Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk nie jest obojętny wobec osób bezdomnych

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
W Gdańsku żyje około tysiąc osób bezdomnych. Zima jest dla nich najcięższym okresem w roku, ale dzięki wielu ośrodkom pozarządowym mogą liczyć na pomoc.

Niemal każde większe miasto w Polsce zmaga się z problemem bezdomności. Również władze Gdańska wraz z wieloma organizacjami pozarządowymi starają się pomóc osobom pozbawionym dachu nad głową.

12 ośrodków

Na terenie miasta istnieje 12 placówek, do których mogą zgłaszać się osoby bezdomne (lista jest dostępna m.in. na stronie MOPS-u). Mimo, że jak wynika z danym MOPS-u, na terenie miasta przebywa około tysiąc osób pozbawionych domu, placówki dysponują ok. 600 miejscami.

- W naszej noclegowni mamy 77 miejsca, ale rzadko kiedy wszystkie są zajęte - poinformowano mnie w Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Żaglowej. - Do nas trafiają głównie osoby, które przyprowadza straż miejska bądź policja. Dopiero gdy na dworze jest mróz, robi się ciasno. Staramy się jednak przyjmować wszystkich potrzebujących lub kierować ich do innych ośrodków.

Jak przyznaje Arkadiusz Kulewicz z gdańskiego MOPS-u, duża część bezdomnych nie oczekuje pomocy i sama stara sobie radzić z sytuacją.

- Osoby bezdomne wiedzą, że chcąc przebywać w schronisku muszą stosować się do pewnych reguł, m.in. do całkowitej abstynencji. Dlatego niektórzy rezygnują z pomocy - mówi.

Widzisz osobę bezdomną na ulicy - zadzwoń!
Ośrodki pomocy uruchomiły telefony, dzięki którym mieszkańcy  mogą poinformować je o tym, że zauważyli bezdomnych na ulicy.

- Takie telefony uruchomiło także Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. W takim wypadku zawsze można zadzwonić także do straży miejskiej czy policji. Czekamy na takie sygnały od mieszkańców, abyśmy mogli pomóc, a nieraz i uratować osoby bezdomne - mówi MM-ce pracownik MOPS-u.

Oprócz uruchomienia infolinii, Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta oferuje także bezpłatną pomoc prawną i zawodową dla osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością. Gdańskim Rzecznikiem jest Hanna Uzdowska. Spotkania odbywają się w Nowym Porcie, przy ul. Władysława IV 12 (budynek przy zajezdni tramwajowej) przez 3 dni w tygodniu. (poniedziałek: 16.30-19.30 , środa: 16.30-18.30 czwartek: 8.00-11.30).

Telefony:

Referat ds. Osób Bezdomnych MOPS - (058) 342 13 10 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30)

Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta Koło Gdańsk -  (058) 342 13 14 (całodobowo)

Straż Miejska - 986
Policja - 997 lub 112

Bezpłatna pomoc prawna dla bezdomnych- (058) 343 28 37 (w godzinach urzędowania)
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk nie jest obojętny wobec osób bezdomnych - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto