Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz System wybrał projektanta pływającego terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej. Stworzą go Duńczycy z Rambøll Danmark A/S

MT
Podobnie może wyglądać terminal FSRU na Zatoce Gdańskiej
Podobnie może wyglądać terminal FSRU na Zatoce Gdańskiej Hoegh LNG
Gaz-System podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na opracowanie projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU.

Duńska firma zaprojektuje stanowisko postojowe dla pływającego terminalu FSRU wraz z odcinkiem podmorskim gazociągu, który będzie zlokalizowany na dnie Zatoki Gdańskiej. Terminal ma być gotowy na przełomie 2027/2028 r.

- Podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej to ważny kamień milowy, który przybliża nas do uzyskania pozwolenia na budowę dla części morskiej tego projektu - powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System.

Firma Rambøll wykona niezbędne badania dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt FEED (Front End Engineering Design), projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyska niezbędne decyzje i pozwolenia administracyjne - z pozwoleniem na budowę włącznie.

Inwestycja w terminal gazowy przewiduje umiejscowienie w Zatoce Gdańskiej pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) oraz wybudowanie stanowiska postojowego wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz rurociągu podmorskiego, która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.

Terminal będzie zdolny do dostawy około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Dodatkowo zakładana jest możliwość zwiększenia mocy regazyfikacyjnych - w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie.

W ramach programu FRSU rozbudowany zostanie także krajowy system przesyłowy. Inwestycje lądowe obejmują trzy odcinki gazociągów:

  • Kolnik – Gdańsk o długości ok. 35 km
  • Gustorzyn – Wicko, odcinek Gardeja – Kolnik o długości ok. 86 km
  • Gustorzyn – Wicko, odcinek Gustorzyn – Gardeja o długości ok. 128 km.

Gazociąg Kolnik – Gdańsk posiada pozwolenie na budowę i zatwierdzony projekt wykonawczy. Natomiast gazociągi Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja oczekują na wydanie decyzji lokalizacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto