MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nowy Port otwiera Dom Sąsiedzki. Miejsce spotkań, rozwijania talentów i realizowania pasji

Ewelina Oleksy
Nowe życie Domowi Sąsiedzkiemu da Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki. Z myślą o mieszkańcach dzielnicy, którzy zamiast siedzieć przed telewizorem, wolą spędzać czas w sposób kreatywny, w sobotę o godz. 16 organizacja otworzy swoją siedzibę przy ul. Wyzwolenia 49.

Remont Domu Sąsiedzkiego, który właśnie dobiega końca, trwa od stycznia tego roku.

- Został wykonany nakładem naszych sił i chętnych do pomocy mieszkańców dzielnicy. Odnowiliśmy ściany i łazienkę, stworzyliśmy wyposażoną kuchnię, bo wcześniej jej nie było. Lokal otrzymaliśmy w użyczenia od miasta - mówi Marcin Bildziuk, prezes zarządu Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki. W Domu Sąsiedzkim będą prowadzone m.in. warsztaty plastyczne, spotkania dyskusyjne i wieczorki autorskie. Coś dla siebie znajdą też seniorzy, dla których przygotowano oddzielną ofertę, nastawioną na aktywizację osób starszych. Wszystkie zajęcia poprowadzą artyści, animatorzy, studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych oraz muzycy związani ze Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki.

Gdańskie dni sąsiadów - zobacz co się działo na twojej dzielnicy!

- Tak się szczęśliwie złożyło, że mamy w swoim gronie osoby, które patrzą nie tylko w kierunku rozwoju własnej twórczości, ale potrafią i chcą się dzielić wiedzą i umiejętnościami z innymi - zaznacza Bildziuk.

Dom będzie także otwartą przestrzenią do realizacji pomysłów i inicjatyw mieszkańców Nowego Portu, którzy z pomocą animatora będą mogli je urzeczywistnić.
- Będziemy udostępniać miejsce również grupom nieformalnym niemającym się gdzie spotykać - zapowiada Bildziuk.

Ten projekt to, jak zapewniają jego organizatorzy, wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Nowego Portu, wśród których już w 2010 roku stowarzyszenie przeprowadziło pilotaż. Dzięki ankietom i rozmowom z lokalną społecznością sprawdzono jej potrzeby dotyczące działań kulturalnych i społecznych.

- Okazało się, że w Nowym Porcie brakuje oferty w sferze edukacji artystycznej dzieci i młodzieży, więc postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw - wspomina Bildziuk.
Dom Sąsiedzki jest jednym z wielu działań stowarzyszenia w ramach rewitalizacji społecznej, realizowanym we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej gdańskiego magistratu.

Na rewitalizację społeczną Nowego Portu miasto przeznaczyło w sumie ponad 2 mln zł. Pieniądze podzielono między organizacje pozarządowe działające w dzielnicy. Czas na ich wydanie mają do 2015 roku.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto