Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk na niebiesko dla autyzmu. Co wydarzy się w mieście?

Natalia Grzybowska
unsplash
Rozpoczyna się Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Gdańsk również włącza się w jego obchody. Marsz dla autyzmu, darmowe badania przesiewowe dla dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu, pokaz filmu dokumentalnego o autystycznym artyście to tylko niektóre wydarzenia, które odbędą się w tym miesiącu. A wszystko to w tonacji niebieskiej.

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu obchodzony jest w dniu 2 kwietnia. Został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem dzięki ogólnoświatowej akcji "Na niebiesko dla autyzmu", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W tym kolorze podświetlanych jest wówczas wiele budynków i obiektów architektury w różnych miastach. W Gdańsku 1 kwietnia o godz. 22:00 na niebiesko podświetony został wiadukt w ciągu ulicy Kościuszki.

Czy autyzm to choroba?

Wbrew wciąż dość powszechnej i błędnej opinii autyzm nie jest chorobą, tylko całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego tak ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat.

Świadomość dotycząca autyzmu w naszym społeczeństwie wzrasta, szczególnie, jeśli chodzi o symptomy autyzmu. Ciągle jest jednak niewystarczająca jeśli chodzi o konieczność specjalistycznego wsparcia, którego osoby z autyzmem wymagają od wczesnego dzieciństwa aż po wiek dojrzały.

Co w związku z obchodami wydarzy się w Gdańsku?

W ramach obchodów odbędzie się wiele wydarzeń, które dotyczyć będą tematyki autyzmu. Będą to koncerty, pokazy filmowe, dyskusje, zawody sportowe, pikniki dla dzieci itd.

2 kwietnia o godz.18.00 Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym zaprasza do Europejskiego Centrum Solidarności na film dokumentalny "Portrety emocji", w reżyserii Sławomira Grünberga.

Bohaterem filmu jest autystyczny 14-letni Jonathan, który cierpi na zaburzenia rozwojowe, uniemożliwiające mu werbalne wyrażanie własnych uczuć. Bardzo chce komunikować się werbalnie, jednak jest w stanie robić to przede wszystkim poprzez sztukę. Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z udziałem rodziców osób z autyzmem. Wstęp jest wolny, jednak ze względów organizacyjnych należy wysłać zgłoszenie na adres: [email protected].

4 i 5 kwietnia 2019 roku w ramach kwietniowych obchodów Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka zaprasza na bezpłatne badania przesiewowe dla dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu. W przypadku tego rodzaju zaburzeń wczesna diagnoza jest bardzo ważna. Im wcześniej zostanie postawiona, tym szybciej będzie można rozpocząć specjalistyczną terapię, która najbardziej skuteczna jest u najmłodszych dzieci, w wieku 16 - 30 miesięcy. Badania M-CHAT-RF będą przeprowadzane przez specjalistów pracujących w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej IWRD.

5 kwietnia w godz.10.00-12.00 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka otwiera drzwi przed tymi, którym tematyka autyzmu jest szczególnie bliska. Podczas Dnia Otwartego nauczyciele, terapeuci, pracownicy poradni oraz rodziny dzieci z autyzmem - będą miały możliwość wysłuchania godzinnego wykładu na temat działalności IWRD oraz przyjrzenia się w jaki sposób prowadzona jest terapia.

27 kwietnia, obchody Miesiąca Wiedzy o Autyzmie zakończy marsz „Gdańsk- solidarnie dla autyzmu”, na który zaproszone są osoby z autyzmem, ich rodziny i przyjaciele, a także wszyscy gdańszczanie, którzy chcą pokazać im swoją solidarność i sympatię.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Gdańsk na niebiesko dla autyzmu. Co wydarzy się w mieście? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto