Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk latem bez Neptuna

Agata Cymanowska
Przyszła pora na Neptuna. Figura pójdzie do remontu.
Przyszła pora na Neptuna. Figura pójdzie do remontu. Fot. Archiwum DB
Na granicy wytrzymałości - tak Gdańskie Melioracje określiły stan techniczny Fontanny Neptuna.

- Może przestać działać w każdej chwili, a wtedy, żeby naprawić mechanizmy trzeba będzie demontować fontannę - alarmował na łamach Dziennika Bałtyckiego przed kilkoma miesiącami Jarosław Graczyk, kierownik Stacji Pomp i Studni Publicznych Gdańskich Melioracji.

I stało się. Król mórz idzie do renowacji.

Chociaż fontanna jest poddawana sezonowym pracom i konserwacji trzy razy w roku, a oprócz tego od 1972 r. systematycznie wykonywane są remonty poszczególnych jej elementów, ostatni kompleksowy remont przeprowadzono w latach 70. Przez ostatnich 37 lat udało się zrobić wiele - np. zatrzymać proces osiadania i pękania basenu fontanny. Zabytek cały czas narażony jest jednak m.in. na działanie wody, ptasich odchodów, a zimą - soli, czasem wandali. Jak najszybciej wymienić trzeba - eksploatowaną od ponad 50 lat - instalację wodną oraz kamienną czaszę. Jej spękania liczą kilkaset lat i cały czas się powiększają. Nie rozpadła się dotąd, bo trzyma ją kuta w żelazie obejma z XVIII w.

- Czaszę naprawialiśmy już w ramach prac sezonowych, było wiele ubytków i pęknięć - mówiła Agata Bortkiewicz z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, konserwator Fontanny Neptuna.

Teraz przyszła pora na Neptuna. Figura zostanie zdemontowana na czas remontu. W pracowni konserwatorskiej zostanie oczyszczona, a mieszczące się w niej rury zostaną wymienione. Podobnie będzie z oświetleniem figury. Tak olbrzymi zakres prac spowoduje, że w tym sezonie letnim Neptuna nie będzie - niestety - na Długim Targu.

Wykonawca remontu Studni Neptuna wyłoniony ma być na początku kwietnia. Remont ma się skończyć 31 sierpnia 2011 roku.

Fontanna Neptuna po raz pierwszy została uruchomiona w 1633 r., choć powstała kilkanaście lat wcześniej. W czasie II wojny światowej zabytek ukryto. Po wojnie udało się ją odnaleźć poza trzonem, który trzeba było zrekonstruować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto