Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Kontrowersyjna pomoc gminie Michałowo graniczącej z Białorusią. Zapadła decyzja

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Michał Urbaniak z Konfederacji Wolność i Niepodległość wystosował apel do radnych Miasta Gdańska, aby podczas 54. Sesji Rady Miasta Gdańska (29.09.2022 r.) głosowali przeciwko uchwale dotyczącej udzielenia pomocy finansowej Gminie Michałowo (graniczącej z Białorusią). Chodzi o przeznaczenie 100 tys. zł. na wsparcie działań na rzecz migrantów i migrantek, w ramach działalności Punktu Pomocy Osobom Potrzebującym w Michałowie. Poseł na Sejm RP podkreślił, że takie działanie służyłoby wspieraniu nielegalnej imigracji do Polski. Tymczasem podczas czwartkowej sesji rady miasta, zapadła ostateczna decyzja, dotycząca wsparcia gminy.

Gdańsk. Wsparcie gminy Michałowo graniczącej z Białorusią. Poseł Michał Urbaniak wystosował apel

Środki, które Gdańsk ma przekazać gminie Michałowo, miałyby zostać przeznaczone na zakup pojazdu.

- Imigranci znajdujący się na granicy polsko-białoruskiej znaleźli się tam za sprawą działań niedemokratycznych reżimów Aleksandra Łukaszenki oraz Władimira Putina, jako element wojny hybrydowej z Polską oraz całym światem zachodu, którego jesteśmy częścią. Przerzut imigrantów na naszą granicę to użycie tzw. broni demograficznej - napisał w liście poseł na Sejm RP, reprezentujący gdański okręg wyborczy, Michał Urbaniak.

Urbaniak podkreślił, że wspieranie tego typu działań jest działalnością antypaństwową oraz bijącą w cały świat cywilizacji łacińskiej.

- Wpisują się one w plan dyktatorów Rosji i Białorusi chcących osłabić państwa zachodnie, sprzeciwiające się ich polityce oraz agresji na państwa sąsiednie - dodał poseł na Sejm RP. - Uważam, również, że obecnie Miasto Gdańsk posiada wiele innych problemów, które tak duża kwota pieniędzy mogłaby, przynajmniej częściowo rozwiązać. Wzywam do rezygnacji z tego projektu oraz przeznaczenie tej kwoty na cele związane ze wsparciem potrzebujących mieszkańców Gdańska.

W środę 28 września 2022 roku, w związku z uchwałą, gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję.

- Władze Gdańska wiele mówią o konieczności współpracy z Unią Europejską, z NATO, z zagranicznymi partnerami - powiedział podczas konferencji radny z klubu PiS, Przemysław Majewski. - Powinny więc posłuchać ich i przestać wspierać nielegalną imigrację. Przedstawiciele NATO wyrażali pełną Solidarność z krajami jak Polska, Łotwa, Litwa, które były ofiarami ataków hybrydowych. Władze Miasta, zamiast zająć się priorytetowymi problemami w mieście, wolą finansować ludzi, którzy nielegalnie przekraczają nasze granice.

Będzie wsparcie Gdańska dla gminy Michałowo

29 września br. na sesji RM Gdańska zapadła decyzja w sprawie udzielenia pomocy finansowej wcześniej wspomnianej gminie. Za przyjęciem uchwały było 18 osób, natomiast przeciw zagłosowało 12.

- Mieszkańcy Gminy Michałowo doświadczają ogromnego stresu, licznych trudności oraz zniszczeń infrastruktury w związku z sytuacją międzynarodową polegającą na zaistnieniu szlaku uchodźczego na granicy polsko-białoruskiej, spowodowanej polityką białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki - mówiła podczas sesji Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Mieszkańcy Gminy podjęli ogromny wysiłek pomocy osobom w kryzysie humanitarnym. Na wniosek Radnych Miasta Gdańska z klubów Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej przedstawiliśmy uchwałę, mającą na celu przekazanie 100 tys. złotych w dotacji celowej na zakup Mobilnego Punktu Wsparcia, który zostanie przekazany Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w celu świadczenia pomocy osobom potrzebującym na terenie Gminy.

Zaraz po rozpoczęciu dyskusji Andrzej Skiba złożył wniosek formalny o odesłanie uchwały do Komisji. Działania motywował tym, że przyjęcie tej uchwały byłoby hańbą nie tylko dla Gdańska, ale całej RP.

- Na to nie możemy się godzić. Musimy stać po stronie polskiej racji stanu, polskiego interesu narodowego, a nie po stronie nielegalnej imigracji - powiedział w trakcie sesji Andrzej Skiba z klub PiS.

Dzień wcześniej (28.09.2022 r.) na konferencji prasowej radny Skiba zaznaczył, że dzięki wojsku, straży granicznej, służbom mundurowym udało się obronić nasze granice przed ludźmi, którzy obrzucali kamieniami, gałęziami polski mundur.

- Władze Gdańska, nie dość, że nie potępiły tych ataków, to jeszcze wsparły grupę granica finansowo, dały miejsca reklamowe na autobusach, to wszystko dla ludzi, którzy szkalowali państwo polskie i dopuszczali się przemycania imigrantów - dodał Skiba.

W tym głosowaniu przeciwko było 18 radnych, a za 12. W konsekwencji po dwóch godzinach debaty zapadła decyzja w sprawie uchwały, która została przyjęta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk. Kontrowersyjna pomoc gminie Michałowo graniczącej z Białorusią. Zapadła decyzja - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto