Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk chce odzyskiwać minimum połowę odpadów i duże AGD odbierze spod drzwi

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
fot. Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Budowa nowych „sorterowni”, darmowy odbiór dużych elektrośmieci wprost spod drzwi mieszkańców, ok. 70 pojemników na małe sprzęty RTV/AGD oraz zespół kontrolerów. To tylko niektóre narzędzia, które gdański magistrat zamierza wykorzystać by osiagnąć co najmniej 50-procentowy odzysk odpadów.

- Od 2013 roku, kiedy tylko 12procent tego, co wyrzucaliśmy do naszych pojemników trafiało do ponownego użycia. Pracujemy aby poziom recyklingu regularnie wzrastał, by w 2021 roku ten poziom to było 50 procent – relacjonował na konferencji prasowej 26.01.2021 roku Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Wspólnie z innymi urzędnikami przedstawił plany stolicy Pomorza dotyczące poprawy funkcjonowania systemu zarządzania odpadami w mieście oraz poinformował, że najpewniej już w marcu 2021 r. odzysk śmieci powinien przekroczyć połowę.
Elementem uszczelniania systemu ma być dalsza praca utworzonego w 2020 r. speczespołu ds. kontroli Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, który m.in. bierze pod lupę nieruchomości, których właściciele nie złożyli deklaracji dotyczących wywozu odpadów, weryfikacja tych złożonych oraz pilnuje by nie podrzucano śmieci (także z użyciem fotopułapek). W minionych 12 miesiącach, dzięki zespołowi, wpłaty do magistratu związane ze śmieciami wzrosły o ponad 300 tysięcy złotych.

Zobacz wideo: Dlaczego śmieci są coraz droższe?

Główne zadania Zespołu:

  • uszczelnienie systemu poprzez włączanie nieruchomości, z których nie złożono deklaracji
  • wpływ na aktualizowanie deklaracji dawno złożonych i wyegzekwowanie dostosowania się podmiotów do zmiany przepisów z dnia 01.02.2020 r.
  • weryfikacja w terenie złożonych deklaracji (zdarza się, że deklaracje nie uwzględniają prowadzonej na posesji działalności usługowej)
  • kontrola podrzucania odpadów niekomunalnych w okolice miejsca gromadzenia odpadów lub w inne miejsca do tego nieprzeznaczone (w dwóch przypadkach zastosowano fotopułapki)
  • porządkowanie sytuacji na Starym i Głównym Mieście i w innych newralgicznych punktach miasta

Efekty pracy speczespołu:

  • W 2020 r. skontrolowano 490 nieruchomości oraz 35 kompostowników (na posesjach domów jednorodzinnych)
  • W wyniku tego do miasta wpłynęło 257 deklaracji (w tym 106 nowych włączonych do Systemu GOK), pozostała część to aktualizacje, zmiany i porządkowanie danych zawartych w poprzednio złożonych deklaracjach
  • Wzrost dochodu z tytułu opłaty GOK to 301 898,76 zł (do budżetu miasta)
  • 9 380,00 zł – mandaty wystawione przez SM (EKOPATROL) - (brak pojemników, brak deklaracji lub nieprawidłowy rodzaj deklaracji) – bywają też pouczenia (w przypadkach, kiedy właściciele nieruchomości nie mieli wiedzy, że w wyniku zmian przepisów trzeba było zaktualizować deklarację albo wygasła im decyzja i musieli złożyć deklarację).

Nie tylko kontrola

Jednak lepszy nadzór to nie jedyny pomysł władz miasta na to by ograniczyć liczbę dzikich wysypisk i przypadków porzucania niepotrzebnych gratów czy pozostałości w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Inny to, działający od 1 stycznia, bezpłatny odbiór elektrośmieci wprost spod drzwi mieszkańców.

- Odbieramy sprzęt, który spełnia jeden z dwóch kryteriów: pierwszym jest waga 20 kilogramów, a drugim jeden z wymiarów, który musi mieć co najmniej 60 centymetrów. Jeżeli ktoś ma przy okazji mniejszy sprzęt, jak np. ekspres do kawy, to także go odbierzemy. Warunkiem jest, by sprzęt był kompletny –

zastrzegł Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych, który tłumaczył, że by umówić się na odbiór wystarczy telefon na numer 58 722 01 00 lub e-mail na adres: [email protected].

Warto zaznaczyć, że na darmową usługę nie mogą liczyć działające w mieście firmy, które by oddać bezużyteczny elektrosprzęt na komercyjnych zasadach pod nr tel. 572 102 102 powinny skontaktować się z firmą MB Recykling, która do końca roku postawić ma na ulicach ok. 70 pojemników na śmieci RTV/AGD, których żaden z wymiarów nie przekracza 50 cm.

Bardziej „zielonym” Gdańsk uczynić mają także „sorterownie”, czyli punkty powstające przy ul. Elbląskiej i Meteorytowej, gdzie odbierane będą m.in. odpady wielkogabarytowe. Idea podobnych punktów, które powstać mają również na ul. Uczniowskiej i Hynka, zakłada, że będzie tam możliwa także wymiana książek, a chętni będą mogli zabrać stamtąd np. meble „z potencjałem”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gdańsk chce odzyskiwać minimum połowę odpadów i duże AGD odbierze spod drzwi - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto