Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk najszybszym miastem w Polsce! Pokonał osiem zbadanych stolic województw

Kazimierz Netka
Narzekamy na zakorkowane ulice w centrum stolicy województwa pomorskiego, ale gdzie indziej jest jeszcze gorzej. Gdańsk staje się rajem dla kierujących autami. W wielu innych dużych polskich miastach nie można jechać tak szybko.

Unijne dotacje sprawiły, że Gdańsk, „słynący” kiedyś z zakorkowanych ulic, zmienia się w „najszybsze” miasto w Polsce. Już jest w czołówce stolic województw, a po oddaniu do eksploatacji następnych tras komunikacyjnych powstających przy wsparciu pieniędzmi z funduszy europejskich, stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla transportu, zarówno wodnego, powietrznego, jak i lądowego.

Zmiany zaszły i zachodzą we wszystkich tych rodzajach szlaków przewozowych. Efektem jest ulokowanie się Gdańska w krajowej czołówce pod względem średnich prędkości samochodów w obrębie centrum.

Gdańsk prymusem

Na znaczące polepszenie się warunków komunikacji samochodowej w Gdańsku wskazują wyniki analiz, jakie przeprowadzili specjaliści z serwisu: Korkowo.pl .

Efekty swych badań przedstawili w opracowaniu pt. „Ranking najwolniejszych miast w Polsce”, a udostępnionych nam przez Creandi.pl. W tym rankingu Gdańsk ulokował się na najniższych pozycjach tabeli. Jest więc miastem... „najszybszym”, spośród 9 zbadanych stolic województw.

Czytaj także: Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy.
Na „medalowych” pozycjach w tym wykazie znalazło się aż sześć miast, co oznacza, że rywalizacja między nimi była zacięta - wynika z informacji, które przekazała nam Magda Zglińska z Działu PR spółki Crenadi.

- Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Kraków i Wrocław. Drugie – Poznań wraz z Warszawą. Trzecie Łódź i Szczecin. „Prymusi” to Gdańsk i Rzeszów, w których kierowcy osiągali średnio najwyższe prędkości (prawie 38 km na godzinę).

W Gdańsku, jak wynika z analiz Korkowo.pl, przekazanych nam przez Crenadi.pl , średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum (0 - 2 km) wynosi około 38 kilometrów na godzinę, ale w odległości 2 - 5 kilometrów od centrum średnia szybkość nieco w Gdańsku maleje i oscyluje wokół 37 km na godzinę. Im dalej od śródmieścia, tym lepiej. W odległości 5 - 15 km od Głównego Miasta w Gdańsku średnia prędkość osiągana przez samochody wynosi 52 km na godzinę.

Największego postępu Gdańsk dokonał między grudniem zeszłego roku a majem roku bieżącego. W ciągu pół roku średnie prędkości wzrosły wtedy o kilkanaście „oczek”. Obecne dane wskazują, że średnie prędkości w stolicy województwa pomorskiego uległy małej stabilizacji.

Umiejętne zdobywanie unijnych funduszy

Niewątpliwie, na poprawę sytuacji wpłynęło zrealizowanie w Gdańsku kilku projektów, urzeczywistnianych przy wydatnym wsparciu unijnymi dotacjami. Przykładem może być Węzeł Karczemki - jedno z największych w Polsce północnej bezkolizyjnych skrzyżowań, łączące obwodnicę zachodnią Trójmiasta z ul. Kartuską i Trasą WZ (al. Armii Krajowej).

Niebagatelne znaczenie miało przekazanie do użytki Obwodnicy Południowej Gdańska, a także budowa nowych i modernizacja starych odcinków tras Słowackiego i Sucharskiego, wspieranych dotacjami z unijnych programów operacyjnych, w tym Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz zdjęcia Trasy Sucharskiego

Poprawianie dojazdów do lotniska czy portu, to jednocześnie znaczące usprawnienie komunikacji samochodowej. Bezkolizyjne skrzyżowania ulic z torami również poprawiają komfort podróży autami.

Jednym z przełomowych, ostatnich wydarzeń jest oddanie do użytku zmodernizowanej trasy Sucharskiego, a w sobotę, 29 grudnia - jej łącznika z obwodnicą południową Gdańska. Stało się to możliwe dzięki umiejętnemu zabieganiu przez Gdańsk o unijne dotacje.

Tristar, tunel i Czerwony Most

- To dopiero początek. Będzie w Gdańsku jeszcze lepiej. Zaczyna bowiem funkcjonować system, który usprawni komunikację w całym Trójmieście - zwraca uwagę dr hab. inż. Kazimierz Jamroz, kierownik Zakładu Inżynierii Ruchu w Katedrze Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej. - Realizowany jest bowiem I etap budowy Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR. Pierwsze skrzyżowania i sygnalizacje świetle już funkcjonują w tym systemie.

Już na początku 2013 roku mają ruszyć roboty przy wierceniu tunelu pod dnem Martwej Wisły. między Nowym Portem i ul. Ku Ujściu. Budowa ma kosztować ponad 885 mln zł. Tunel jest łącznikiem między trasami Słowackiego - łączącej port lotniczy z morskim oraz Sucharskiego - zapewniającej dobre skomunikowanie gdańskiego portu z lądowymi szlakami komunikacyjnymi.

Niestety, mimo takich postępów i usprawnień w komunikacji, w godzinach szczytu Gdańsk „stoi”. W śródmieściu najszybszym środkiem lokomocji w tych godzinach nadal są własne nogi, ale coraz skutecznej, na niektórych odcinkach konkurują z nimi rowery czy inne jednoślady.

Tristar, czyli inteligentne skrzyżowania w w Trójmieście (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Na wyraźną, odczuwalną poprawę w komunikacji samochodowej będziemy musieli jeszcze nieco poczekać, na przykład aż do pełnego wdrożenia systemu TRISTAR czy powstania tzw. głównej ramy komunikacyjnej Gdańska, czy zbudowania węzła integracyjnego kolejowo - tramwajowo - helikopterowo - samochodowego o nazwie: „Czerwony Most”.

Jak jest w innych miastach? SPRAWDŹ!

Metoda badań

Dane dotyczące sytuacji drogowej w 9 miastach zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, przedstawiający aktualne informacje o korkach na polskich drogach.

Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6.00 - 9.00 oraz 16.00 - 18.00) w listopadzie i grudniu 2012.

W promieniu do 2 km od ścisłych centrów miast przeanalizowano prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2 - 15 km od centrów zbadano główne trasy dojazdowe do środka miast - wynika z informacji, przekazanych przez Crenadi.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto