Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Finał projektu "Zdolni z Pomorza". Gala na Ołowiance dla 1751 utalentowanych młodych ludzi

(red.)
Młodzi uczniowie z Pomorza stworzyli pojazd przyszłości i biodegradowalne tworzywo ze skrobi ziemniacznej – to tylko niektóre projekty wybitnie uzdolnionych uczniów. W tym roku w programie „Zdolni z Pomorza” wzięło udział aż 1751 osób. To unikatowy w skali kraju pomysł - obok zajęć pozalekcyjnych utalentowani uczniowie uczestniczą w spotkaniach akademickich, obozach naukowych, objęci są również wsparciem stypendialnym

Uroczysta gala "Zdolni z Pomorza" z udziałem marszałka Mieczysława Struka odbyła się w poniedziałek 18 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Agnieszka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, wraz z koleżankami i kolegami z II oraz I LO w Sopocie przygotowali ekologiczny projekt – ze skrobi ziemniaczanej pozyskali tworzywo biodegradowalne.
- Nie zajęło nam to dużo czasu. Trwałość naszego tworzywa wyniosła sześć miesięcy, po pół roku się rozłożyło. Wcześniej zrobiliśmy z niego pomoce naukowe – opowiada w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Agnieszka.

Magda z Podstawowej Szkoły Społecznej "Niedźwiednik" wraz z innymi uczniami zgłębiała temat historii Gdańska, a jej koleżanka Emilia skupiła się na projekcie informatycznym.

- Uczyliśmy się podstaw programowania w C++. Programowaliśmy roboty, które się ścigały, a potem musiały rozpoznawać kolory. To było bardzo ciekawe i cenne doświadczenie. Przyswoiłam dużo wiedzy, poznałam fajnych ludzi – cieszy się Emilia.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zachwala zalety "Zdolnych z Pomorza": - Jestem przekonany, że o wyjątkowości projektu świadczy podejście do uczniów uzdolnionych. Indywidualne zorientowanie na ucznia, wszechstronność form wsparcia to najważniejsze zalety "Zdolnych z Pomorza". Obok zajęć pozalekcyjnych uczniowie uczestniczą w spotkaniach akademickich, obozach naukowych, objęci są również wsparciem stypendialnym.

- Najlepsi mogą liczyć na indywidualną opiekę mentorów, kreatywni mogą spróbować swoich sił w Konkursie projektów. Składam serdeczne gratulacje laureatom oraz pozostałym uczestnikom konkursów. Cieszę się, że znalazło się wielu chętnych zarówno do intelektualnej rywalizacji indywidualnej, jak i do współpracy zespołowej – dodaje Mieczysław Struk.

Jednym z bohaterów filmu prezentowanego na gali był Dawid Pieper, tegoroczny maturzysta z I LO w Wejherowie. Dawid jest niewidomy, ale nie przeszkadza mu to, realizować swoich pasji i ambicji. Fascynuje się astronomią, buduje rakiety w ramach projektu Infinity, pochłaniają go sieci neuronowe i muzyka. Marzy o pracy w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- Jednym z realizowanych przeze mnie projektów jest projekt Infinity. Opracowaliśmy kilka modeli rakiet testowych, największa to Infinity2, rakieta naddźwiękowa przeznaczona do testów elektroniki na pułapie do 5 km. Dalekosiężnym celem jest opracowanie metody sterowania rakietą podczas lądowania. Na razie największym naszym sukcesem był udany lot rakiety Infinity2 na pułap 720 metrów sterowanej przez autorski system elektroniczny Infinity Control System – opowiada Dawid Pieper, kierownik projektu Infinity i uczestnik projektu „Zdolni z Pomorza”.

Projekt „Zdolni z Pomorza” to unikatowy w skali kraju pomysł objęcia kompleksową opieką szczególnie utalentowanych uczniów, który został wypracowany w projekcie innowacyjnym realizowanym w latach 2010-2014 przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Obecnie – ponownie korzystając z dostępnych środków unijnych – samorząd realizuje wspólnie z pomorskimi powiatami i największymi uczelniami – grupę 26 projektów, w ramach których wszechstronne wsparcie mogą uzyskać zarówno uczniowie uzdolnieni z matematyki, fizyki i informatyki, jaki i ci, którzy posiadają talenty w zakresie nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, obejmujących takie przedmioty, jak: język polski, historia, filozofia.

Uczestnicy projektu odnieśli sukcesy na olimpiadach i konkursach. Wszyscy zaś uczniowie objęci wsparciem otrzymali nie tylko szansę rozwoju swoich uzdolnień, ale także okazję do nawiązania kontaktu z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

W drugiej części wydarzenia na Ołowiance odbył się panel dyskusyjny „Porozmawiajmy o zdolnych”, w którym wzięli udział uzdolnieni uczniowie, rodzice, nauczyciele, psycholog, wykładowca oraz absolwent, a obecnie student Politechniki Gdańskiej.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto