18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Gdańsk: Sesja Rady Miasta 29 marca zakończona. Wyższe ceny biletów przegłosowane

Ewelina Oleksy/(Patsz)Zaktualizowano 
Tomasz Bołt
Sesja Rady Miasta Gdańska. Relacjonowaliśmy dla was obrady na żywo. Sprawdźcie, jakie decyzje zostały podjęte i wyrażajcie swoje opinie w komentarzach pod tekstem.

Poczytaj koniecznie: Zapowiedź sesji

Godz. 13.10

Zmieniono nazwę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na „Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku”.

- Ta nazwa bardziej odpowiada funkcjom jakie pełni ośrodek i w pełni oddaje zakres jej zadań - argumentuje wiceprezydent Ewa Kamińska.

Godz. 12.40

Radni uchwalili okazjonalne uprawnienia do przejazdów komunikacją miejską podczas Euro 2012, o których na początku sesji informował wiceprezydent Bojanowski. Za darmo w dniach meczowych będą mogli jeździć posiadacze biletów na mecze, osoby akredytowane przez UEFA oraz wolontariusze.

Przyjęto też uchwałę w sprawie określenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w 2012 r. Ma on zastosowanie w szczególności do bezdomnych psów i kotów. Jednym z założeń programu jest zapobieganie wzrostowi populacji bezdomnych kotów. Na realizację zadań określonych w programie miasto przeznaczy w tym roku 215 tys. zł.

− usługi w zakresie prowadzenia rejestracji komputerowej
i elektronicznej identyfikacji (oznakowania) psów
na terenie Miasta – 55 000zł
− zakup mikroprocesorów do oznakowania
psów na terenie miasta i przebywających w schronisku – 30 000zł
− sterylizacja bezdomnych kotek – 55 000zł
− usługi weterynaryjne zewnętrzne – 5 000 zł
− zakup karmy dla bezdomnych kotów – 65 000 zł
− działania promocyjne i edukacyjne – 5 000 zł

- Nowym elementem, który się pojawił w tym programie jest dokarmianie zwierząt w czasie gdy temperatury są ujemne -informuje Dimitris Skuras, szef Wydz. Gospodarki komunalnej w gdańskim magistracie.

- Mam apel do prezydenta, by zamiast inwestować w bramę im. Lenina zainwestował więcej w bezdomne zwierzęta, a już absolutnym skandalem jest inwestycja w pączki z nadzieniem różanym zamiast budyniowym- zwraca uwagę Kazimierz Koralewski.

Godz. 12.30

Sprawa pominika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, który ma stanąć w Parku Reagana.Z inicjatywą budowy pomnika wiosną ubiegłego roku wystąpili do prezydenta Pawła Adamowicza i gdańskiej Rady Miasta działacze Solidarności z lat 80. i więźniowie polityczni PRL ze Stowarzyszenia "Godność". Początkowo planowano, by monument stanął na środku skweru ks. Jankowskiego w osi kościoła św. Brygidy, co wzbudziło protesty.

- Jednak po rozmowach naszych przedstawicieli z przedstawicielami Stowarzysznia "Godność" okazało się , że pomnik miałby stanąć w okolicach stawów w Jelitkowie. To głównie zadecydowało o tym, że Klub PO jest "za" - tłumaczy Paweł Czerniewski z PO.

- Realizacja zadania nastąpi po zabezpieczeniu w budżecie środków na ten cel - czytamy w projekcie uchwały. Pomnik ma być wykonany na podstawie zdjęcia Stewarda Scotta z "Associated Press". Agencja zgodziła się na bezpłatne wykorzystanie zdjęcia pod warunkiem umieszczenia przy pomniku jej nazwy. Ma się ona pojawić na marmurowej tablicy.

Za 30 radnych, jeden przeciwny, uchwała przyjęta.

SPRAWDŹ JAK GŁOSOWALI RADNI W SPRAWIE PODWYŻEK CEN BILETÓW:

ZA WPROWADZENIEM:
* Wojciech Błaszkowski (PO)
*Piotr Borawski(PO)
*Marek Bumblis(PO)
*Małgorzata Chmiel (PO)
*Paweł Czerniewski (PO)
*Aleksandra Dulkiewicz (PO)
*Beata Dunajewska -Daszczyńska (PO)
*Piotr Dzik (PO)
*Żaneta Geryk (PO)
*Jarosław Gorecki(PO)
*Piotr Grzelak(PO)
*Lech Kaźmierczyk (PO)
*Maciej Krupa(PO)
*Halina Leman(PO)
*Maria Małkowska(PO)
*Patrycja Mlejnek- Gałęza(PO)
*Szymon Moś (PO)
*Adam Nieroda (PO)
*Bogdan Oleszek (PO)
*Agnieszka Owczarczak(PO)
*Przemysław Ryś (PO)
*Piotr Skiba (PO)
*Marcin Skwierawski (PO)
*Dariusz Słodkowski(PO)
*Beata Wierzba (PO)

PRZECIWKO:
*Jolanta Banach (SLD)
*Jaromir Falandysz (PiS)
*Piotr Gierszewski (PiS)
* Wiesław Kamiński (PiS)
*Kazimierz Koralewski (PiS)
* Grzegorz Strzelczyk (PiS)
*Jacek Teodorczyk (PiS)
*Krzysztof Wiecki (PiS)

Godz. 11.50

- Wejherowo zyska na tej podwyżce 5 mln zł, a mieszkańcy Gdańska stracą 3 mln zł. Takie są fakty - grzmi Kazimierz Koralewski.

- Wymierzając podwyżki w stronę najuboższych , doprowadzimy do tego, że będą musieli zaoszczędzić na jedzeniu i innych wydatkach codziennych, by ten bilet kupić. Inny jest koń na którym jedzie PO, a inny na którym jeździ opozycja i jeśli ten wasz koń musi więcej tankować,to ktoś za to musi płacić i niestety są to mieszkańcy. Podejmuje się podwyżkę, ale jednocześnie nie zwiększa się żadnych działań osłonowych- ubolewa wiceprzewodniczący PiS.
W końcu czas na głosowanie. Za 25 radnych, 8 przeciwnych - uchwała podjęta, podwyżki wejdą w życie od 1 czerwca tego roku.

Uchwałę rekomendującą wprowadzenie nowych, wyższych cen biletów, we wszystkich gminach zrzeszonych w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej, zgromadzenie MZKZG podjęło 25 lutego. W uzasadnieniu wskazywanokonieczność zachowania jednolitego poziomu cen biletów na obszarze Trójmiasta, jak również stale rosnące koszty paliwa zużywanego przez pojazdy komunikacji miejskiej (np. wzrost ceny oleju napędowego w latach 2009-2012 wyniósł ok. 70%, a w przeciągu ostatniego roku ok. 27%).

Jednocześnie z podwyżką cen biletów komunikacji miejskiej, przyjęto podwyżkę cen biletów na tramwaje wodne relacji Gdańsk- Hel i Sopot- Hel. Za bilet normalny z Gdańska do Helu trzeba będzie zapłacić 24 zł (ulgowy 12 zł), Z Sopotu 22 zł (ulgowy 11 zł)

Godz. 11.30

Radna Banach apeluje do Lisickiego o odwagę i przeprowadzenie badań społecznych. - Proszę zapytać mieszkańców, czy ich zdaniem bilety są drogie czy nie. Ja doskonale wiem jaka będzie odpowiedź- stwierdza Banach i wychodzi, bo jak tłumaczy czekają na nią przedstawiciele mediów.

- Pytamy,pani radna co cztery lata. Przyjęliśmy w Gdańsku zasadę, że do komunikacji miejskiej dopłacamy 50 proc. nie więcej, taka jest umowa : fifty-fifty. Podwyżka o 20 groszy nie jest na tyle ważna, by zajmować się nią na pierwszych stronach gazet- zaznacza Lisicki.

Banach wraca na salę. - Cieszymy się, że czwarta władza nam panią oddała - mówi Maciej Krupa. - Wszystkie nasze działania zmierzają do tego, by komunikacja miejska służyła wszystkim mieszkańcom, niezależnie od stanu portfela. Naszą ambicją jest to, by służyła wszystkim niezależnie od poziomu dochodów- podkreśla Krupa.

Radny Piotr Skiba, PO - Wszyscy widzimy, że komunikacja się zmienia i wszyscy doceniamy inwestycje- mówi.

Godz. 11.05

Patrycja Mlejnek-Gałęza z PO, która niezwykle rzadko zabiera głos na sesji, tym razem przy mikrofonie: - Muszę przyznać, że głosowanie za podwyżkami cen nie należy do najprzyjemniejszych, ale w świetle przedstawionych argumentów należy ten projekt poprzeć - stwierdza Mlejnek- Gałęza. Radny Moś podkreśla, że był jednym z tych, który zwracał się do władz o przedstawienie statystyk, które zaprezentował Lisicki.

- Są to dane istotne, które wpływają na moje stanowisko w tej sprawie, widzę że to dość korzystne- mówi Moś.Zmiana frontu? Jeszcze w ubiegłym miesiącu radny był zadeklarowanym przeciwnikiem podwyżek. - Jest we mnie duża determinacja, by ten projekt zatrzymać- deklarował.

Wiesław Kamiński, szef PiS: - Obyczaje się zepsuły, upolitycznienie urzędów i instytucji obserwujemy wszyscy. Po raz kolejny pokazujecie ceny biletów w Warszawie, Białymstoku. Dobrze w takim razie, żeby pan podał też ceny biletów w Tallinnie, na pewno bardzo interesuje to gdańszczan, tak samo jak to ile za bilet płaci się w stolicy czy Rzeszowie. Tallinn właśnie szykuje się do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej i to taki przykład powinien pan podać. Proponujemy wzorować się na Tallinnie- ironizuje Kamiński.

Lisicki chce mu odpowiedzieć, ale Kamiński wychodzi: - Pan zgodnie z tradycją wychodzi z sali - zwraca mu uwagę Lisicki - Mowa o bezpłatnej komunikacji w Tallinnie pokazuje, że klub PiS schodzi na skrajnie lewacki front. Proszę nie epatować czystym populizmem, bo nie ma darmowej komunikacji miejskiej, tak samo jak nie ma bezpłatnych obiadów- irytuje się Lisicki.

Głos zabiera Piotr Borawski z PO - Dziękuję za ostatnie kilka dni, gdy miałem okazję konsultować z panem prezydentem dane, które zostały przedstawione. Prezentacja odzwierciedla to, o co wspólnie z radnym Mosiem wnioskowaliśmy. Ile ta podwyżka będzie kosztować gdańszczan? Tych mieszkańców, którzy mają bilety sieciowe i okresowe nie będzie kosztować nic. Tych, którzy kupują bilety jednorazowe, to dane pokazują, że podwyżka będzie kosztowała 5, 80 groszy- tak wynika z rachunku ekonomicznego. Na tle tych kwot, chciałbym zapytać o ile wzrósł koszt paliw i energii elektrycznej?

- Cena paliwa od lutego tamtego roku wzrosła o 28 proc, energia o 5 proc. Za rok spotkamy się w tej sprawie ponownie, nie ma co ukrywać - odpowiada Lisicki.
Kazimierz Koralewski,wiceprzewodniczący Klubu PiS: - Mówił pan rok temu, że podwyżek nie będzie, pamiętam. Temat wyszedł dopiero jak okazało się, że Wejherowo ma problemy z opłatą viaTOLL, okazuje się że ta metropolia zamiast dawać nam korzyści przynosi szkody, bo musimy płacić za najsłabszych.

Statystyczny pasażer nie istnieje, dlatego nie można się zgodzić na te podwyżki!Jedną ręką wyciągacie pieniądze z kieszeni gdańszczan, a drugą wydajecie je np. na kitesurfera, który ponoć oglądał na Morzu Czerwonym rekiny, ale z pewnością nie były to rekiny finansjery. - stwierdza Koralewski.

Godz. 10.45

Najbardziej gorący moment obrad. Wiceprezydent Maciej Lisicki referuje uchwałę w sprawie podwyżek cen biletów.

- Ta uchwała jest prosta w swojej konstrukcji. Proponujemy by bilet jednorazowy i godzinny był droższy o 20 gr, bilet dobowy o złotówkę. Nie proponujemy zmiany biletów okresowych. Ponadto wprowadzamy pewne nowum jeśli chodzi o ulgi dla emerytów. Mamy znaczną grupę emerytów mundurowych, którzy są młodzi i mają prawo do korzystania z ulg za transport publiczny.

W sprawie nowych taryf otrzymaliśmy opinie 3 związków zawodowych- jedna opinia była negatywna, to opinia "Solidarności". Oczywiście Podwyżkę motywujemy wzrostem kosztów funkcjonowania transportu miejskiego w Gdańsku- mówi Lisicki.

Wiceprezydent przedstawia prezentację kosztów cen biletów w różnych miastach Polski.

- Porównujemy się z miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich. Gdańsk jest po środku tabeli, w skali kraju jest to poziom średni,ale bliżej tańszych biletów aniżeli droższych. Po wprowadzeniu nowych regulacji bilet godzinny będzie najtańszym biletem w Polsce, teraz takim jest i taki pozostanie. Chcemy by bilet jednorazowy był relatywnie drogi, a bilet okresowy tani. Preferujemy tych, którzy z komunikacji korzystają w sposób systematyczny- przekonuje Lisicki. Kilka razy podkreśla też, że podróż komunikacją miejską nawet po wprowadzeniu nowych cen, będzie najtańszą w Polsce i porównuje średnią płacę do cen biletów.- Średnia płaca w Gdańsku to trzecia po Katowicach i Warszawie w Polsce. Można za to kupić 1500 najtańszych biletów. To piąte miejsce w Polsce. Gdańszczanin za swoją pensję jest w stanie kupić najwięcej biletów miesięcznych ze wszystkich miast Polskich. Warto na to zwrócić uwagę, gdy będziecie głosować- zwraca się do radnych.

- Opozycja nigdy nie poparła nowych taryf, więc nie musicie brać za to odpowiedzialności, ale od 2007 gdańszczanie dokonują wyboru i przez ostatnie lata znacznie wzrosła sprzedaż biletów okresowych- mówi Lisicki.Zapowiada, że również w przyszłości rosły będa ceny biletów jednorazowych - Ta polityka jest przemyślana i celowa- stwierdza wiceprezydent. Władze miasta szacują, że wprowadzenie nowej taryfy spowoduje wzrost dochodów netto z tytułu sprzedaży biletów o kwotę ok. 2,58 mln zł. Radni PO nagradzają Lisickiego oklaskami.

Godz. 10.35

Skarbnik Teresa Blacharska informuje o zmianach w wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2012 -2040.

- Dodatkowe środki przekazujemy na Gdańską Platformę Edukacyjną. Łącznie zwiększamy środki na ten projekt o 650 tys. zł - informuje Blacharska. Za 24 radnych, 6 przeciwnych, 1 wstrzymujący. W budżecie jedna znacząca zmiana- Zwiększamy wpływy z podatków o ponad 4 mln zł - mówi Blacharska - Tę kwotę przeznaczamy na zakup budynku na terenie Twierdzy Gdańsk- dodaje.

Godz. 10.30

Uchwalono, że radny Szymon Moś odchodzi z Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia i zaczyna pracę w Komisji Kultury i Promocji. Prezydent odstąpił od opiniowania tych uchwał.

- Dziękuję za podjęcie tej decyzji i dziękuję Komisji Spraw Społecznych za współpracę, myślę że kilka fajnych rzeczy udało nam się razem przeprowadzić. Ostatnio zaangażowałem się w sprawy związane z kulturą, postaram się dać z siebie wszystko tak jak zawsze - mówi Moś. Beata Dunajewska-Daszczyńska, szefowa Komisji Spraw Społecznych życzy Mosiowi powodzenia, a "z wielką radością" - jak podkreśla- wita go Marek Bumblis, szef Komisji Kultury.

Godz. 10.15

Oświadczenie klubowe Macieja Krupy, szefa PO. - Na pewno dziś szczególnie będzie nas interesowała uchwała w sprawie nowych taryf w komunikacji miejskiej, to temat istotny, temat który stał się powodem medialnego powstania koalicji PO z PiS-em. Śpieszę donieść , że koalicja PO z PiS w Gdańsku nie powstała i nie powstanie, ale liczę na to, że częściej będziemy współpracować przy uchwałach. Czy bilety będą taką uchwałą? Pewnie nie, radni PO są za, PiS przeciw. Proszę o wyrozumiałość w stosunku do nas i wiceprezydenta Macieja Lisickiego, zdaję sobie sprawę, że druk trafił do państwa późno, to może być dla niektórych z państwa kłopot. Zależało nam na tym, by ten druk znalazł się na tej sesji, jestem przekonany, źe będziemy mieli dużo czasu by wyjaśnić wątpliwości

Na mównicy oświadczenie wydaje Wiesław Kamiński, szef Klubu PiS. - Szanowni państwo po 22 latach reaktywacji samorządu terytorialnego w naszym kraju,w Gdańsku -mieście wolności samorządowcy porozumiewają się za pomocą kodeksu postępowania administracyjnego, a obóz rządzący ku zaskoczeniu mieszkańców ustala stanowiska listownie. Można mówić o sielance w PO, ale jak donoszą media, radni są podzieleni. Ci będący zatrudnieni w spółkach miejskich cieszą się z wyprawy pana Lisewskiego, a ci którzy podważają działalność Pawła Adamowicza, węszą skandal. Ostatnie wydarzenia smucą nas- próba ukrycia umowy między miastem a Polnordem na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów jest sprawą fundamentalną.

To ograniczenie dostępu do informacji publicznej. Niezależnie jak ten spór, który przybrał charakter prawny się zakończy, jest to niepokojące, bo zasada jawności jest jedną z fundamentalnych zasad. Wyjaśnienie sprawy kitesurfera jest o tyle ważne, że miasto Gdańsk postanowiło opłacić człowieka bez żadnego dorobku, to miasto Gdańsk promuje Lisewskiego, a nie odwrotnie. Wyjaśnienie dlaczego taka osoba reprezentowała miasto jest niezbędna, by prezydent odzyskał wiarygodność - mówi Kamiński. - To, że druk w sprawie biletów trafił do radnych na 2 dni przed sesją, to oznaka braku szacunku dla gdańszczan. Gdańsk jest jednym z najdroższych miast Polski, najwyższy czas szukać oszczędności po stronie kosztów zarządczych. Uważamy, że płacimy za ambicje Pawła Adamowicza. Wyraźnie widać, że pan prezydent gubi się, szamocze od Lenina do Lisewskiego, jest już zmęczony- kwituje szef Klubu PiS.

Godz. 9.30
Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku podsumowuje ubiegły rok. Podczas prezentacji wskazuje, że największa liczba bezrobotnych mieszka na Chełmie i w Śródmieściu. Chwali jednak, że spora część studentów, która przyjeżdża do miasta, zostaje w nim na stałe.- Wynajmują mieszkania, dostają pracę. Nie chcą wracać do Giżycka, Elbląga - mówi Budnik.

Wiceprezydent Andrzej Bojanowski, zgodnie z tradycją, przedstawia radnym stan przygotowań miasta do Euro 2012.

- Od początku marca jest ostatecznie przyjęta struktura zarządzania turniejem. Ustalono, ze szefem komitetu organizacyjnego w mieście będzie prezydent, który delegował mnie do tego zadania. Zastępcą będzie wojewoda Michał Owczarczak, który będzie odpowiadał za służby- policję, straż miejską, straż graniczną i pożarną oraz ABW- informuje Bojanowski. Plany operacyjne poszczególnych służb porządkowych powinny zostać zatwierdzone do 30 marca.

- Do 15 kwietnia powinna nastąpić aktualizacja tych planów uwzględniająca wszystkie okoliczności, 30 kwietnia testy czyli ćwiczenia jednostek- referuje Bojanowski.Jednocześnie prosi, by radni przyjęli uchwałę dotyczącą bezpłatnego transportu podczas mistrzostw- To wspólny projekt miasta i UEFA, UEFA da do budżetu miasta pieniądze za możliwość honorowania biletów na EURO 2012 w autobusach i tramwajach - mówi Bojanowski.

O co chodzi? Do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni maja być wolontariusze miejscy - w okresie od 04.06.2012 r. do 02.07.2012 r., na podstawie identyfikatora wydanego przez Urząd Miejski w Gdańsku wraz z dowodem tożsamości. Za darmo mają tez jeździć posiadacze biletów na mecze odbywające się w dniach 10, 14, 18, 22 czerwca 2012 r. w Gdańsku, od godz. 00.00 do godziny 24.00 w dniu meczu oraz do godz.12.00 dnia następnego – na podstawie biletu wydanego przez UEFA na mecze EURO 2012 w Gdańsku lub oficjalnego dowodu rezerwacji.

Plus osoby akredytowane przez UEFA w okresie od 01.04.2012 r. do 15.07.2012 r., na podstawie identyfikatora-akredytacji zawierającej piktogramy autobusu i tramwaju, wydanego przez UEFA EURO 2012.

Godz.9.15

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska informuje o wnioskach jakie wpłynęły przed sesją - dotyczą one zdjęcia kilku uchwał z porządku na wniosek prezydenta oraz włączenia innych druków. Wśród uchwał, które pod obrady weszły rzutem na taśmę, jest m.in. podwyżka cen biletów w komunikacji miejskiej. Za włączeniem jej do porządku zagłosowało 25 radnych, przeciwko 7.

Przypomnijmy - projekt kontrowersyjnej uchwały do skrzynek radnych wpłynął we wtorek, na dwa dni przed rozpoczęciem sesji. Zaprotestowała radna lewicy Jolanta Banach, której zdaniem złamano regulamin Rady. Banach wskazuje, że projekt uchwały w sprawie podwyżek cen biletów, nie wpłynął do radnych na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem sesji, co jak podkreśla radna jest niezgodne z paragrafem 4 ust. 2 regulaminu Rady Miasta Gdańska.

- Wielokrotnie radni godzili się na łamanie tej zasady, nawet wtedy, gdy odstępstwa nie stanowiły "uzasadnionych przypadków", o których mówi paragraf 13 dotyczący skróconego trybu postępowania z uchwałami.

Rozumieli przyczyny, dla których dotrzymanie terminu nie zawsze było możliwe - mówi Jolanta Banach - Jednak w odniesieniu do tej konkretnej uchwały chodzi raczej o zaskoczenie, niż brak czasu na jej przygotowanie - uważa Banach. Zdaniem przewodniczącego Oleszka regulaminu nie złamano. We wtorek projekt kontrowersyjnej uchwały pozytywnie zaopiniowała Komisja Polityki Gospodarczej i Morskiej (mimo, że projekt otrzymała na dzień przed posiedzeniem). Pozytywne stanowisko uzgodnił także Klub PO, który ustalił, że podczas głosowania nad podwyżkami obowiązywać będzie dyscyplina. Wydaje się więc, że przegłosowanie wyższych cen biletów to tylko formalność

polecane: Polska jest częścią zagłębia motoryzacyjnego Europy

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3