Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fląder Festival 2013. Spędź weekend na molu w Brzeźnie! [ARTYŚCI, PROGRAM]

Czesław Romanowski
materiały prasowe
Dwie sceny, ponad trzydziestu wykonawców, wakacyjna atmosfera. W weekend na molu w Brzeźnie i tamtejszej plaży zawita 10. Fląder Festiwal

Fląder to impreza ściągająca do Brzeźna najciekawszych niezależnych artystów z całej Polski. W tym roku będziemy mogli uczestniczyć w jej dziesiątej edycji. Festiwal odbędzie się w dniach 14-15 czerwca na dwóch scenach: na plaży Gdańsk Brzeźno i na tamtejszym molu. Koncerty są darmowe.

Jak informują organizatorzy, Fląder to przede wszystkim promocja polskiej muzyki niezależnej, mniej komercyjnej, nielansowanej w mediach i przez to często niedocenianej. Zasadą festiwalu jest też to, że dani artyści pojawiają się tam tylko raz. Co roku jest więc całkowicie nowy line-up, więc tym bardziej warto posłuchać występujących, bo taka okazja może nie pojawić się prędko.

W dziewięciu poprzednich edycjach festiwal gościł ponad 200 różnorodnych wykonawców i może pochwalić się tym, że wielu uznanych artystów pierwsze kroki stawiało na deskach nadmorskiej sceny, a niektóre popularne kapele zagrały pierwszy raz w Trójmieście właśnie na tym festiwalu.

Organizatorzy dodają, iż warto czasami pamiętać, że w naszym kraju mamy dobrych muzyków, nawet tych których ciężko wypatrzyć w telewizji. I nieco humorystycznie, ale też zgryźliwie, cytują naszego popularnego pisarza Andrzeja Sapkowskiego:

- Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną.

Tak więc po raz pierwszy i ostatni w tym roku na Fląder zagrają ci bardziej znani, jak Ścianka, Mazolew-ski/Walicki, legendarna TZN Xenna, Gówno, Trupa Trupa, Władysław Komendarek i Romek Puchowski oraz ci mniej popularni, ale zdobywający coraz większy rozgłos, jak Logophonic, Skowyt, Destruktive Daisy czy Lord Stereo.

Na których wykonawców warto zwrócić szczególną uwagę? Najlepiej na... wszystkich, bo Fląder stanowi ciekawy przegląd tego, co dzieje się w niezależnej muzyce, której raczej nie uświadczymy na falach eteru popularnych stacji radiowych. Na plaży i molu w Brzeźnie zawsze można liczyć na różnorodność, na połączenie wielu stylów począwszy od bluesa i folku poprzez jazz, muzykę improwizowaną, wiele odmian rocka, a skończywszy na przeróżnych stylach muzyki elektronicznej.

Z mniej znanych wykonawców z pewnością ciekawie zapowiada się formacja Destrictive Daisy składająca się, co wciąż nie jest częstym zjawiskiem na naszej scenie, z samych pań. Ich muzyka to wypadkowa garażowego grania lat 90., grunge, riot grrrl, punkrocka, ze szczyptą stoner rocka, trzeba więc przygotować się na mocne, głośne, przesterowane granie uzupełnione żeńskim wokalem. Głośno będzie też na pewno podczas koncertu warszawskiej formacji Skowyt, która reklamuje się jako zespół przywracający wiarę w siłę muzyki gitarowej i bezkompromisowe artystycznej postawy. Znakiem rozpoznawczym Skowytu są niepowtarzalne, spontaniczne i ekspresyjne koncerty. Emocje, energia, przekaz i wspólnota z publicznością.

Zdecydowanie bardziej nastrojowo zapowiada się występ Izes czyli Izabelli Sawickiej, która razem ze znaną z formacji Oczi Cziorne Jowitą Cieślikiewicz oraz Ewą Kaszubą, Markiem Rogulskim i Michałem Gosem tworzą muzykę "intensywną, dogłębną, emocjonalną".

Kto jest więc spragniony ciekawych, niebanalnych muzycznych wrażeń, powinien odwiedzić w ten weekend plażę w Brzeźnie.

Pet Shop Boys w Ergo Arenie 4 września 2013. Brytyjski duet po raz trzeci w Polsce

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto