Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk nie zdobył tytułu ESK 2016. Europejską Stolicą Kultury 2016 został Wrocław

Jarosław Zalesiński/red.
Tomasz Bołt/archiwum
Trzynastoosobowa komisja polskich i unijnych ekspertów jednogłośnie wybrała Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Według nich to Wrocław przygotował najlepiej opracowany i najbardziej przekonujący program. Ten werdykt wzbudził wiele kontrowersji.

W 2016 roku będzie więc przez dwanaście miesięcy nosił miano Europejskiej Stolicy Kultury, wspólnie z jednym z miast hiszpańskich: Burgos, Las Palmas, Kordobą San Sebastian, Segowią lub Saragossą. Na organizację wydarzeń Wrocław otrzyma z unijnej kasy półtora miliona euro.

Przeczytaj także:Czy Gdańsk ma szansę na tytuł ESK2016

W pokonanym polu Wrocław pozostawił Lublin, Katowice, Gdański Warszawę, miasta zakwalifikowane w październiku ubiegłego roku na tak zwaną krótką listę. W konkursie, ogłoszonym w 2009 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wystartowało jedenaście miast.

- Bez względu na to, które miasto wygra, chciałbym zachęcić wszystkie miasta do realizacji przedstawionych programów - powiedział Bogdan Zdrojewski, minister kultury.

Poza piątką finalistów były to Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Szczecin i Toruń. Każde z miast powołało specjalne biura, które opracowały konkursową aplikację, a także organizowały akcje promocyjne i wydarzenia kulturalne. Hasłem gdańskich przygotowań było zdanie „Wolność kultury, kultura wolności”. Tradycje Gdańska jako miasta wolności i solidarności przekładano w aplikacji na współczesne problemy swobody twórczej, wolności w internecie czy solidarności sąsiedzkiej.

W gdańskiej ekipie, która wystąpiła już w poniedziałek przed komisją ekspertów, znaleźli się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska do spraw Kultury Anna Czekanowicz, kierujący pracami Biura Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Aleksandra Szymańska i Romuald Pokojski oraz Aneta Szyłak, szefująca Instytutowi Sztuki Wyspa, i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (początkowo były to Europejskie Miasta Kultury) przyznawany jest od 1999 roku. Od 2005 roku tytuł w danym roku przysługuje dwóm miasto, jednemu z krajów starej Unii i jednemu z państw nowo przyjętych. Z polskich miast do tej pory jedynie Kraków w 2000 roku pełnił rolę Europejskiego Miasta Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto