Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusz o nich zapomniał

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Czy siedmioletni Krzyś otrzyma pomoc od swoich bohaterów? Na pomoc urzędników Funduszu Zdrowia liczyć nie może.
Fot. R. Kwiatek
Czy siedmioletni Krzyś otrzyma pomoc od swoich bohaterów? Na pomoc urzędników Funduszu Zdrowia liczyć nie może. Fot. R. Kwiatek
Jestem zrozpaczona - mówi Marta, mama 7-letniego, ciężko chorego od urodzenia, Krzysia. - Synek musi mieć wykonane badanie za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jestem zrozpaczona - mówi Marta, mama 7-letniego, ciężko chorego od urodzenia, Krzysia. - Synek musi mieć wykonane badanie za pomocą rezonansu magnetycznego.

Podczas badania, które trwa ponad godzinę, dziecko nie może się ruszać. Trzeba go do badania uśpić.
Tymczasem żadna z pracowni rezonansu magnetycznego w Pomorskiem badań w znieczuleniu dla pacjentów z miasta nie wykonuje, gdyż Narodowy Fundusz Zdrowia... zapomniał je zakontraktować!

Krzyś ma wrodzoną wadę kręgosłupa i niedowład nóg. Jakby nieszczęścia było mało, kilka lat temu okazało się, że chłopiec ma w kanale kręgowym guz. Zmiana uciska na rdzeń kręgowy, trzeba sprawdzać, czy się nie powiększa. A sprawdzić to można tylko za pomocą rezonansu.
W marcu 2002 r. chłopiec przeszedł w gdańskiej Akademii Medycznej pierwsze tego typu badanie. Musiał "wjechać" do specjalnego tunelu. Bardzo się bał. Lekarze musieli podać mu narkozę. Po roku w tym samym szpitalu badanie powtórzono.

Pod koniec stycznia br. pani Marta dostała od neurologa dziecięcego ze szpitala na Zaspie skierowanie na kolejny rezonans z adnotacją "do gabinetu MRI - AMG - badanie w znieczuleniu". Pojechała się zarejestrować. - Usłyszałam, że na rezonans w ogóle nie mam co liczyć, gdyż nie przyjmują pacjentów spoza Akademii Medycznej - mówi.

Kobieta próbowała więc zarejestrować syna w innych pracowniach. Po kolei z każdej odsyłano ją z kwitkiem.

- Rejestrujemy na to badanie tylko pacjentów z naszej przychodni przyszpitalnej, gdyż mamy bardzo mały kontrakt - potwierdza Marek Labon, zastępca dyrektora ds. medycznych Akademickiego Centrum Klinicznego AMG. I dodaje: są inne pracownie w Trójmieście, gdzie to badanie można wykonać.

Sprawdziliśmy. Poza szpitalem AMG przy ul. Dębinki rezonans magnetyczny jest jeszcze w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku, w Pomorskim Centrum Medycznym Euromedica przy Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie oraz w Instytucie Medycyny Morskiej AMG. Żadna z tych pracowni nie otrzymała od Pomorskiego Oddziału NFZ kontraktu na badania w trybie ambulatoryjnym (czyli z miasta) pacjentów wymagających znieczulenia.
Rezonans magnetyczny w znieczuleniu wykonuje się tylko u dzieci przyjętych do szpitala, które ze względów leczniczych takiego badania bezwględnie wymagają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto