18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: 100 lat muzeum w Domu Uphagena

Marek Adamkowicz
G. Mehring
Muzeum wnętrz mieszczańskich w Domu Uphagena kończy sto lat. Obchody rocznicy zaplanowano z rozmachem, a potrwają one równy rok - od 1 listopada br. do 31 października 2012 r.

- W działalności muzeum była wprawdzie kilkudziesięcioletnia przerwa, jednak zarówno dla przedwojennych, jak i współczesnych gdańszczan jest to miejsce szczególne - zauważa dr Ewa Barylewska-Szymańska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - W ramach jubileuszu chcemy pokazać nie tylko wyjątkowość tej kamienicy, ale też przypomnieć postać Jana Uphagena. To dzięki jego niezwykłej wyobraźni obiekt ten zachował się dla przyszłych pokoleń.

Wolą zmarłego bezdzietnie w 1802 r. patrycjusza było, aby dom przy ul. Długiej 12 pozostał w rękach rodziny. Dlatego powołał fundację, która zawiadywała majątkiem aż do początków XX wieku. Wtedy to budynek przeszedł pod opiekę władz Gdańska, zaś 1 listopada 1911 r. otwarto w nim muzeum.

Smakowity początek

Obchody jubileuszu zainauguruje międzynarodowa konferencja "Historia naturalna jedzenia. Między antykiem a XIX wiekiem". Zaplanowano ją na czwartek i piątek, 3 i 4 listopada. W kolejnych tygodniach odbywać się będą m.in. koncerty, wystawy, sesje naukowe.

- Staraliśmy się, by program jubileuszu był zróżnicowany i każdy znalazł w nim coś dla siebie - zapewnia Ewa Szymańska. - Zależało nam na wyeksponowaniu wymiaru kulturalnego i naukowego rocznicy. Jest to, oczywiście, ukłon w stronę Jana Uphagena, który był nie tylko kupcem, ale też człowiekiem uczonym i wybitnym kolekcjonerem.

Pozostaną pamiątki

Muzealnicy nie kryją radości, że oprócz wspomnień pozostaną po jubileuszu również pamiątki. Pewne jest bowiem, że Dom Uphagena wzbogaci się o nowe elementy wyposażenia. Będą to m.in. meble ogrodowe zbliżone do tych, jakich używano około roku 1800, oraz studnia na podwórzu.

Wielkim wydarzeniem będzie bez wątpienia pojawienie się w salonie zrekonstruowanego świecznika. Jego oficjalną prezentację przewidziano na koniec stycznia 2012 r. W uroczystości mają wziąć udział konsulowie honorowi oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

- Oryginalny świecznik Uphagen zamówił w Anglii, idąc za ówczesną modą - opowiada Ewa Szymańska. - Pod koniec XVIII wieku tego rodzaju sprzęt był w swojej klasie niczym mercedes - dodaje obrazowo.

Ostatnim akcentem jubileuszu ma być promocja książki zawierającej materiały z konferencji "Historia naturalna jedzenia". Zaplanowano ją na 31 października przyszłego roku.

Zobacz także: Setna rocznica muzeum w Domu Uphagena

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto