MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Masowe wykwaterowywanie z mieszkań komunalnych w Gdańsku

Ewelina Oleksy
Budynki z ul. Bałtyckiej są w dobrym stanie - uważają mieszkańcy. Mimo tego władze Gdańska każą im się wyprowadzić.
Budynki z ul. Bałtyckiej są w dobrym stanie - uważają mieszkańcy. Mimo tego władze Gdańska każą im się wyprowadzić. archiwum DB
Ulica Bałtycka, której mieszkańcy protestują przeciwko konieczności opuszczenia lokali komunalnych, nie jest jedyną, gdzie Gdańsk chce pozbyć się lokatorów. Władze miasta zapowiadają przyśpieszenie wyprowadzek z budynków, które nadzór budowlany ze względu na zły stan techniczny objął nakazem opróżnienia. Urzędnikom się śpieszy, bo zobowiązali się przed Najwyższą Izbą Kontroli, że problem jak najszybciej rozwiążą.

Kontrola, którą NIK przeprowadziła w Urzędzie Miejskim, dotyczyła m.in. realizacji nakazów wydanych przez nadzór budowlany z rygorem natychmiastowego opróżnienia z mieszkańców budynków w złym stanie technicznym. W odpowiedzi na wydane zalecenia pokontrolne miasto poinformowało NIK, że dołoży wszelkich starań, by jak najszybciej wykwaterować stamtąd mieszkańców.

Gdańsk. Wzrosły czynsze - znikają sklepy

- Temat jest prosty. Po kontroli NIK dokładnie w całym mieście czyścimy lokale w budynkach, które mają wydany nakaz opróżnienia z lokatorów ze względu na zły stan techniczny - mówi wiceprezydent Maciej Lisicki. - Zobowiązaliśmy się, że postaramy się to zrobić do końca tego roku - informuje Lisicki.

W sumie z 333 rodzin zamieszkujących w 89 budynkach objętych nakazami opróżnienia, miastu do wykwaterowania zostały jeszcze 64 rodziny mieszkające w 30 budynkach komunalnych.

W ostatnim czasie urzędnicy opróżnili trzy budynki w al. Zwycięstwa, na ul. Traugutta oraz Leczkowa. A w kolejce do przymusowej wyprowadzki czekają już lokatorzy mieszkający m.in. przy ul. Malczewskiego, pl. Wałowym, ul. Orzeszkowej oraz ul. Bałtyckiej.

- Lokale przy ul. Bałtyckiej to już jedne z ostatnich, jakie nam zostały - wskazuje Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jej mieszkańcy dostali już do wypełnienia wnioski o przyznanie lokalu zamiennego, bo miasto ma obowiązek im taki zapewnić. Ale o wyprowadzce z Jelitkowa nie chcą nawet słyszeć.
- Katastrofalny stan?! Domy, w których mieszkamy, są od niego daleko! Przez lata sami inwestowaliśmy w remonty nie tylko mieszkań, ale i budynków. Teraz chcą nas stąd wyrzucić, czujemy się przymuszani do wyprowadzki - grzmią najemcy z ul. Bałtyckiej 6, 20, 21 i 27, których urzędnicy poinformowali o konieczności opróżnienia budynków z lokatorów.

Eksmisje z lokali najpierw w Starym Mieście i Wrzeszczu

Urzędnicy zapewniają, że to dla lokatorów żadna nowość, tylko rzecz, o której wiedzą od dawna, bo nakazy dotyczące budynków przy ul. Bałtyckiej nadzór budowlany wydał w 1998 r. Piotrowski zapowiada, że po wykwaterowaniu najemców z ul. Bałtyckiej część budynków zostanie wyburzona, a te, które są objęte ochroną konserwatora zabytków, będą zabezpieczone i wraz z działką , na której stoją, zostaną wystawione na sprzedaż.

- Niestety, oczekiwania i wymagania najemców, często niewspółmierne do naszych możliwości, powodują, że miasto ma problem z realizacją orzeczonych nakazów na opróżnienie z mieszkańców budynków zagrożonych katastrofą budowlaną - przyznaje Piotrowski.

W związku z tym małe są szanse na to, by tak jak planuje Lisicki, wszystkie takie miejskie budynki zostały puste do końca 2011 roku.

- Sam nie wierzę, że uda nam się to wykonać przed końcem roku, ale NIK nie może nałożyć na nas za to sankcji, bo termin wyznaczyliśmy sami - zaznacza Lisicki. - Jeśli nie zdążymy, będziemy to kontynuować na początku przyszłego roku. Na pewno więc prędzej czy później wszyscy z takich budynków będą musieli się wyprowadzić - zapowiada wiceprezydent.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto