MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gabriel Fahrenheit przypomniał się gdańszczanom

W XVIII wieku Fahrenheit wynalazł termometr rtęciowy, a w czwartek, 31 października, przed odsłonięciem Kolumny Meteorologicznej, przegonił deszczowe chmury. Uroczystości towarzyszyło słońce.

Na tę uroczystość czekałam od paru lat. Dzisiaj na Długim Targu byłam świadkiem upamiętnienia pioniera światowej fizyki, urodzonego w 1686 r. w Gdańsku - Daniela Gabriela Fahrenheita

- Od dłuższego czasu dojrzewał wśród gdańszczan pomysł umieszczenia w centrum miasta termometru Fahrenheita. Niestety były to jedynie luźne propozycje, nie poparte konkretnymi działaniami, wobec tego Zakład Dróg i Zieleni w 2005 roku podjął się zrealizowania tego zamierzenia. Jednak dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem nie tylko naszych starań. Chcę podkreślić, że w projekcie brało udział bardzo wiele osób - powiedział Romuald Nietupski, do niedawna dyrektor ZDiZ, a obecnie dyrektor GIKE.

Piękna uroczystość ze szczyptą goryczy

Odsłonięciu Kolumny Meteorologicznej Fahrenheita towarzyszyła impreza zatytułowana "Dzień z Fahrenheitem", w ramach której przeprowadzano budzące duże zainteresowanie eksperymenty fizyczne. Licznie zgromadzeni, głównie młodzi gdańszczanie, brali udział w plenerowych mini-wykładach i pokazach prowadzonych przez doktorantów i studentów Politechniki Gdańskiej.

Mnie interesował głównie moment odsłonięcia Kolumny Meteorologicznej, podczas której w rolę konferansjera wcielił się młody fizyk, wykonawca (razem z Ryszardem Napiórkowskim) termometru i barometru - Dawid Kubacki. Niestety niewiele z jego ust usłyszałam, ponieważ nagłośnienie imprezy pozostawiało wiele do życzenia, a i kolejni mówcy - Paweł Adamowicz, Andrzej Januszajtis i Bogdan Oleszek - nie byli słyszani przez większą część uczestników uroczystości. Zabrakło porządnego sprzętu nagłaśniającego, zabrakło profesjonalnego prowadzenia, a wreszcie przedstawienia tych, którzy przyczynili się do powstania termometru. Być może któryś z mówców wymienił nazwiska części osób, które brały udział w przedsięwzięciu, ale zasadniczo pozostały one anonimowe.

Ludzie i instytucje

Ponieważ udało mi się dotrzeć do pełnej listy osób, dzięki którym Gdańsk uzyskał nową atrakcję turystyczną, chylę czoła przed:
- Romualdem Nietupskim, Andrzejem Lemańskim, Marianem Wernerem, Anną Cybulską, Grzegorzem Borosem - ZDiZ;
- Marianem Kwapińskim, Iwoną Berent, Marcinem Stąporkiem - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków;
- Andrzejem Duchem, Grzegorzem Sulikowskim, Januszem Tarnackim, Anną Schwinke - Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków UM w Gdańsku;
- Andrzejem Januszajtisem - znawcą Gdańska, autorem książki "Mr. Fahrenheit dżentelmen z Gdańska";
- Tomaszem Błyskoszem - Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku;
- Leszkiem Wicikowskim, Dawidem Kubackim - Wydział Fizyki Teoretycznej i Matematyki Stosowanej PG;
- Janem Szczypką - artystą rzeźbiarzem;
- Ireneuszem Wylegałą - odlewnikiem z Wiślinki;
- Piotrem Juckiewiczem, Markiem Zawistowskim - grawerami;
- Hanną Klementowską, Krystyną Żuławską-Kantorowską - architektami;
oraz Bartłomiejem Küsterem, który wykonał kolumnę.

Nowy element Długiego Targu

Kolumna Meteorologiczna Fahrenheita stanęła na Długim Targu na wysokości ul. Mieszczańskiej, ma ponad 3,5 metra wysokości, a termometr zawiera dwie skale - Fahrenheita i Celsjusza. Uwagę przykuwa płaskorzeźba przedstawiającego muskularnego młodzieńca, barometr i tabliczki informacyjne.

Odsłonięcia kolumny dokonał Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek. Zastanawia mnie, dlaczego jednego z panów nie zastąpiła osoba, która bezpośrednio przyczyniła się do powstania tego pięknego obiektu, ot chociażby któregoś z fizyków, odlewników czy rzeźbiarza….

O termometrze Fahrenheita pisze na swojej stronie Akademia Rzygaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto