Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Mapa dostępności pieszej do transportu publicznego. Na czym polega?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Screen https://gmgda.maps.arcgis.com/
Planiści z Biura Rozwoju Gdańska opracowali mapę, która pozwala efektywniej planować nowe inwestycje pod kątem ich dostępności dla pieszych. Co więcej, z mapy dostępności pieszej do przystanków transportu zbiorowego w Gdańsku mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Link do aplikacji internetowej na końcu artykułu.

Mapa obrazuje pieszą dostępność przystanków transportu zbiorowego w mieście – w podziale na autobusy, tramwaje oraz komunikację kolejową. Aplikacja internetowa pokazuje odległość do wybranego przystanku oraz częstotliwość jego obsługi.

- Użytkownik jest w stanie sprawdzić, czy jego miejsce zamieszkania lub pracy znajduje się w jednym z kilku określonych zasięgów obszaru oddziaływania przystanków - poinformowała Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Może także zweryfikować stan infrastruktury pieszej w swoim sąsiedztwie oraz wyszukiwać przystanki o zadanym zakresie częstotliwości kursowania autobusów, tramwajów czy kolei. Specjalnie zaprojektowany interfejs umożliwia filtrację wybranych treści lub ich eksport do plików zewnętrznych.

Mapa dostępności pieszej do transportu publicznego w Gdańsku. Jak z niej korzystać?

Mapa dostępności pieszej przedstawiona została 20 września 2022 roku. Powstała ona na podstawie opracowanego modelu.

- W 2018 roku podczas kampanii wyborczej prezydenta Pawła Adamowicza przedstawiliśmy 50 celów wyborczych, wśród których były m.in. cele komunikacyjne, dzięki którym bezpieczniej poruszamy się po Gdańsku. Teraz prezentujemy narzędzie, które pozwoli przybliżyć się do postawionych celów, wśród których było minimum 7 minut do przystanku komunikacji publicznej pieszo, a w wielu miejscach mniej niż pięć minut - powiedział na specjalnej konferencji zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Piotr Grzelak. - Mapa dostępności pieszej do transportu publicznego jest takim narzędziem, które pozwala nam pracować nad tym, żeby ten cel w wielu miejscach został zrealizowany.

Narzędzie powstało poprzez wykorzystanie najnowocześniejszej technologii GIS (System informacji geograficznej). To właśnie dzięki tej technologii można było dokładnie pokryć mapę Gdańska siecią istniejących w terenie ciągów pieszych: chodników, schodów, wydeptanych przez mieszkańców ścieżek i przejść.

- Chcemy pokazać element, który ma być narzędziem dla osób pracujących nad planowaniem przestrzennym i dla tych którzy pracują nad rozwojem komunikacji publicznej i pieszej w Gdańsku – dodał Piotr Grzelak.

- Prace nad stworzeniem tego narzędzia trwały dwa lata – powiedział podczas konferencji Tomasz Budziszewski, p.o. kierownika Zespołu Analiz Transportowych w Biurze Rozwoju Gdańska. - Konsekwentnie poszukujemy rozwiązań, które pomagają nam realizować zadania zgodnie z określonymi w Studium kierunkami rozwoju miasta. Priorytetem w zakresie mobilności jest dogodna dostępność piesza, rowerowa i komunikacji zbiorowej. Dotychczas skazani byliśmy na szacunkowe określanie odległości, które nie odzwierciedlało faktycznego stanu infrastruktury pieszej i istniejących barier przestrzennych. Dziś korzystamy z danych bardzo dokładnych i precyzyjnych.

Urząd Miejski w Gdańsku podaje, że aktualna wersja aplikacji bazuje na danych pozyskanych w kwietniu 2022, a narzędzie będzie aktualizowane co kilka miesięcy. W planach jest również dodawanie nowych funkcji.

Link do mapy dostępności pieszej do przystanków transportu zbiorowego w Gdańsku można znaleźć tutaj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk. Mapa dostępności pieszej do transportu publicznego. Na czym polega? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto