18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gdańsk. 384 rocznica polsko-szwedzkiej morskiej Bitwy Pod Oliwą

(ganark)
Źródło. CMM Gdańsk
Stoi w Gdańsku Pomnik Poległych Stoczniowców, jest Pomnik Bohaterów Zaspa - Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego, Pomnik Obrońców Wybrzeża, a także Pomnik Tym co za polskość Gdańska. Gdzie jednak w Gdańsku szukać Pomnika Bitwy Pod Oliwą, której 384. rocznica mija 28 listopada?

W Oliwie i na Żabiance łatwiej znaleźć historyczne nawiązania do słynnej bitwy morskiej Polski ze Szwecją na reducie portu gdańskiego w nazwach ulic. Jest ul. Bitwy Oliwskiej, zaczynająca się od skrzyżowania z al. Grunwaldzką, na wysokości stadionu AWFiS. Swoją ulicę mają również dowódca zwycięskiej polskiej floty - Arend Dickman oraz kaprowie, m.in. kapitan Hans Kizero, którego duch odrodził się w cyfrowej postaci, na stronie Twierdzy Wisłoujście, na portalu Facebook.

Z kart historii Gdańska. 22.7.1917 r uwięziono Piłsudskiego na Kurkowej

Bitwie Pod Oliwą poświęcony był również obelisk stający... w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, w drodze na Pachołek, od strony ul. Tatrzańskiej. Na dawnym obelisku, poświęconym pierwotnie w 1889 r. królowej Luizie (żonie Fryderyka Wilhelma III) w 1977 r. (na 350-lecie bitwy) wmontowano pamiątkową tablicę z datą bitwy. Na szczycie umieszczono zaś głowę ówczesnego króla Polski - Zygmunta III Wazy. Legenda mówi, że to właśnie z tego miejsca Dickman początkowo obserwował przebieg morskich walk. Obecnie pomnik to obraz nędzy i rozpaczy - posprejowany, zaśmiecony, zapomniany...

Obelisk pamięci Bitwy Pod Oliwą 28.11.1627 r.

Zobacz jak wyglądał obelisk w październiku 2011 r. na zdjęciach Macieja Kosycarza i z uroczystości 28.11.1977 r., wykonane przez Zbigniewa Kosycarza

Z wygraną bitwą oliwską wiąże się jeszcze pewne powiedzenie, słynne na całą Europę: Tego dnia pod Gdańskiem słońce zaszło w południe, co było nawiązaniem do zatopienia przez polską armadę szwedzkiego okrętu Solen, czyli słońce.

Co ciekawe, w niedalekiej Kuźni Wodnej przy ul. Bytowskiej wykuć miano - według Dariusza Wilka, opiekuna tego muzeum techniki - część wyposażenia polskich okrętów wojennych.
W Gdańsku znajduje się jeszcze jedna pamiątka Bitwy Pod Oliwą- w Centralnym Muzeum Morskim wisi obraz Stefana Płużańskiego z 1946 roku pt. "Bitwa pod Oliwą", przedstawiający malarskie wyobrażenie morskiego starcia z 28 listopada 1627 r.
Z kolei w Bazylice Mariackiej, obok wejścia na chór leży epitafium zabitego w oliwskiej potyczce admirała Dickmana. Gdański Nelson został uroczyście pochowany na koszt króla. Według ksiąg parafialnych - 4 grudnia 1627 r., w kwaterze grobowej nr 238. W lipcu 2006 roku grupa badaczy historii, archeologii i antropologii z uniwersytetów z Gdańska, Olsztyna i Poznania, między innymi dzięki użyciu georadaru, odkryła miejsce spoczynku admirała. Rok później zrekonstruowano płytę nagrobną gdańskiego Nelsona.

Twierdza Wisłoujście - kolejny etap remontu zakończony

Jak przebiegła Bitwa Pod Oliwą?
Według źródeł historycznych, polska flota królewska, złożona z dziesięciu jednostek - Święty Jerzy, Król Dawid, Latający Jeleń, Panna Wodna, Czarny Kruk, Żółty Lew, Biały Lew, Wodnik, Arka Noego i Płomień - podzielonych na dwie eskadry, starła się na wysokości Oliwy z sześcioma okrętami pod banderą króla Szwecji. Obaj dowódcy polski admirał Arend Dickman i adm. floty szwedzkiej Nils Stiernsköld, udział w bitwie przypłacili życiem.
Podczas walk zginął również kapitan polskiej piechoty morskiej Jan Storch. Wart wspomnienia, bo dzięki jego odwadze zdobyto szwedzki galeon admiralski Tigern (z jęz. szwedz. - tygrys). Według różnych źródeł podczas Bitwy Pod Oliwą zginęło 30-50 polskich oficerów oraz marynarzy.

Magia liczb

Rozkaz dzienny Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego; Warszawa, 28 XI 1918: "Z dniem 28 listopada 1918 roku rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską".

Źródło iBedeker.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie