Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gazoport. Świnoujście bliżej terminalu

Jacek Sieński
Firma Polskie LNG sp. z o.o. w Świnoujściu, której zarejestrowanie przewidziano w kwietniu, zbuduje i będzie użytkować terminal przeładunkowy skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Firma Polskie LNG sp. z o.o. w Świnoujściu, której zarejestrowanie przewidziano w kwietniu, zbuduje i będzie użytkować terminal przeładunkowy skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Wczoraj obradowało w tej sprawie walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA w Warszawie. Jednak nadal niewykluczona jest możliwość zbudowania terminalu LNG w porcie gdańskim, jako obiektu wyspowego.
Etap projektowania
Małgorzata Polkowska z Departamentu Komunikacji i Relacji Inwestorskich PGNiG przekazała, że projekt terminalu gazowego realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem - PGNiG przygotowuje się do wykonania projektu inżynierskiego i wyboru wykonawców.
Obszary nadmorskie w rejonie Gdańska i Świnoujściu są objęte programem Natura 2000 Unii Europejskiej, chroniącym środowisko naturalne. Nie wyklucza to możliwości inwestowania w tych rejonach, przy spełnieniu odpowiednich warunków.
Obecnie PGNiG nie prowadzi żadnych prac analitycznych dotyczących innej lokalizacji terminalu LNG niż w Świnoujściu. Nieoficjalnie wiadomo, że PGNiG posiada też opracowanie dotyczące umiejscowienia terminalu w Gdańsku. Dotychczas spółka ta ani nie ujawniła, ani nie odrzuciła tej koncepcji.
Andrzej Dorniak, rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA, powiedział, że przedstawiciele zarządu nie komentują informacji dotyczącej decyzji PGNiG o powołaniu spółki Polskie LNG i lokalizacji terminalu gazowego.
Gaz z różnych źródeł
Polska wykorzystuje rocznie 12,5 – l3 mld m sześc. gazu, z czego 4,3 mld m sześc. stanowi wydobycie krajowe, około 1,5 mld m sześc. gaz importowany z krajów azjatyckich, 1 mld m sześc. z Norwegii i Niemiec, a najwięcej, bo 5,6 – 6,6 mld m sześc., z Rosji. Dzięki budowie terminalu LNG i nabytym już przez PGNiG norweskim, podmorskim polom gazowym Skarv i Snadd nastąpiłaby dywersyfikacja jego dostaw i większe uniezależnienie się Polski od importu gazu rosyjskiego.
Zgodnie z zamierzeniami inwestycyjnymi PGNiG, firma Polskie LNG, z jej 100 – procentowym udziałem, rozpoczęłaby inwestycję w Świnoujściu na początku przyszłego roku. Szacunkowe koszty budowy terminalu i systemu przesyłowego gazu mają wynosić do 400 mln euro. Jego roczna zdolność przeładunkowa wynosiłaby do 3 mld m sześc. LNG. Miałby on zostać uruchomiony na przełomie lat 2010 i 2011. Po rozbudowie w następnych latach rozładunki LNG w terminalu doszłyby do 7,5 mld m sześc. LNG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto