Forum Radunia. Centrum na Targu Siennym szansą na ożywienie Śródmieścia?

Marek Adamkowicz
Tak Forum Radunia będzie wyglądać w 2016 roku, gdy zakończy się budowa nowoczesnego kompleksu.
Tak Forum Radunia będzie wyglądać w 2016 roku, gdy zakończy się budowa nowoczesnego kompleksu. Mat. prasowe
Na Targu Siennym trwają prace poprzedzające budowę Forum Radunia. W miarę postępu robót, pojawia się jednak coraz więcej pytań, zwłaszcza od mieszkańców Biskupiej Górki - pisze Marek Adamkowicz

- Od kiedy wybudowano trasę WZ Biskupia Górka jest odcięta od reszty miasta - przypomina Krystyna Ejsmont, radna dzielnicy Śródmieście. - Oficjalnie mieszkamy w Śródmieściu, ale wstyd się przyznać, że to centrum metropolii. Wystarczy popatrzeć na walące się kamienice i zapadające się drogi.
Projektanci pracujący nad Forum Radunia przyznają, że Biskupiej Górce, podobnie jak całej okolicy, brakuje wielkomiejskiego sznytu. W budowie wielofunkcyjnego centrum na Targu Siennym upatrują szansy na ożywienie Śródmieścia.

ZOBACZ! Jak będzie wyglądało Forum Radunia?

- Podstawowym warunkiem rozwoju w obszarze Głównego Miasta, Starego Przedmieścia czy Biskupiej Górki jest zneutralizowanie ich peryferyjnego położenia wobec układu urbanistycznego Trójmiasta - uważa Marek Nakonieczny z Alter Polis Gdańskiej Pracowni Urbanistycznej, która jest partnerem Multi Development, spółki budującej Forum Radunia. - Nazywanie ich "Śródmieściem" nie odpowiada realiom.

Zdaniem Marka Nakoniecznego, działania wokół Forum Radunia "inicjują zainteresowanie inwestorów obszarami Głównego Miasta, Starego Przedmieścia czy Biskupiej Górki poprzez skierowanie tam znaczących potoków ludzkich".

CZYTAJ TAKŻE; Elżbietanki sprzedały klasztor deweloperowi.

- Biskupia Górka ma szansę zostać dostrzeżoną przede wszystkim przez mniejszych inwestorów, którzy widząc w sąsiedztwie wielomilionowy potok pasażerów uznają za zasadne inwestowanie w funkcje o randze ponadosiedlowej, ogólnomiejskiej lub aglomeracyjnej, na przykład w usługi na parterach budynków - tłumaczy Marek Nakonieczny. - Struktura urbanistyczna i charakter zabudowy Biskupiej Górki idealnie odpowiada takiemu właśnie procesowi rozwoju dzielnicy. Nie będzie to jednorazowe zdarzenie urbanistyczne, lecz proces o naturalnym, samoistnym charakterze co najmniej w okresie najbliższej dekady.

ZOBACZ ! Kto zbuduje Forum Radunia?

Budowie Forum Radunia ma towarzyszyć modernizacja układu komunikacyjnego. W centrum miasta powstanie duży węzeł integracyjny, którego elementem będzie m.in. przystanek SKM Śródmieście. W związku z tym pojawia się pytanie o hałas. Okoliczni mieszkańcy boją się, że będzie większy niż obecnie.
- Potencjalny hałas związany z funkcjonowaniem Forum Radunia oraz funkcjonowaniem układu drogowego nie zwiększy negatywnych zjawisk akustycznych - zapewnia Marek Nakonieczny. - Wynika to przede wszystkim z aktualnego obciążenia Śródmieścia ruchem. Jego skala nie ulegnie istotnej zmianie po wykonaniu inwestycji.
Czy tak będzie w istocie, okaże się za kilka lat.

Odrobinę optymizmu w serca mieszkańców Biskupiej Górki wlała zapowiedź rewitalizacji dzielnicy. Będzie możliwa po pojawieniu się nowej perspektywy unijnej. Nastąpi to po roku 2014, niemniej już teraz podejmowane są działania, które pozwolą zastanowić się nad wykorzystaniem środków. Prace w tym kierunku prowadzi Referat Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- W konsultacjach z Paktem dla Biskupiej Górki wyznaczono granice opracowywanego programu, zebrane zostały informacje dotyczące potrzeb inwestycyjnych i remontowych, które są jeszcze uzupełniane - mówi Grzegorz Sulikowski, kierownik referatu rewitalizacji.
W kwietniu i maju, na zlecenie referatu architekt Agnieszka Lasota przeprowadziła trzy spotkania warsztatowe "Zobaczyć na nowo, czyli rzeczy, które zauważasz wokoło, gdy już wiesz - Biskupia Górka". - Ich celem była budowa tzw. kapitału społecznego dzielnicy Biskupia Górka oraz zebranie materiałów pomocniczych w przygotowaniu założeń programu rewitalizacji - tłumaczy Grzegorz Sulikowski. - W warsztatach udział wzięło około 50 osób.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie