Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Otwarto wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. Tematem stocznia i miasto [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
W Europejskim Centrum Solidarności otwarto wystawę „Stocznia. Człowiek. Przemysł. Miasto”. Uroczyste otwarcie z udziałem władz samorządowych nastąpiło w piątek, 15 lipca po południu. Od 16.07.2022 można ją oglądać w Europejskim Centrum Solidarności.

Wystawa „Stocznia. Człowiek. Przemysł. Miasto” otwarta w Europejskim Centrum Solidarności

Na 470 m² sali wystaw czasowych powstała wystawa ze stali i blachy, materiałów, jakie królowały w zakładzie. W trakcie oglądania ekspozycji zwiedzający wędruje od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi - aż po pochylnie.
Obiekty prezentowane na wystawie – a jest ich 241 – pochodzą ze zbiorów wielu instytucji i osób prywatnych. Ich gromadzenie nie tylko wzbogaciło Europejskiego Centrum Solidarności, ale też poszerzyło naszą wiedzę o Stoczni.
Wystawa jest więc efektem wieloletnich kwerend, dociekań i gromadzenia zbiorów. Na wernisażu wiele mówiono o oddziaływaniu miasta na stocznię i stoczni na miasto - o tej niezwykłej symbiozie.

- Na pewno nie jest to wystawa o statkach. Są w tej materii lepsi od nas, na przykład Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS. – W centrum tej opowieści są losy ludzi. Ta wystawa mówi o ich doświadczeniu, o tym, ile solidarności, współpracy i geniuszu technologicznego było potrzeba, aby wybudować statki. To wielki ukłon i szacunek dla wszystkich ludzi, którzy pracowali w zakładach stoczniowych, ale mówimy też o trudnej historii, nie tylko tej powojennej dobrze znanej.

CZYTAJ: Gdańska Noc Świętojańska za nami. Zobaczcie zdjęcia z koncertu!

Wystawa „Stocznia. Człowiek. Przemysł. Miasto” w Europejskim Centrum Solidarności

Na wystawie pokazano narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymacje czy model statku, a także sztuka, która ilustruje temat. Wszystko wzbogacone jest zdjęciami, filmami i multimediami. Są wśród nich tzw. przedmioty symboliczne, jak np. kopia bucika należącego do dziewczynki, pasażerki storpedowanego w 1915 r. transatlantyku „Lusitania”, popielniczka wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934 r.) czy kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 r.
Wiele z tych eksponatów pokazano publiczności po raz pierwszy. Zatrzymajmy się przed oryginalnymi litografiami ukazującymi budowę korwety "Hansa" na pochylni Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, pierwszego pancernego okrętu zbudowanego w Królestwie Prus. Okręt otrzymał imię dla uczczenia Związku Hanzeatyckiego. Okręt zwodowano w 1827 roku. Statek wyposażony był w parowy silniki i nowoczesny napęd śrubowy, wspomagany przez żagle.
To pierwsza taka kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności.

Wystawa będzie prezentowana w ECS do końca września 2023 r. Jest czynna codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej.

ZOBACZ TEŻ: Bilety na koncert Harry'ego Stylesa kosztują fortunę. Najdroższy prawie pięć tysięcy złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto