Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. "Ruski czołg" przy al. Zwycięstwa pozostanie na swoim miejscu. Decydujący głos zabrały organizacje kombatanckie

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Pomimo trwających od tygodni protestów, mających na celu usunięcie pomnika rosyjskiego czołgu z al. Zwycięstwa, pozostanie on na swoim miejscu. Taką decyzję podjęły władze Gdańska, po zajęciu niemal jednogłośnego stanowiska przez organizacje kombatanckie.
Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że Pomnik Czołgistów w Gdańsku powinien zniknąć?

Pomnik radzieckiego czołgu w Gdańsku pozostanie na swoim miejscu

- Biorąc pod uwagę rekomendacje środowisk kombatanckich i historyków z Muzeum Gdańska, podjęliśmy decyzję, że czołg pozostanie na swoim miejscu i nadal będzie upamiętniał bohaterskich polskich żołnierzy walczących o Pomorze — poinformował Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska.

Taka decyzja została podjęta, mimo trwających od tygodni protestów, mających na celu usunięcie rosyjskiego monumentu z al. Zwycięstwa w Gdańsku. Happeningi odbywające się przy pomniku, argumentowane były inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę.

- Epoka, w której w Polsce stały czołgi radzieckie, już dawno się skończyła. Dzisiaj w tych okolicznościach międzynarodowych, jakie mamy, jest to problem szczególnie ważny – mówił podczas konferencji prasowej pod koniec marca Karol Rabenda, gdański radny PiS.

Gdańsk: Spór o radziecki czołg

Nie skończyło się tylko na słowach, bo kilka dni później pod pomnikiem zorganizowano akcję, podczas której część mieszkańców niezgadzająca się z "pomnikiem radzieckiej dominacji w mieście" owinęła go czarną folią, naklejając przy tym list przewozowy z adresatem w Moskwie.

- Chcemy ułatwić zadanie władzom miasta Gdańska, ponieważ przygotowaliśmy, myślę bardzo ładnie, zręcznie i pakownie, podarunek na Kreml dla Putlera, zabójcy, który kontynuuje dzieło swoich patronów - tych, którzy wmawiali nam, że wyzwalali Polskę i Gdańsk, tak naprawdę przywożąc nam kolejny terror – mówiła wówczas prezes fundacji "Łączy nas Polska", Natalia Nitek-Płażyńska.

- Przykre, że w Gdańsku, jak widać, są środowiska, które chcą popierać ten fałsz suflowany przez Rosję. „Pożyteczni idioci” to pojęcie aktualne cały czas – dodawała prezes fundacji.

"Nie czyńcie zła i przykrości żołnierzom i ich rodzinom"

Apele do władz nie pomogły, a czołg jak był, tak pozostanie. Za takim stanem rzeczy opowiedziały się organizacje kombatanckie, argumentując, że czołg jest pomnikiem, świadectwem historii II wojny światowej i wyzwolenia Gdańska. Czołgi tego typu były na wyposażeniu 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Oznakowane polskimi symbolami były skuteczną bronią ofensywną w walce z wojskami hitlerowskimi.

- Nie mieszajmy pojęć tragedii Ukraińskiego narodu i swoistego pomnika w hołdzie poległym. Wszak jak mówi porzekadło, że taka „nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu”, taka nadgorliwość jest właśnie przykładem sowieckiej urawniłowki — apelowali w swoim oświadczeniu przedstawiciele Koła Gdańsk-Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Nie dajcie się szalbierzom i koniunkturalnym politykierom, by usuwać to, co dla nas także jest wyrazem swoistego hołdu i pamięci o tych, co odeszli z Białym Orłem na czapkach. Usłyszcie nasz sprzeciw!

- Nie czyńcie zła i przykrości żołnierzom i ich rodzinom, którzy pielęgnują tradycje walki Polaków o niepodległą Ojczyznę. Historia musi pozostać taką, jaką była, a nie pisana na potrzeby polityczne — dodali w oświadczeniu członkowie Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku.

Pomnik Czołgistów w Gdańsku "po przejściach"

Protesty odbywające się przed czołgiem w ostatnich tygodniach, nie były pierwszymi. Stojący tu od 1948 r., największe "ataki" zaczął przeżywać po 1989 roku. Wiele razy był obiektem happeningów, działań i demonstracji antywojennych, związanych ze zmianą geopolityczną. Bywał przemalowywany na różowo, czy w kwiaty.

W 2013 roku rzeźbiarz Jerzy Bohdan Szumczyk ustawił przy czołgu wstrząsającą naturalistyczną instalację przedstawiająca gwałconą przez czerwonoarmistę kobietę, mająca przypominać okrucieństwa Armii Czerwonej. Za każdym razem służby miejskie przywracały pomnik do stanu sprzed działań. W 2017 r. przeprowadzono prace, które miały na celu odnowienie czołgu i przywrócenie jego kolorów do tych, które były wykorzystywane w 1 Brygadzie Pancernej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto