Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Mieszkańcy Łostowic mają dość kościołów

demokracja
demokracja
Mieszkańcy osiedli na Łostowicach protestowali przeciw budowie kolejnego, siódmego już kościoła w tej dzielnicy. Gdy na rondo łączące ul. Wielkopolską i Ofiar Grudnia 70 przybył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i prezydent Paweł Adamowicz, protestujący zebrali się w małych grupkach, aby pokazać swój sprzeciw podczas uroczystości poświęcenia krzyża w miejscu, gdzie ma stanąć sanktuarium Jana Pawła II. Wywiesili też w swoich oknach transparenty.

Wcześniej mieszkańcy wystosowali list otwarty do władz miasta, w którym napisali:

"Kupując mieszkania (...) sprawdzaliśmy plany zagospodarowania przestrzennego i m.in. na jego podstawie podjęliśmy decyzję o zamieszkaniu w tym rejonie, bo miały tu powstać usługi, które są nam bardzo potrzebne.

Każdy z nas sprawdził podstawowe instytucje w okolicy, takie jak: szkoła, poczta, sklepy i kościół, co skutkowało decyzją o zakupie mieszkania w tym zacisznym miejscu. Nie rozumiemy decyzji podjętej bez naszej wiedzy o oddaniu terenu miasta na cele sakralne, kiedy w okolicy jest sześć innych kościołów (...), a do najbliższego, na ul. Świętokrzyskiej, z najdalszego punktu osiedla Nowy Horyzont czy Cztery Pory Roku jest 15 do 20 minut piechotą.”

W czasie, gdy liczne grono urzędników i duchownych z prezydentem miasta Adamowiczem i arcybiskupem Głodziem celebrowało uroczystość, mieszkańcy przeciwni sanktuarium gromadzili się w małych grupkach, nie przeszkadzając głośnymi okrzykami ani transparentami w uroczystości. Na balkonach zawisły transparenty z takimi hasłami jak “Nic o nas bez nas”, “Żądamy konsultacji społecznych” czy “Chcemy usług, a nie kolejnej parafii”.

Spór trwa już od pół roku, kiedy to arcybiskup Sławoj Leszek Głódź postanowił w tym miejscu stworzyć miejsce kultu Karola Wojtyły. Rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku.

Wprawdzie kuria wycofała się z najbardziej monumentalnego projektu kościoła, a konkurs na projekt został rozpisany od nowa, ale mieszkańcom zależy po prostu na tym, żeby mieszkać w zacisznej dzielnicy, a nie wśród autokarów zwożących pielgrzymów.

Oświadczenie Biura Prasowego UM w Gdańsku w tej sprawie:

Wydział Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków udziela Archidiecezji pomocy przy organizacji konkursu urbanistyczno-architektonicznego na projekt realizacyjny kościoła pw. Błogosławionego Jana Pawła II, plebanię i ośrodek duszpasterski - "Oratorium - Bł. Jana Pawła II. Konkurs ogłoszony zostanie przez Archidiecezję w maju, a zakończony we wrześniu tego roku. Przedstawiciele Miasta zasiądą w Sądzie Konkursowym, który wyłoni zwycięski projekt.

Miasto pomaga w organizacji konkursu, ponieważ jego rolą jest kreowanie ładu przestrzennego - miasto chce mieć wpływ na wybór projektu realizacyjnego - ważne by bryła architektoniczna kościoła wraz z plebanią i oratorium, wpisywały się w krajobraz dzielnicy i współgrały w harmonii z istniejącym i planowanym do zabudowy otoczeniem.

Nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, do którego Biuro Rozwoju Gdańska przystąpiło w styczniu tego roku, uaktualni zapisy w obecnie obowiązującym planie.

W obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego teren ten jest przeznaczony pod szeroko rozumiane usługi (w tym działalność sakralna). W nowym planie pozostanie ta sama funkcja, zmienią się jedynie parametry urbanistyczno - architektoniczne.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto