MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gala wręczenia nagród im. Benedykta Polaka. Była delegacja z Łęczycy i powiatu ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Gala wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. Była delegacja z Łęczycy i powiatu
Gala wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. Była delegacja z Łęczycy i powiatu UM Łęczyca/Starostwo Powiatowe w Łęczycy
W sobotę (24 czerwca) w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka. Była to już dziewiąta edycja prestiżowego wydarzenia, podczas którego wyróżniani są naukowcy z Polski i świata za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, powietrzu i kosmosie.

Za nami gala wręczenia nagród im. Benedykta Polaka

Ustanowienie Nagrody im. Benedykta Polaka ma swoje korzenie w Łęczycy, w której to 28 maja 2014 roku uroczyście podpisano porozumienie o ustanowieniu i realizacji tego cyklicznego wydarzenia. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Oddziałem Polskim The Explorers Club, Towarzystwem Naukowym Warszawskim, Starostwem Powiatowym w Łęczycy oraz Urzędem Miejskim w Łęczycy.

Podczas uroczystości w Warszawie Łęczycę oraz powiat reprezentowali m.in. Elżbieta Wencel - sekretarz miasta, Janusz Mielczarek - starosta łęczycki, Andrzej Domagała - przewodniczący Rady Miejskiej, Zofia Wodzyńska - radna miejska, Jarosław Świtoń - dyrektor ZSP nr 1 w Łęczycy, Grzegorz Wasiak - dyrektor I LO w Łęczycy, Krzysztof Wójcik - dyrektor ZS im. J. Grodzkiej w Łęczycy oraz Edward Cymmer - wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

W tym roku kapituła Benedykta Polaka nagrodziła:

  • dr hab. Martę Kolanowską – Badaczkę, zatrudnioną na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, znaną z prowadzenia prac naukowych w południowej części Kolumbii, gdzie współpracuje z przedstawicielami rdzennego kolumbijskiego plemienia. Jest autorką 150 artykułów i 10 monografii naukowych. Otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami, odkryła dotąd 370 nieznanych nauce gatunków orchidei.
  • prof. Rimvydasa Petrauskasa – Rektora Uniwersytetu Wileńskiego, zatrudnionego w Zakładzie Historii Starożytności i Średniowiecza. Litewki badacz jest autorem ważnych książek o Wielkim Księstwie Litewskim. Należy do nowego pokolenia historyków litewskich, którzy zreinterpretowali znaczenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów dla państwowości Litwy. Jego prace przyczyniły się do zmiany wcześniejszej, opartej na pracach A. Šapoki interpretacji dziejów Litwy, w myśl której WKL i RON były najgorszym okresem w historii państwa.
  • dr Odpureva Gankhuyaga – Absolwenta Uniwersytetu Wrocławskiego, który od 2011 roku organizował w Polsce wystawy artystyczne pod tytułem: „Plamka Mongolska” we współpracy z ASP we Wrocławiu oraz Galerią Sztuki Impart. W latach 2011-2022 roku regularnie organizował wystawy, konferencje oraz wykłady polskich naukowców w Ułan Bator, m.in. prof. Jana Kukuly, prof. Rościsława Żerelika, prof. Andrzeja Rozwadowskiego. Od 2016 roku z ramienia Mongolskiego Uniwersytetu Edukacyjnego organizuje badania polsko-mongolskiej ekspedycji na pustyni Gobi pod kierownictwem prof. Mirosław Masojcia z Uniwersytetu Wrocławskiego

Patronat honorowy nad ceremonią wręczenia nagród objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto