Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Archeolodzy badają pozostałości pałacyku gdańskiego kupca Corneliusa von Almonde'a [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Archeolodzy badają pozostałości pałacyku na ulicy Długie Ogrody w Gdańsku
Archeolodzy badają pozostałości pałacyku na ulicy Długie Ogrody w Gdańsku Marek Adamkowicz
Złote blaszki, monety, plomby towarowe - to tylko część drobiazgów, na jakie w pierwszych dniach pracy natrafili archeolodzy na działce przy ul. Długie Ogrody. Na dokładną identyfikację znalezisk przyjdzie jeszcze czas, podobnie jak na dotarcie do ciekawszych artefaktów. Archeolodzy mają bowiem nadzieję, że miłe niespodzianki wciąż na nich jeszcze czekają.

- Na razie pracujemy w górnych warstwach, gdzie jest dużo gruzu i śmieci - mówi Joanna Jarzęcka-Stąporek. - Odsłoniliśmy fragmenty dawnej zabudowy, w tym dwie latryny.

Według starych planów, posesja jest oznaczona numerem 47. Miłośników epoki napoleońskiej adres ten przyprawia o szybsze bicie serca, a to z tego względu, że właśnie tutaj znajdował się pałacyk kupca Corneliusa von Almonde'a, w którym podczas bytności w Gdańsku zatrzymał się cesarz Napoleon i gdzie wieczorem 1 czerwca 1807 r. przyjął delegację kupców i notabli gdańskich. Protestowali przeciwko kontrybucji, jaką Francuzi narzucili na miasto.

Czytaj także: Wykopaliska archeologiczne w Gdańsku. Złoty gulden z Janem Chrzcicielem leżał w warstwie torfu FOTO

Budynek został zniszczony pod koniec II wojny światowej i dopiero teraz, po niemal 70 latach, pojawiła się szansa na dopowiedzenie jego historii. Skądinąd wiadomo, że obiekt był częścią większego kompleksu wojskowego, który istniał w okolicy Długich Ogrodów. Od lat 70. XIX w. po rok 1890 mieścił się tu sztab niemieckiej 2 dywizji, a w latach 1890-1919 sztab 36 dywizji. Jednocześnie od 1895 do 1914 r. pod tym samym adresem mieściła się komendantura garnizonu miejskiego.
- Niemal dokładnie naprzeciwko pałacyku kupca von Almonde'a stał pałac Mniszchów - dopowiada Jan Daniluk, historyk zajmujący się dziejami gdańskiego garnizonu. - W latach 1815-1890 był siedzibą gubernatora i jednocześnie komendanturą gdańskiego garnizonu. Funkcje wojskowe obiekt pełnił do czasu rozbiórki w 1905 roku.

Oprócz wspomnianych obiektów wojsko posiadało w okolicy jeszcze trzeci - kompleks trzech budynków z 1766 r., zaadaptowanych w roku 1822 na funkcje koszarowe. Do początku XX w. korzystały z niego rozmaite jednostki, m.in. jegrzy konni.

Joanna Jarzęcka-Stąporek zaznacza, że prowadzone przez jej ekipę prace obejmują nie tylko parcelę nr 47, ale też sąsiednie - 46 oraz 45/44. W znajdujących się tam piwnicach budynków natrafiono na ślady pożarów, które pod koniec wojny strawiły zabudowę.

Archeolodzy przewidują, że prace wykopaliskowe przy Długich Ogrodach potrwają jeszcze kilka tygodni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto