrum GovTech Polska.

- Kompetencje cyfrowe są dziś tym, od czego zależeć będzie wasza przyszłość – przekonywała uczestniczki Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, dodając - Mam nadzieję, że dzięki temu programowi uda się Wam zdobyć umiejętności, które przydadzą się w przyszłości. Nie wątpię też, że trud, który dziś wkładacie w zdobywanie nowej wiedzy, jest inwestycją, która w przyszłości przyniesie wam wysoką stopę zwrotu.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finał programu "Girls Do Engineering" w Gdańsku. Czas dla kobiet w branży ICT - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto