Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. 22 kandydatów w wyborach do Rady Dzielnicy Stogi. Od frekwencji zależy nie tylko to, kto zostanie wybrany. Sprawdź, kto kandyduje

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Po tym jak w styczniu 2022 r. doszło do rozwiązania Rady Dzielnicy Stogi, 22 maja lokalni mieszkańcy będą mogli wybrać spośród 22 kandydatów, chętnych na pełnienie funkcji radnego. Od tego kogo wybiorą, a przede wszystkim jak wybiorą mieszkańcy zależy wiele, bo przy wysokiej frekwencji wyborczej będą oni mogli liczyć na większy roczny budżet całej dzielnicy. Wybór wydaje się niełatwy, tym bardziej w kontekście tego, że ostatnia rada była ze sobą skłócona, a w dzielnicy dochodziło do niecodziennych sytuacji związanych m. in. ze zwoływaniem sesji.

Gdańsk Stogi. Wybory do rady dzielnicy 22 maja. Zobacz kto kandyduje

O tym, kogo ostatecznie wybiorą mieszkańcy do nowej rady dzielnicy, dowiemy się w najbliższą niedzielę, 22 maja (2022 r.). Do objęcia jest 15 mandatów, zgłoszonych kandydatów natomiast 22. Warto podkreślić, że to właśnie od frekwencji wyborczej zależy wysokość rocznego budżetu Rady Dzielnicy na jej działalność statutową. Uściślając, to właśnie pieniądze z tego budżetu mogą przyczynić się do kolejnych inwestycji, pilnych remontów, czy organizacji okolicznościowych wydarzeń. Wśród kandydatów znaleźli się:

  • Ilona Maria Brzeska-Groth
  • Paweł Janusz Ciopciński
  • Szymon Ciszewski
  • Jarosław Piotr Gawina
  • Patrycja Wanda Gawinkowska
  • Tomasz Góralski
  • Beata Grochowska
  • Małgorzata Teresa Jurczak
  • Beata Barbara Karaban
  • Hanna Krzak
  • Juliusz Krzak
  • Janusz Bronisław Łapszo
  • Sylwia Agnieszka Marcinkowska
  • Sabina Elżbieta Mirska
  • Paulina Marta Nowak
  • Magdalena Sabina Radosz
  • Piotr Antoni Sporysz
  • Sławomir Tomasz Szczygielski
  • Tomasz Szymczak
  • Piotr Romuald Witkowski
  • Anita Zawistowska
  • Sławomir Czesław Ziembiński

Lokale wyborcze w dniu głosowania będą czynne od godz. 7.00 do godz. 21.00. 20 maja od godz. 24 obowiązywać będzie cisza wyborcza.

Gdańsk Stogi. Skłócona rada dzielnicy nie potrafiła znaleźć porozumienia

Problemy poprzedniej rady dzielnicy trwały od dłuższego czasu. Już w sierpniu 2020 r. informowaliśmy o tym, że przewodnicząca Rady Miasta Gdańska podjęła na jednej z sesji decyzję o skierowaniu do dzielnicy Stogi mediatora.

- W mojej dzielnicy narósł pewien konflikt, z którym nie możemy sobie poradzić od ponad pół roku, co jest bardzo smutne. Chciałabym skorzystać z możliwości zabrania głosu i zaapelować do państwa, by wsparli naszą dzielnicę - mówiła wówczas jedna z radnych dzielnicy, Paulina Nowak.

Później było już tylko gorzej. Konflikt narastał, a rada dzielnicy, która formalnie liczyła 15 osób, podzieliła się na dwie skłócone ze sobą grupy, liczące po 7 radnych. Przez kilka miesięcy jedna z grup blokowała wygaśnięcie mandatu radnej dzielnicy, a tym samym blokowała powołanie na jej miejsce kolejnej osoby. Dlatego rada przez dłuższy czas liczyła tylko 14 radnych. Rada dzielnicy pracowała, choć jej aktywność była znikoma. Przez cały rok 2021 zorganizowano zaledwie jedną sesję rady dzielnicy.

Rozwiązanie Rady Dzielnicy Stogi. I co dalej?

- Tą sprawą zajmowaliśmy się od ponad roku. Nic się nie działo w tej radzie dzielnicy. Nastąpiła tam patowa sytuacja. Od roku radni nie korzystali nawet z budżetu przysługującego tej radzie. Myślę, że przyszedł czas, aby wybrać jej nowy skład - mówił podczas styczniowej sesji radny Bogdan Oleszek.

Początkowo próbowano wdrożyć mniej radykalne rozwiązania, na próbach się jednak skończyło.

- Konflikt nasilił się do tego stopnia, że pod koniec 2020 roku zostały zorganizowane przeze mnie profesjonalne mediacje dla radnych z Rady Dzielnicy Stogi, które miały być próbą zażegnania konfliktu, próbą znalezienia porozumienia między dwiema grupami radnych, które się tam wytworzyły. Te mediacje nie przyniosły żadnego rezultatu - mówiła w styczniu Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak. - Przez cały ubiegły rok rada dzielnicy w zasadzie nie funkcjonowała, od dłuższego czasu nie były zwoływane posiedzenia - dodała.

Ostatecznie w styczniu 2022 r. doszło do rozwiązania lokalnej rady. To był dopiero drugi tego typu przypadek w historii Gdańska. Po raz pierwszy do takiej sytuacji doszło w 2005 roku, kiedy podobne ruchy zastosowano wobec Rady Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza.

Rada dzielnicy. Co robi? Czym się zajmuje?

To właśnie radni dzielnicy są pierwszymi mediatorami pomiędzy mieszkańcami a władzami miasta. Reprezentują ich interesy, rozwiązują lokalne problemy i pozostają w stałym kontakcie z lokalną społecznością. Do ich zadań należy też m.in. przyjmowanie wniosków i skarg, współpraca z komisjami i radnymi rady miasta, a także opiniowanie spraw dotyczących dzielnic, by następnie informować o nich mieszkańców. Radni powinni zajmować się też współorganizowaniem i wspieraniem inicjatyw zmierzających do poprawy życia mieszkańców dzielnic (np. w zakresie komunikacji miejskiej, zagospodarowania przestrzennego dzielnic, ochrony środowiska) i współpracować ze służbami - policją, strażą miejską, strażą pożarną. Wszystko to w zakresie utrzymania ładu, porządku publicznego, bezpieczeństwa mieszkańców i przeciwdziałania patologiom społecznym na terenie dzielnicy.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto