Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fosfory odpowiadają na zarzuty Greenpeace

Agata Cymanowska
Zarząd Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych odpiera zarzuty ekologów o zatruwanie środowiska i mieszkańców Pomorza. Swoje zaniepokojenie losami zakładu wyraziły też związki zawodowe, działające w GZNF, których ...

Zarząd Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych odpiera zarzuty ekologów o zatruwanie środowiska i mieszkańców Pomorza. Swoje zaniepokojenie losami zakładu wyraziły też związki zawodowe, działające w GZNF, których przedstawiciele wczoraj rano przez prawie godzinę rozmawiali z wicewojewodą pomorskim Piotrem Karczewskim.

Zarząd GZNF zdecydował się zabrać głos w dyskusji dotyczącej wpływu działalności produkcyjnej Fosforów na środowisko naturalne i mieszkańców regionu po wtorkowej akcji Greenpeace na terenie fabryki.
- Ze wstępnej analizy raportu Greenpeace wynika, że większość informacji w nim zawartych jest nieprawdziwa - twierdzi Andrzej Szymańczak, prezes zarządu firmy.
Uważa on, że ekolodzy popełnili rażącą pomyłkę w sprawie danych dotyczących wielkości emisji związków fluoru. Zapewnia, że Fosfory wyemitowały w 2006 r. tylko nieco ponad 600 kg związków fluoru, a nie - jak podaje Greenpeace - 600 ton. Według badań, których wyniki prezes Szymańczak przesłał do naszej redakcji, Fosfory nie przekroczyły obowiązujących norm zawartości metali ciężkich w glebie. Równolegle w liście do Greenpeace firma zapewnia, że produkcję nawozów dla rolnictwa prowadzi w technologii powszechnie stosowanej na świecie.
- Używamy instalacji spełniających normy dotyczące wprowadzania gazów i pyłów do powietrza, wytwarzania i gospodarowania odpadami, emisji hałasu, poboru wód i odprowadzania ścieków - deklaruje Andrzej Szymańczak.
Tymczasem związkowcy z GZNF boją się utraty pracy. Podczas spotkania z Piotrem Karczewskim, wicewojewodą pomorskim, mówili o obawach związanych z zamknięciem składowiska fosfogipsów w Wiślince.
- Przedstawiciele związków zapewnili wojewodę, że zrobią wszystko, aby władze spółki zabezpieczyły hałdę, a jednocześnie utrzymały miejsca pracy - relacjonuje Beata Butwicka, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.
Wicewojewoda, który wczoraj otrzymał od Greenpeace klucze do zblokowanego we wtorek taśmociągu w Fosforach, zapewnił, że zajmie się sprawą.
„Dziennik Bałtycki” zaprosił do wspólnej debaty o wpływie Fosforów na środowisko przedstawicieli Greenpeace oraz osoby ze świata nauki. Odbędzie się ona w przyszłym tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto