Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Artyści poskarżyli się na reformę komunalną do ministra Zdrojewskiego. Resort ich poparł

Ewelina Oleksy
Tomasz Bołt
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustosunkowało się do skargi, jaką na początku sierpnia wysłał tam Gdański Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków. Resort podjął działania w związku z postulatami przedstawionymi przez twórców. Pismo dotyczyło reformy komunalnej, która w mieście obowiązuje od początku września i zakłada ujednolicenie stawki czynszu do 10,20 zł za m kw. (w dzielnicach poza Głównym Miastem do 9,70 zł za m kw.).

Podwyżka uderzyła nie tylko w najemców gminnych mieszkań, ale i artystów dzierżawiących od miasta swoje pracownie. Dodatkowo w ubiegłym roku narzucono na nich podatek VAT, traktując pracownie jako lokale użytkowe i równocześnie mieszkalne, co dodatkowo oburzyło środowisko.

Pismo do ministerstwa

- Nasze pismo do ministerstwa to była bardzo rozbudowana skarga dotycząca takiego traktowania artystów przez miasto. Chcieliśmy w ten sposób zaprotestować przeciwko polityce, która jest wobec nas bandycka - mówi Janusz Janowski, prezes gdańskiego ZPAP. - Urzędnicy jedną ręką nakładają na nas VAT jak na lokale użytkowe, a z drugiej naliczają wyższy czynsz jak za lokale mieszkalne. To niespójne prawnie - podkreśla.

Poczytaj więcej w temacie Reforma komunalna w Gdańsku

W swojej skardze do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związek skupił się głównie na dokonanej przez miasto Gdańsk interpretacji ustawy o podatku od towarów i usług (przepisy są z 2004 roku, tymczasem Gdańsk przypomniał sobie o nich i wprowadził je dopiero w 2010 roku) oraz kwestii doliczania do tego podatku nowych, w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. wyższych, stawek czynszowych za pracownie, w których artyści tworzą, ale nie mieszkają, tak jak najemcy zwykłych mieszkań.

Pozytywne opiniowanie

- Departament Własności Intelektualnej i Mediów w MKiDN ustosunkował się do tego, wskazując przede wszystkim, iż popiera utrzymanie korzystnych przepisów odnoszących się do wynajmu pracowni twórczych, jak również wskazał podjęte w tym zakresie czynności przez ministerstwo - informuje Maciej Babczyński rzecznik ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Resort kultury odnosząc się do postulatów o zmianę w przepisach podatkowych zapewnił gdańskich artystów, że może pozytywnie, czyli na ich korzyść, je zaopiniować. Ostatnie słowo nie należy jednak do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Wszelkie zmiany w tym zakresie należą do kompetencji ministra finansów - zastrzega Babczyński.

Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska, szans na zmianę przepisów nie widzi i protestujących artystów odsyła do sądu.

- Mogą też wystąpić o interpretację wiążącą do Izby Skarbowej w Bydgoszczy - radzi.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto