Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańscy radni podejmą decyzję ws. skweru imienia Ruchu Młodej Polski. Maciej Grzywaczewski: To ważny element w historii

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
google street view
Gdańscy radni podejmą decyzję o nadaniu jednemu z miejskich skwerów imienia Ruchu Młodej Polski. Projekt uchwały w tej sprawie złożyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Jak powiedziała nam przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, projekt uchwały w tej sprawie wpłynął do biura Rady Miasta i powinien trafić pod głosowanie na najbliższej sesji gdańskich radnych.

Skwer Ruchu Młodej Polski ma znaleźć się przy ulicy Podbielańskiej w Śródmieściu.

Myślę, że to ważny element w historii - mówi Maciej Grzywaczewski, jeden z najbardziej znanych działaczy Ruchu Młodej Polski. - Poruszenie wywołane przez Ruch Młodej Polski miało wpływ na strajk w Sierpniu 1980. Gdyby nie ten strajk, to wszystko w Polsce by inaczej wyglądało. Razem z Arkadiuszem Rybickim spisaliśmy postulaty stoczniowców na tablicach. Uruchomiliśmy moce drukarskie. Działaliśmy już na początku lat 70. Kontaktowaliśmy się z działaczami niepodległościowymi, m.in. z Czumą i Moczulskim. To była chyba pierwsza taka organizacja ludzi młodych, która też zadawała pytania i szukała odpowiedzi. Myśmy szukali korzeni w tradycji, ale byliśmy otwarci na kontakty. Współpracowaliśmy z robotnikami, ze stoczniowcami, z Wolnymi Związkami Zawodowymi. Paru naszych kolegów już odeszło. Może to ważne, że jeszcze jako żyjący będziemy mogli być i uczestniczyć w otwarciu tego skweru.

Ruch Młodej Polski powstał latem 1979 roku. Ogłoszona 18 sierpnia 1979 roku deklaracja ideowa nawiązywała do tradycji chrześcijańsko-demokratycznej, narodowej oraz niepodległościowej.

Działacze Ruchu organizowali nielegalnie manifestacje patriotyczne w rocznice historyczne takie jak 11 listopada, czy 3 maja. Pamiętna jest manifestacja 3 maja 1980, kiedy Służba Bezpieczeństwa aresztowała Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego.

Ruch Młodej Polski brał aktywny udział w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Sierpniu 1980. Oprócz Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, były tam m.in. Bożena Rybicka (siostra Rybickiego i późniejsza żona Grzywaczewskiego) i Magdalena Modzelewska, które prowadziły modlitwy. Działacze Ruchu włączyli się w struktury Solidarności. Lider środowiska Aleksander Hall wszedł do władz regionu związku.

Aleksander Hall brał również udział w obradach Okrągłego Stołu i został ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego powojennego niekomunistycznego premiera RP.

Do znanych postaci Ruchu Młodej Polski należą również m.in. Sławomir Rybicki, Grzegorz Grzelak.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto