Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk bardziej bezpieczny? Dostanie 80 mln na zabezpieczenia antypowodziowe

nie
9 lipca 2001 roku w Gdańsku obfite opady deszczu spowodowały ogromną powódź, która sparaliżowała miasto.
9 lipca 2001 roku w Gdańsku obfite opady deszczu spowodowały ogromną powódź, która sparaliżowała miasto. R.Kwiatek/ archiwum
Ponad 80 milionów złotych wyda Gdańsk na zabezpieczenia antypowodziowe. W planach jest budowa trzech nowych zbiorników retencyjnych, poszerzenie zasięgu kanalizacji deszczowej na Osowej, w Kokoszkach i na osiedlu Strzyża, a także regulacja potoku w Kokoszkach.

Gdańsk otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zabezpieczenie terenów miejskich przed powodzią. Umowa ma zostać podpisana do końca kwietnia.

- Właśnie dotarła do nas informacja, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i otrzymamy dofinansowanie w wysokości 80 778 113 zł. To oznacza, że będziemy mogli kontynuować i dokończyć działania, które już podjęliśmy. A także myśleć o realizacji kolejnych etapów inwestycji w innych ważnych lokalizacjach – wyjaśnia wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk po wielkiej powodzi. Zobacz archiwalne zdjęcia

Miasto dotychczas prowadzi projekt „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”. W jego ramach budowana jest kanalizacja deszczowa na osiedlu Strzyża i w dzielnicy Osowa (w rejonie ul. Keplera). Dzięki dofinansowaniu, w Gdańsku powstaną zbiorniki retencyjne na Osowej, w Kokoszkach (na potoku Strzelniczka) i w rejonie Jaśkowej Doliny. Projekt obejmuje również Regulacja Potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II, budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera (kolektor Kołobrzeska) i zagospodarowanie wód opadowych z terenu cmentarza św. Franciszka (rejon ul. Kartuskiej).

- Już myślimy o kolejnych etapach projektu, na które również chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie. W planach mamy m.in. kontynuację budowy tzw. „Kanału Ulgi” dla Potoku Strzyży, którego I etap został już zrealizowany pod ulicą Wajdeloty (w ramach Rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza) czy też budowę kolejnych zbiorników retencyjnych itp. Liczymy na to, że na skutek pojawiających się oszczędności w środkach unijnych w skali kraju, NFOŚiGW umożliwi beneficjentom ubieganie się o kolejne dotacje – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

Podtopienia po sierpniowej ulewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto