Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fiskalne przywileje dla przedsiębiorców

Robert Kiewlicz
Fiskus wprowadza instytucję sprawdzonego podatnika. Dzięki niej rzetelni przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze specjalnych przywilejów. W Polsce jednak nic za darmo. Nie wystarczy się sprawdzić, trzeba jeszcze zapłacić.

Fiskus wprowadza instytucję sprawdzonego podatnika. Dzięki niej rzetelni przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze specjalnych przywilejów. W Polsce jednak nic za darmo. Nie wystarczy się sprawdzić, trzeba jeszcze zapłacić.

Resort finansów zdecydował o powstaniu specjalnego rejestru sprawdzonych podatników.
- Obecnie w województwie pomorskim trwa program pilotażowy dotyczący informowania podatników o planowanych kontrolach podatkowych - mówi Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku. - Dotyczy on ponad 200 podatników. Programem nie zostali objęci podatnicy, z którymi dotychczasowy kontakt urzędu skarbowego był utrudniony, posiadający zaległości podatkowe, a także przeciwko którym prowadzone jest śledztwo czy dochodzenie.
"Sprawdzony podatnik" to jednak tytuł nie dla każdego. Najpierw należy spełnić kilka warunków. To zaszczytne miano może uzyskać osoba fizyczna, prawna lub jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą nieprzerwanie od minimum 36 miesięcy. Zaległości podatkowe firmy nie mogą przekraczać 3 proc. podatku należnego. Firma nie może być w likwidacji lub upadłości. Przedsiębiorca nie może figurować w Krajowym Rejestrze Sądowym - Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych. Dyskwalifikują również wszelkie kary nałożone wcześniej na przedsiębiorcę za popełnienie przestępstwa skarbowego lub przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Co w zamian otrzyma sprawdzony? Będzie np. informowany przez fiskusa, kiedy "ów" wpadnie do niego na kontrolę i nie będzie musiał długo czekać na interpretację podatkową.
- Działania informujące podatników o kontrolach mają na celu zwiększenie zaufania podatników do organów podatkowych oraz promowanie dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych - dodaje Kopiecka.
- Każda inicjatywa, która zmierza do usprawnienia gospodarki, jest przez nas popierana - mówi Jan Klapkowski, dyrektor Gdańskiego Związku Pracodawców. - Jeśli będzie istniała lista sprawdzonych podatników, łatwiej będzie mi np. podpisać umowę z rzetelną firmą.
Jednak nic za darmo. Za wpis do rejestru będzie trzeba zapłacić 250 złotych. Na tym jednak nie koniec opłat. Każda firma będzie musiała przeprowadzić audyt potwierdzający brak nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych w okresie ostatnich 2 lat. Audyt trzeba będzie powtarzać co dwa lata. Wszystko to oczywiście za własne pieniądze. Może to kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
- Instytucja sprawdzonego podatnika będzie nowością nie tylko w Polsce, ale najprawdopodobniej również w Europie - mówi Jacek Kędzior, partner w firmie Ernst & Young. - Nie ulega wątpliwości, iż regulacji tej przyświeca szczytny cel, jakim jest odpowiednie traktowanie rzetelnych i wiarygodnych podatników. Pytaniem pozostaje, czy korzyści, związane z uzyskaniem statusu sprawdzonego podatnika, równoważą obowiązki i związane z nimi koszty, w szczególności obowiązki rejestracyjne i obowiązek poddania się audytowi. Co do oceny tej propozycji to dokonają jej sami podatnicy, którzy zważą czy korzyści związane z uzyskaniem tego statusu są większe niż jego koszty.
Jakie jest zainteresowanie wśrod pomorskich przedsiębiorców?
- Realizacja programu rozpoczęła się w kwietniu, stąd za wcześnie jeszcze na oceny i wyniki jego realizacji - twierdzi Monika Kopiecka.

Na co może liczyć sprawdzony podatnik
Organa podatkowe będą informowały sprawdzonego przedsiębiorcę z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanej kontroli.
Interpretacje podatkowe dla sprawdzonego podatnika będą wydawane szybciej niż przeciętnemu Kowalskiemu, w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Za każdym razem, kiedy przepisy wymagają przedłożenia zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub o wysokości zaległości podatkowych, będzie się domniemywać, że sprawdzony podatnik nie posiada takich zaległości.
Jeśli wobec sprawdzonego podatnika zostanie wydana decyzja, co do której zostanie wniesione odwołanie, decyzja ta nie będzie podlegała wykonaniu do czasu wydania decyzji ostatecznej.
W razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego wykonanie decyzji ostatecznej ulegnie wstrzymaniu do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego.
Podatnik będzie mógł udzielać poręczenia w celu zabezpieczenia wykonania decyzji organu podatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto