Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Dzieci kończą szkołę. Po wakacjach kilka z nich zostanie zamkniętych

Ewelina Oleksy
Gdańscy uczniowie protestujący przeciwko likwidacji szkół
Gdańscy uczniowie protestujący przeciwko likwidacji szkół fot. Przemek Świderski
Gdańscy uczniowie kończą dziś rok szkolny. Niestety po wakacjach wielu z nich rozpocznie dalszą edukację w innej szkole. Do 31 sierpnia pięć gdańskich placówek przestanie istnieć.

W trakcie likwidacji jest też Gimnazjum nr 4, które będzie wygaszane do 2014 r. Początkowo z edukacyjnej mapy miasta miało zniknąć więcej placówek, ale dwie udało się uratować.

Przeczytaj więcej na ten temat: Zamykają szkoły na Pomorzu

Najgłośniej i najwytrwalej przeciwko zamknięciu swojej szkoły protestowali uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych. Regularnie pojawiali się na sesjach Rady Miasta z transparentami, spotykali się z prezydentem Pawłem Adamowiczem, organizowali marsze. Bez skutku. Radni głosowali za zamknięciem ZSBA.

Jednak z perspektywy władz Gdańska był to rok niezwykle udany dla gdańskiej edukacji.
- Kosztował nas wiele pracy, ale śmiało można powiedzieć, że był to rok otwarcia na przyszłość i nowej jakości w edukacji. Zarówno pod względem strategii, jak i projektów i przedsięwzięć - mówi Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska. Wśród swoich edukacyjnych sukcesów urzędnicy wymieniają m.in. projekt "Otwarta Szkoła", podpisanie umowy na Gdańską Platformę Edukacyjną, zakończeniu projektu "Junior 2012", w ramach którego wybudowano 12 boisk przyszkolnych.

295,2 tys. dzieci i młodzieży oraz 33,8 tys. dorosłych kończy w piątek na Pomorzu rok szkolny i rozpoczyna upragnione wakacje. Nie był to łatwy rok dla pomorskiej oświaty. Do likwidacji przeznaczono 75 szkół w województwie - w tym 8 szkół podstawowych (w przypadku 3 szkół planowane jest przejęcie ich do prowadzenia przez stowarzyszenia), 2 gimnazjów oraz aż 65 szkół ponadgimnazjalnych.
- Wzrost likwidacji szkół ponadgimnazjalnych wynika ze zmian w ustawie o systemie oświaty oraz z porządkowania sieci, jest też wynikiem braku naboru - wyjaśnia Westerska i dodaje, że rok szkolny, który właśnie się kończy, był czasem decyzji o dalszej reformie programowej. - W nowym roku szkolnym, od września 2012 r. zostanie wprowadzona nowa podstawa programowa do szkolnictwa ponadgimnazjalnego, szczególnie ważne będą zmiany w szkolnictwie zawodowym

Spokojniej było w Gdyni i Sopocie. Tam ani nie likwidowano szkół, ani nie zwalniano nauczycieli. - Utrzymujemy wysoki standard edukacji - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Sieć naszych szkół jest stabilna i nie ma konieczności likwidowania żadnej z placówek - dodaje. Nie wszystko w Gdyni jednak przebiegało idealnie - rodzice 6-latków protestowali tam przeciw zasadom tegorocznej rekrutacji dzieci do zerówek w przedszkolach.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto