Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Bałtycka przechodzi metamorfozę - remont zaczął się od strefy gastronomicznej. Jak będzie wyglądać centrum?

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Wizualizacja nowej aranżacji wnętrz Galerii Bałtyckiej
Wizualizacja nowej aranżacji wnętrz Galerii Bałtyckiej Materiały prasowe
Czas pandemii Covid-19 i długie okresy zamknięcia, gdy gastronomia i rekreacja zostały zamrożone, skłoniły wielu zarządców nieruchomości do kolejnych zmian i nowego podejścia do planowania przestrzeni. Obecna sytuacja przyśpieszyła ewolucję galerii handlowych, wpłynęła na strategiczne decyzje oraz zwiększyła zapotrzebowanie na usługi projektowe i wykonawcze w tym sektorze. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że na potrzebę transformacji centrów handlowych eksperci wskazują już od dawna. Te zaś stale ewoluują i poszukują nowych dróg dotarcia do klientów, bo czasy, gdy przyciągały nabywców wyłącznie ofertą sklepową już minęły. Centra handlowe zmieniają się goniąc za potrzebami konsumentów, ale również, jak przykład Trójmiasta wskazuje, uwzględniając obecność konkurencji na rynku.

Zmiany w Galerii Bałtyckiej - jak będą wyglądały jej wnętrza?

Już prawie 30 procent z galerii, działających w Polsce przeszło rozbudowę, w tym część z nich również modernizację, z czym mieliśmy do czynienia również na trójmiejskim rynku. Znaczące zmiany i rozbudowę przeszły dotychczas m.in. Park Handlowy Matarnia czy centrum Riviera w Gdyni, natomiast modernizację – centrum Madison w Śródmieściu Gdańska. Nieco inaczej ma się sprawa z galeriami, działającymi w dzielnicy Wrzeszcz (gdzie wskaźnik metrów galerii na mieszkańca jest chyba najwyższy w Trójmieście). Tutaj mamy do czynienia z (pełzającymi) reinkarnacjami obiektów. Jako pierwsze metamorfozę zaliczyło centrum Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu. Zmiany związane były z pojawieniem się silniejszej - dla partnerów handlowych- konkurencji. Sukcesem jest to, że Manhattan pozostał na rynku, w znacznym stopniu modyfikując profil działania. Dotyczy to również galerii Metropolia, która nadal szuka dla siebie miejsca na rynku, działając w bezpośrednim sąsiedztwie konkurencyjnej i chyba najbardziej lubianej przez mieszkańców Gdańska Galerii Bałtyckiej.

Teraz przyszedł czas na tą ostatnią. Nocami galerię wypełniają odgłosy prac budowlanych, bo... metamorfoza już trwa. Kosztem ok. 4 mln. euro projektanci i wykonawcy wyczarują m .in. komfortową, bardziej przytulną atmosfera oraz wiele udogodnień. Powstanie m.in. 15 stref relaksu, Nic dziwnego: zakupy dawno już przestały się kojarzyć z mechanicznym przerzucaniem wieszaków w sklepach. Obecnie to jeden z rodzajów odpoczynku, "wyjścia na miasto", sposób, by przyjemnie spędzić czas, często w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Takiemu zapotrzebowaniu będzie odpowiadać odmieniona strefa gastronomiczna czyli food court Galerii Bałtyckiej.

Zakupy nieodłącznie wiązały się dotychczas z potrzebą spotkań przy smacznym jedzeniu czy dobrej kawie. Jednak miniony rok był dla tej części branży retail niezwykle trudny. Długie okresy zamknięcia, duże zmiany wśród najemców, dostosowywanie się do nowych wytycznych sanitarnych to tylko kilka bolączek, z jakimi musiały sobie poradzić. W post pandemicznej rzeczywistości czekają je kolejne wyzwania, które będą wymagały z pewnością niestandardowego podejścia i otwartości na dalsze zmiany,dyktowane m.in. postcovidową rzeczywistością.

- Projekt zmian w naszym centrum rozpoczęliśmy od modernizacji w strefie food court. Zależy nam, aby było to miejsce nowoczesne, a jednocześnie przytulne i komfortowe, tak, by można było spokojnie się zrelaksować podczas przerwy w zakupach czy spotkania ze znajomymi - mówi Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej.

Remont strefy gastronomicznej w gdańskim centrum już się rozpoczął. Jego efektem będzie nie tylko zmiana atmosfery wynikająca z poprawy akustyki, zmiany oświetlenia oraz nowych kanap, stolików i hokerów. Dla większego komfortu gości (i jednocześnie dla zapewnienia im większego bezpieczeństwa sanitarnego, kanapy oddzielone zostaną ściankami ze szkła dymionego. Zmieniony został także wystrój: na meble posiadające naturalne elementy dębowe, które dodatkowo nawiązywać będą do drewna, kamienia i lnu. Wymieniona zostanie także posadzka, zwiększy się liczba lamp, a przy stolikach pojawią się gniazda USB oraz elektryczne, do których klienci będą mogli podłączyć telefon czy komputer.

Remont w Galerii Bałtyckiej

Przebudowa strefy gastronomicznej potrwa do końca kwietnia 2022 r. Co ważne, przez cały ten czas będzie ona dostępna dla gości centrum. Prace odbywają się przede wszystkim w nocy, dzięki czemu komfort klientów nie jest zakłócany. W tym samym trybie prowadzone będą pozostałe prace remontowe w galerii mające na celu kompleksową zmianę jej atmosfery na bardziej przytulną, komfortową i nowoczesną.

  • W ramach zmian odświeżone zostaną takie elementy jak pasaże, strefy relaksu oraz korytarze prowadzące do toalet.
  • Zmiana kolorystyki widoczna będzie m.in w postaci nowych grafik i tapet (łącznie 4 500 m kw.), z których wiele zaprojektowano specjalnie dla Galerii Bałtyckiej.
  • Boki schodów ruchomych oklejone zostaną wysokiej jakości tapetą imitującą miedź.
  • Prace obejmować będą także wymianę posadzki (900 m kw.), na której pojawią się m.in. włoskie płytki we wzorach drewna i marmuru.
  • Każda strefa relaksu, a powstanie ich w sumie 15 – 10 dużych i 5 mniejszych - będzie różniła się wystrojem. W każdej jednak goście zyskają nowe, komfortowe siedzenia, przyjazne oświetlenie oraz udogodnienia w postaci gniazdek elektrycznych oraz USB.

Nowy wygląd zyska również Punkt Informacyjny, w którym oprócz elementów przestrzennych pojawi się znacznie więcej roślinności. Rodziny z małymi dziećmi ucieszą zapewne nowe atrakcje dla najmłodszych. Na poziomie -1 w otoczeniu figur zwierzątek stanie „autobusik” z motywem pirackim, a w nim gry i ekran telewizyjny, na którym wyświetlane będą filmy animowane.
Nowe udogodnienia czekać będą również na parkingu, który zyska nowe oznaczenie strefowe. Nowością będzie wprowadzenie systemu informującego o liczbie wolnych miejsc oraz naprowadzającego na miejsca parkingowe. Odnowione zostaną także miejsca specjalne.

Prace związane ze zmianami Galerii Bałtyckiej prowadzone są głównie w nocy, bez wpływu na bieżącą działalność handlową partnerów handlowych oraz gości odwiedzających centrum. Koniec remontu planowany jest na 31 sierpnia, a jego łączny koszt to ok. 4,5 mln EURO (ok. 20 mln PLN).

Przy tej okazji zapytaliśmy Marcina Łukasiewicza, dyrektora Galerii Bałtyckiej, o dalsze plany, związane z gruntami, które przeznaczone były pod jej rozbudowę (inwestor jest w ich posiadaniu już od 2007 roku). Jak wynika z informacji plany te zostały zarzucone: rozbudowa nie jest już dzisiaj brana pod uwagę. Natomiast pomysły na zagospodarowanie gruntów w centrum Wrzeszcza są różne: hotel, biura, mieszkania – każda z tych ewentualności brana jest pod uwagę. Nie wyklucza się również projektu typu mix, łączącego niektóre lun wszystkie z wymienionych funkcji. Jeszcze nie ma decyzji, w jakim kierunku ostatecznie pójdzie inwestor. Nie jest natomiast brana pod uwagę sprzedaż atrakcyjnej działki, chociaż na rozgrzanym rynku gruntów inwestycyjnych chętnych znalazłoby się wielu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto