Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Odbudowa wieży w kościele w Świętym Wojciechu

Marek Adamkowicz
Święty Wojciech to dobre miejsce na weekendowy wypad. Przy okazji można zobaczyć, jak zmienia się kościół
Święty Wojciech to dobre miejsce na weekendowy wypad. Przy okazji można zobaczyć, jak zmienia się kościół Marek Adamkowicz
O kościele parafialnym w Świętym Wojciechu mówi się najczęściej przy okazji pielgrzymek, które w kwietniu ściągają tu z Gdańska. Poza tym jest cicho i spokojnie. Tym bardziej więc warto wybrać się do tej części miasta i przy okazji obejrzeć urokliwą świątynię. Jeżeli zrobimy to teraz, zobaczymy, jak jest odbudowywana kościelna wieża.

- W ubiegłym roku prowadzono gruntowny remont hełmu i latarni, które wieńczą wieżę. Przy tej okazji zauważono, że odnowionych elementów nie ma na czym posadowić - tłumaczy Dariusz Chmielewski, pomorski konserwator zabytków. - Drewnianą konstrukcję wieży zniszczyły grzyb i wilgoć. Uszkodzenia były tak duże, że trzeba było ją rozebrać.

Dla konserwatorów była to przykra niespodzianka. Wymusiła rozszerzenie zakresu prac, co oczywiście zwiększyło koszty remontu. Na szczęście z pomocą przyszły władze Gdańska, które przeznaczyły niemal 200 tys. zł na ratowanie zabytku. Część środków dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę muszą zebrać parafianie.

W ostatnich dniach przeprowadzono skomplikowaną operację osadzenia na murach nowej, drewnianej konstrukcji wieży. Niebawem zostanie wypełniona cegłami, odzyskując w ten sposób pierwotny wygląd.
- Zazwyczaj wieża jest budowana bezpośrednio na murze, tutaj wybraliśmy rozwiązanie prostsze i bardziej praktyczne - zaznacza Dariusz Chmielewski.

Nagroda za polichromie

Prowadzone aktualnie prace to kolejny etap ratowania świętowojciechowych zabytków. Wcześniej udało się m.in. przywrócić blask stropowi w kaplicy św. Józefa. Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich był w całości zamalowany kilkoma warstwami farb olejnych. Po wykonaniu odkrywek okazało się, że pod nimi znajduje się barokowa polichromia, taka, jaką znano z bliźniaczej kaplicy św. Wincentego a Paulo. Po usunięciu przemalowań ustalono, że w XIX w. deski stropu wymieniono i wykonano nowe malowidła, znacznie skromniejsze niż te w stylu barokowym.

Zobacz również: Internauci wybrali najpiękniejszą świątynie w Gdańsku [WYNIKI]

Obecnie, po zabiegach konserwatorskich, jest to największy zachowany w naszym regionie zespół polichromowanych stropów z przełomu XVII i XVIII w. O jakości przeprowadzonych tu prac świadczy Nagroda Konserwatorska im. Prof. Jerzego Stankiewicza, przyznawana przez oddział gdański Stowarzyszenia Historyków Sztuki, gdańskie Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków i Sekcję Konserwatorów ZPAP w Gdańsku.

Proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Krzysztof Ziobro przyznaje, że postępy robót konserwatorskich są dużym sukcesem, choć jednocześnie remont stanowi duże obciążenie dla jego wspólnoty. Parafia musi wyłożyć na ten cel 100 tys. zł. Stąd prośba o wsparcie inwestycji. Ofiary można wpłacać na konto, którego numer jest podany na stronie internetowej parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto