Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Mieszkańcy coraz częściej korzystają z węzłów przesiadkowych. Czy miasto zwiększy liczbę miejsc parkingowych?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk: Mieszkańcy coraz częściej korzystają z węzłów przesiadkowych. Czy miasto zwiększy liczbę miejsc parkingowych?
Gdańsk: Mieszkańcy coraz częściej korzystają z węzłów przesiadkowych. Czy miasto zwiększy liczbę miejsc parkingowych? Przemyslaw Swiderski
Znaleźć wolne miejsce parkingowe na węźle przesiadkowym w Gdańsku Jasieniu w ostatnim czasie graniczy z cudem. Rozbudowa tej części Gdańska, dostosowanie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do potrzeb mieszkańców, a także szybki czas przejazdu do Wrzeszcza spowodował, że w godzinach porannych próżno szukać tu wolnych miejsc parkingowych. Ile węzłów przesiadkowych znajduje się w Gdańsku? Ile miejsc każdego dnia do swojej dyspozycji mają mieszkańcy? Jakie zmiany dla gdańszczan szykuje Urząd Miejski?

Węzły przesiadkowe w Gdańsku. 963 miejsca do dyspozycji mieszkańców

Jak informuje Paulina Chełmińska w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", w Gdańsku istnieje 15 węzłów przesiadkowych, a więc miejsc, gdzie autobus może zawrócić, a pasażer przesiąść się na inny środek transportu.

Węzły przesiadkowe w Gdańsku:

  • Port Lotniczy
  • Wrzeszcz PKP
  • Oliwa PKP
  • Oliwa Pętla Tramwajowa
  • Żabianka
  • Jasień PKM
  • Chełm Witosa
  • Osowa PKP
  • Siedlce
  • Brętowo PKM
  • Łostowice Świętokrzyska
  • Kiełpinek PKM
  • Śródmieście SKM
  • Gdańsk Główny
  • Ujeścisko

Wszystkie węzły posiadają łącznie 963 miejsca postojowe, 47 miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz 234 miejsca dla rowerów.

Węzły przesiadkowe w Gdańsku częściowo wyposażone są w monitoring

- Z wszystkich wymienionych węzłów, 10 posiada monitoring, łącznie w tych miejscach zamontowanych jest 14 kamer miejskiego monitoringu wizyjnego - informuje Paulina Chełmińska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Węzły przesiadkowe w Gdańsku. Czy kierowców w Jasieniu czekają zmiany?

- Temat węzła przesiadkowego na Jasieniu jest aktualnie omawiany, odbywają się spotkania, a sprawa jest analizowana - dodaje Paulina Chełmińska.

Mieszkańcy od dłuższego czasu zgłaszają problem przepełnionego parkingu w godzinach porannych na gdańskim Jasieniu. Wpływ na bieżącą sytuację ma z całą pewnością także powstałe osiedle tuż obok Stawu Wróbla, które nie tylko zagospodarowało wolną przestrzeń w tej części miasta, ale również sprawiło, że w okolicy pętli autobusowej parkować zaczęło o wiele więcej samochodów, również korzystających z parkingu przy wspomnianym węźle przesiadkowym.

Czy powstaną kolejne węzły przesiadkowe w Gdańsku?

- W kwestii budowy kolejnych węzłów informuję, że węzeł przesiadkowy w Gdańsku Głównym jest aktualnie na etapie planowanej rozbudowy - dodaje w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - W ramach tego powstanie naziemne przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym oraz parking rowerowy na 120 miejsc, w miejskiej części tunelu przy PKP i PKS.

Zmian doczeka się również Gdańsk Wrzeszcz.

- W przypadku węzła integracyjnego Gdańsk Wrzeszcz, w ramach którego wybudowany zostanie parking rowerowy przy dworcu PKP, 5 sierpnia planowane jest otwarcie ofert w przetargu z zakresem budowy parkingu rowerowego dwukondygnacyjnego, niepodpiwniczonego na min. 500 miejsc wraz z zapleczem socjalnym, dedykowanym kierowcom autobusów, parkingu kiss&ride, elementami małej architektury oraz zielenią - dodaje Paulina Chełmińska.

Węzeł przesiadkowy w Gdańsku Osowej już działa

- Niedawno oddano do użytku nowy węzeł integracyjny w Gdańsku Osowej, przy ul. Barniewickiej, w ramach którego zrealizowano parking rowerowy dla ok. 100 rowerów, trzy nowe perony autobusowe, stanowiska odstawcze dla czterech autobusów, parking kiss&ride oraz nowe tablice informacji pasażerskiej - tłumaczy zakres zmian Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego. - Ponadto wykonano przebudowę sieci wodociągowej, gazowej, teletechnicznej oraz wykonano kanalizację deszczową. Zmodernizowano oświetlenie oraz zamontowano zbiornik zbierający wody opadowe.

Węzły przesiadkowe opracowuje również Pomorska Kolej Metropolitalna

Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, na chwilę obecną także PKM opracowuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ), w ramach którego przewidziane będą węzły przesiadkowe. Szczegóły dotyczące tych zadań, dostępne są na stronie PKM.

- Dodatkowo, węzeł przesiadkowy Kukawka (Osowa) ma być projektowany w ramach budowy Nowej Kielnieńskiej, jako element uzupełniający, a jest to inwestycja własna Gminy - tłumaczy Paulina Chełmińska. - Projektowanie węzła projektowane jest wraz z modernizacją linii 201 przez PKP PLK (wiadukt ze zejściem na peron i rozszerzenie torów pod peron wraz z lokalizacją przystanka) oraz budową samego peronu Gdańsk Kukawka.

Przystąpienie do realizacji węzła jest silnie uzależnione od podjętych działań przez PKP PLK we wskazanych powyżej zakresie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk: Mieszkańcy coraz częściej korzystają z węzłów przesiadkowych. Czy miasto zwiększy liczbę miejsc parkingowych? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto