Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Na Zaspie trwa Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art

Ewa Karendys
Adam Korzeniewski/Gdańsk 2016
"Miłość jest pokusą" - tak brzmi hasło tegorocznej odsłony festiwalu. W trakcie jego trwania Zaspa wzbogaci się o siedem nowych murali. Czy monumentalne dzieła spodobają się mieszkańcom?

Murale na Zaspie to wielkoformatowe malowidła znajdujące się na blokach mieszkalnych zbudowanych z wielkich płyt, które wyróżniają to gdańskie osiedle. Dziś spacerując ulicami Zaspy możemy oglądać 25 murali. Kolekcja ta stale się powiększa.

Czytaj także: Kurs na przewodnika po galerii murali

Pomysł na rozwój malarstwa monumentalnego narodził się w głowie Rafała Roskowińskiego i miał ożywić wtedy jeszcze szare, wielkie blokowisko. Pierwsze malowidła powstały z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska w 1997 roku. Artyści z Polski, USA, Meksyku i Litwy pomalowano wówczas 10 ścian. Rok później powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali z wizerunkiem Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsy.

Przez wszystkie dni trwania festiwalu można zwiedzać zaspiańskie murale ze specjalnie przeszkolonymi przewodnikami rekrutowanymi spośród mieszkańców Zaspy, którzy przedstawią zwiedzającym historię powstawania poszczególnych prac. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do Gdańskiego Archipelagu Kultury „Plama” w każdy dzień trwania festiwalu (4 – 15 lipca 2011) o godzinie 18.

- Podczas oprowadzania ograniczyłam się do 16-18 murali, według mnie najciekawszych. Jeśli jednak zwiedzający będą chcieli zobaczyć wszystkie murale bardzo chętnie i o nich opowiem – mówi Marta Sarnowska – przewodnik, która oprowadzała zwiedzających drugiego dnia festiwalu. Które ze ściennych malowideł uważa za najciekawsze? -W muralach z 1997 roku nie było głównego tematu i są naznaczone upływem czasu. Murale, które powstały w 2010 roku w ramach festiwalu „Wolność w czasach kryzysu” dotyczą szeroko pojętej interpretacji tego tematu przez każdego z artystów. Te, które powstały w 2009 roku dotyczą szeregu rocznic , które miały wtedy miejsce. To 50. rocznica pierwszego koncertu rokowego w Polsce, 20. rocznica obrad Okrągłego Stołu, 70. rocznica wybuchu II wojny światowej, a także śmierci Witkacego. Dlatego osobiście uważam, że te nowopowstałe prace z lat 2009 i 2010 są najciekawsze – mówi przewodnik.

Przy ulicy Pilotów 5, 8, 10 i 14 oraz przy ul. Dywizjonu 303 13 już zostały wzniesione rusztowania na których rozpocznie się realizacja projektów artystów - Run (Włochy), Remed (Francja), Ekta (Szwecja), Prozac (Brazylia) i Dem (Włochy). Dodatkowo dwie prace stworzą uczestnicy Gdańskiej Szkoły Muralu.
- To ciekawy pomysł, który odróżnia nasze osiedle od pozostałych. Dzięki temu bloki wyglądają bardziej kolorowo, a jeśli takie malarstwo może być dla kogoś atrakcją turystyczną, to jest to dodatkowy atut - mówi Tomasz Wiśniewski, mieszkaniec bloku przy ulicy Pilotów 12, przy którym za kilka dni powstanie nowy mural.

Co roku podczas trwania Europejskiego Festiwal Malarstwa Monumentalnego mają powstawać co najmniej cztery murale. Przedsięwzięcie artystyczne będzie trwało do roku 2016, gdyż festiwal do 21 czerwca promował kandydaturę Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Do tego czasu gdańska galeria malarstwa monumentalnego powinna poszerzyć się o co najmniej dwadzieścia prac.

Czytaj także:
Murale w przejściu podziemnym przy UG
Gdańsk: Nasi Czytelnicy nie zawiedli - zdjęcia malowideł przy Stoczni Gdańsk

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto