Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk gotowy do 500+. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek [ADRESY PUNKTÓW]

Ewelina Oleksy
Mariusz Kapala
W Gdańsku do świadczenia 500+ uprawnionych jest ponad 40 tys. dzieci - to ponad 18 tys. wnioskodawców. Władze miasta przedstawiły dziś stan przygotowań do wypłat w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus. Od dziś można już pobierać wnioski.

- Jesteśmy gotowi, żeby przekazać gdańszczanom świadczenia w ramach programu 500 plus w godnych warunkach. I nie jest to przygotowanie wirtualne, a prawdziwe, realne - mówił dziś wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. - W naszym mieście uprawnionych jest ponad 40 tys. dzieci, to ponad 18 tys. wnioskodawców- zaznaczył.

Od dziś działa już specjalna strona _www.gdansk.pl/500plus _oraz infolinia o numerze 800 500 113, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat programu.Od dziś można już też pobierać wnioski. Ale ich składanie rozpocznie się dopiero 1 kwietnia.

Jak podkreślał Piotr Kowalczuk, nie obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Nie ma więc co szturmować urzędu 1 kwietnia.

- Każdy, kto złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia 1 kwietnia, dostanie pieniądze z wyrównaniem - zapewnia Piotr Kowalczuk - Oczywiście można przychodzić z wnioskami już w kwietniu. W Gdańsku, oprócz głównej siedziby przy ul. 3 Maja 9, będziemy mieli 17 tymczasowych punktów specjalistycznych z obsługą merytoryczną pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Zachęcam, by mieszkańcy nie szli wszyscy do głównej siedziby. Chodzi o to, by nie było kolejek. Wnioski będą przyjmowane także w sobotę. Warto skorzystać z tej możliwości – dodaje Kowalczuk.

Ważne, by ze złożeniem wniosku wyrobić się do 1 lipca. Ci, którzy złożą go 2 lipca, otrzymają pieniądze tylko od tego miesiąca, bez wyrównania za kwiecień, maj i czerwiec.

- Pieniądze będziemy wypłacać najszybciej, jak to możliwe. Nie chcemy się jednak jeszcze deklarować kiedy konkretnie- mówiła Janina Liedtke-Jarema, dyrektor MOPR w Gdańsku.

Świadczenie wychowawcze otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno ro­dziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformal­nych związkach. A także rodziny zastępcze. W przypadku rodziców rozwiedzionych wsparcie otrzyma ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem

Wypełnienie wniosku, jak zapewniali urzędnicy nie jest skomplikowane i zajmuje ok. 15 minut.
Wniosek można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, e-PUAP oraz bankowości elektronicznej.

- Dodatkowym udogodnieniem dla gdańszczan będzie możliwość umawiania się telefonicznie na konkretny termin złożenia wniosku. Ponadto wprowadzone zostały dodatkowe możliwości składania wniosków przez niektóre grupy mieszkańców, np.pracownicy socjalni w Centrach Pracy Socjalnej przyjmą ok. 6500 wniosków od klientów MOPR, szkoły i przedszkola od rodziców swoich uczniów, jednostki organizacyjne Miasta od swoich pracowników. Zachęcamy także duże zakłady pracy zlokalizowane na terenie Gdańska aby przyjmowały wnioski od swoich pracowników – informuje Piotr Kowalczuk.

Pomocą służyć będą pracownicy obsługujący program - w sumie 90 urzędników, w tym 45 nowo zatrudnionych. Budżet na wypłatę świadczeń w tym roku w Gdańsku wynosi 193-216 mln zł. Jak poinformował Kowalczuk, najliczniejsza rodzina w Gdańsku liczy 11 dzieci. Jest też kilkadziesiąt rodzin z ósemką dzieci.

Główna siedziba przyjmowania wniosków o świadczenie wychowawcze znajduje się w centrum miasta przy ul. 3 Maja 9. W tym miejscu znajduje się punkt informacyjny, infolinia oraz 16 stanowisk z osobami pracującymi na dwie zmiany od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-19:00 i w soboty w godzinach 8:00-15:00. Punkt ten przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych oraz posiada miejsce przeznaczone dla matki z dzieckiem, w którym można przewinąć i nakarmić najmłodszych. Czas pracy w kolejnych miesiącach uzależniony jest od liczby składanych wniosków.

17 tymczasowych punktów specjalistycznych obsługiwanych przez pracowników MOPR

Centrum Pracy Socjalnej 2 MOPR – Pl. Ks. Gustkowicza 13
Centrum Pracy Socjalnej 7 MOPR – ul. Marynarki Polskiej 134A
Centrum Pracy Socjalnej 8 MOPR – ul. Elbląska 66D
Dzienny Dom Pomocy - ul. Sternicza 2
Parafia pw. Chrystusa Zbawiciela – ul. Pegaza 15
Klub Osiedlowy „Piastuś” – ul. Piastowska 98A
Dzienny Dom Pomocy – ul. Wajdeloty 28A
Parafia pw. Św. Ojca Pio – ul. Przemyska 21
Gdański Archipelag Kultury – ul. Turystyczna 3
Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4 – ul. Wilanowska 2
Stowarzyszenie Morena - ul. Jaśkowa Dolina 7 (wejście od ul. Pniewskiego 1)
Biuro Obsługi Mieszkańców Nr 1 – ul. Sienna 6
Szkoła Podstawowa Nr 42 – ul. Czajkowskiego 1
Pozytywna Szkoła Podstawowa – ul. Azaliowa 18
Pawilon Spółdzielni Mieszkaniowej Morena – ul. Nałkowskiej 3
Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 – ul. E. Hoene 6
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 – ul. Smoleńska 5/7

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto