Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk nie będzie siedzibą Biura Parlamentu Europejskiego

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
W Gdańsku nie powstanie siedziba Biura Parlamentu Europejskiego. Polscy Europosłowie wybrali Wrocław.
Aktualizacja: godz. 13.20
Decyzję o tym, że druga siedziba Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego powstanie we Wrocławiu podjęli polscy europosłowie podczaj obrad, które były tajne.

Z Gdańskiem walczyło 11 miast, jednak do ścisłego finału przeszły Kraków, Wrocław i Gdańsk oraz Karowice, Łódź i Poznań, które w ostatniej chwili na listę wpisał Jerzy Buzek.

Choć dla Gdańska niezwykle prestiżowe byłoby posiadanie obu takich punktów, sam prezydent miasta uważa, że biuro powinno powstać w innym miejscu.

- My oczywiście bardzo byśmy się ucieszyli, gdyby okazało się, że to Gdańsk został wybrany jako siedziba biura Parlamentu Europejskiego, ale sądzę, że powinno ono powstać na ścianie wschodniej. Mam tu na myśli Białystok czy Rzeszów - przyznaje Paweł Adamowicz.

Mamy wsparcie europosłów

Dotychczas istniało jedno biuro informacyjne Parlamentu Europejskiego - w Warszawie. Na gospodarza kolejnej siedziby aspiruje sześć miast. Obok Gdańska są to Kraków, Wrocław, Katowice, Łódź i Poznań. Głosowanie przebiegać będzie w trybie tajnym. Zaplanowane są jego trzy tury. Głosować będą wszyscy polscy europarlamentarzyści.

- Naszą kandydaturę popiera kilku posłów z Pomorza, Warszawy czy Białegostoku. Jaki będzie ostateczny wynik nie wiem, bo szanse są wyrównane - mówi prezydent Gdańska.

Nowa siedziba
W Gdańsku mamy już biuro informacyjne Komisji Europejskiej. Od 25 stycznia mieści się ono w nowej siedzibie, przy ulicy Jaśkowa Dolina 7. Budynek za darmo udostępniło miasto Gdańsk. W jego wnętrzach zorganizowano dwa biura: sieci Eurodesk i Europe Direct.

- Europe Direct jest oficjalną siecią europejską, która ma ponad 500 punktów w całej Europie - tłumaczy Danuta Necel-Lewandowska, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Morena. - Pierwsze z nich oferuje pomoc w zakresie pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Drugie nakierowane jest na kontakt z młodzieżą i udzieleniu jej informacji na temat studiowania za granicą, wolontariatu czy urlopu w państwach UE.

Biuro pierwszego kontaktu

Biuro przy Jaśkowej Dolinie 7 ma być miejscem pierwszego kontaktu w sprawach związanych z Unią Europejską. Jego pracownicy zostali tak przeszkoleni, by pomóc mieszkańcom Trójmiasta w każdej sprawie związanej z instytucjami UE.

- Chcielibyśmy by nasze biuro było kojarzone jako miejsce, gdzie każdy otrzyma pomoc i wsparcie, czy to przy pozyskiwaniu funduszy unijnych, czy wyborze studiów za granicą - mówi Adam Niemkiewicz, prezes Stowarzyszenia Morena, prowadzącego punkty. - Coraz więcej osób chce być aktywnym zawodowo, chce poszerzać horyzonty, a my chcemy im w tym pomóc. Dzięki nowej siedzibie, mam nadzieję, że będziemy robić to jeszcze efektywniej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto