Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: CBA zakończyło kontrolę oświadczenia majątkowego prezydenta Pawła Adamowicza

Szymon Zięba
Tomasz Bołt/Archiwum
Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę oświadczenia majątkowego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Urzędnik nie zdążył zapoznać się jeszcze z ustaleniami funkcjonariuszy. Obecnie - jak wyjaśniają przedstawiciele CBA - trwają czynności pokontrolne.

CBA prowadziło kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym składanych w latach 2007-2012 przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz przestrzegania tzw. ustawy antykorupcyjnej. Postępowanie wszczęto 1 października 2012 roku. W środę zostało zakończone. Wyniki przeprowadzanej kontroli zostały zawarte w protokole kontroli.

Czytaj także: Oświadczenia majątkowe Pawła Adamowicz prześwietlane przez CBA

- W środę wręczyliśmy protokół panu prezydentowi - wyjaśnia Małgorzata Matuszak-Tocha z biura prasowego Centralnego Biura Śledczego.

- Prezydenta nie ma w Polsce, przebywa obecnie w Brukseli - tłumaczy Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. - Problem polega na tym, że prezydent Adamowicz otrzymał ten dokument bodajże na godzinę przed odlotem do Brukseli i praktycznie nie miał możliwości się z nim dogłębnie zapoznać - dodaje i podkreśla: - w tej chwili ma tydzień na ewentualne wyjaśnienia.

Paweł Adamowicz do Gdańska wróci w poniedziałek. Czy możemy spodziewać się oświadczenia na temat wyników kontroli CBA?
- Prezydent - jak znam życie - nie skomentuje tego przed zakończeniem całej procedury - ucina Antoni Pawlak.

Zobacz również:**Prezydent Paweł Adamowicz ujawnił na blogu, ile zarabia**

Paweł Adamowicz, oprócz wynagrodzenia za pracę na stanowisku prezydenta miasta (117 041, 39 zł "na rękę" w roku 2012 ), pobiera również wynagrodzenie w wys. 99 715, 80 zł ("na rękę" w roku 2012) za zasiadanie w radach nadzorczych dwóch spółek - Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA oraz Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp.

Prezydentom miast - zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie wolno zasiadać w radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Jednak od tego zakazu są wyjątki, szczególne "furtki". Przepisy wskazują, że jeśli do rady nadzorczej spółki prezydenta wyznaczy gmina (która np. może być udziałowcem), wówczas zasiadanie w spółce nie będzie stanowiło złamania przepisów.

Kontrolowanemu - jak wyjaśnia Matuszak-Tocha - przysługuje prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń dotyczących ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie do Szefa CBA. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń Szef CBA jest obowiązany dokonać ich analizy i w miarę potrzeby zarządzić dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń polecić zmianę lub uzupełnienie odpowiedniej części protokołu kontroli.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto